• Numer 60

        • W numerze:

           

          • Dzień Patrona w Gimnazjum,
          • święta w szkole,
          • rejonowy konkurs z języka angielskiego,
          • w Berlinie,
          • sukses drużyny harcerskiej,
          • Dzień Patrona w Szkole Podstawowej
          • konkursy przedmiotowe,
          • Dzień Babci i Dziadka,
          • zdjęcia najlepszych uczniów SP,
          • krzyżówka.

           

           

           

           

           

           

          Dzień Patrona w Gimnazjum w Pszczewie

          12 grudnia 2014r.

          Plan tego szczególnego dnia przedstawiał się następująco:

          • Uroczysty apel, a podczas niego prezentacja multimedialna poświęcona życiu i pracy patronki szkoły Marii Skłodowskiej- Curie.
          • Konkurs wiedzy o tytuł „Omnibusa Szkoły 2013”.
          • Prezentacja zainteresowań i hobby uczniów i nauczycieli.
          • „Mam talent”- pokazy przygotowane przez utalentowanych uczniów naszej szkoły.

          Każda klasa wytypowała po dwóch uczniów, którzy przedstawili i skomentowali fragment życiorysu Marii Skłodowskiej- Curie ilustrowany slajdami.

          Następnie rywalizowali uczniowie (po jednym z każdej klasy) w różnych dyscyplinach naukowych: w językach, historii, biologii, geografii, fizyce, chemii, matematyce i informatyce. Zaszczytny tytuł Omnibusa Szkoły 2013 otrzymał Amadeusz Nyga z klasy IIIB.

          Ciekawym modułem tego dnia była prezentacja talentów i zbiorów uczniów i nauczycieli. Wielu uczniów przyniosło swoje skarby: były to kolekcje filatelistyczne, zbiory pocztówek i kapsli, kolekcje militarne, uprząż jeździecka, zbiory samochodzików i płyt winylowych. Prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem i podziwem publiczności.

          Na koniec uczniowie prezentowali swoje talenty. Były to pokazy wokalne, plastyczne i kabaretowe.

          Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Gimnazjum.

          Dzień Patrona okazał się bardzo interesujący i udany.

          J.L.

          Wigilijne spotkanie integracyjne

           

                      Jak co roku w okresie przedświątecznym, 20 grudnia 2013 roku, odbyło się w auli Zespołu Szkół w Pszczewie spotkanie integracyjne dla uczniów niepełnosprawnych i ich najbliższych. Przybyłych gości powitała oraz złożyła życzenia świąteczne i noworoczne organizatorka spotkania Liliana Dyszkant.

                      Wśród zaproszonych gości była Pani Alicja Górczyńska, Pan Konrad Kiona, Pani Dorota Zaręba z podopiecznymi ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Pszczewa, siostry z podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej w Szarczu oraz nauczyciele nauczania indywidualnego: Pani Izolda Baczewska i Pani Barbara Denicka.

                      W pierwszej części spotkania pięknie zaprezentowały się nasze maluszki z klasy II, które pod kierunkiem Pani Małgorzaty Schubert przedstawiły wzruszającą inscenizację jasełkową. Rodzice występujących dzieci byli bardzo dumni ze swoich pociech.

                      W kolejnej części spotkania zaprezentowali się m. in. Jakub Rososzko, Kewin Środecki, Patryk Łuciów i Rafał Adam. Oprawę muzyczną spotkania wigilijnego przygotował Pan Dominik Fryza, dzięki któremu wspólnie śpiewane kolędy brzmiały naprawdę ładnie.

                      Jak co roku przybył Święty Mikołaj. W towarzystwie Elfów obdarował dzieci różnymi prezencikami, wzbogaconymi słodyczami i owocami od Pani Alicji Górczyńskiej oraz Pana Konrada Kiony.

                      Mamy nadzieję, iż kolejne – 10 już integracyjne spotkanie wigilijne było wzruszającym i nastrojowym przeżyciem dla wszystkich obecnych.

                                                                                                                    Liliana Dyszkant

           

          Kiermasz Świąteczny

           

           

          Adwent, jako czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia bogaty jest w szczególne przeżycia.  Jednym z nich jest Kiermasz Świąteczny, który na stałe wpisał się w kalendarz wyjątkowych wydarzeń Zespołu Szkół w Pszczewie. W tym roku miał on miejsce 19 grudnia w auli Gimnazjum.                                                   

          Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem historii narodzenia Jezusa w Betlejem. W jasełkowe postaci wcieliły się dzieci z klas II SP, nad którymi czuwała koordynator występu – p. M. Schubert oraz p. S. Ryczek odpowiedzialny za oprawę muzyczną.  Dodatkowo uczniowie SP i Gimnazjum pod kierownictwem p. D. Fryzy, p. D. Wilczyńskiego oraz P. S. Ryczka wykonali kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne, umilając przybyłym gościom konsumpcję pysznych ciast. Jak co roku mamy i babcie uczniów zaopatrzyły imprezę w wyśmienite wypieki.

          Specjalnie na potrzeby kiermaszu korytarze gimnazjum zamieniły się w stoiska z unikalnym rękodziełem artystycznym. Przepiękne świąteczne ozdoby, których autorami byli uczniowie Gimnazjum pod kierownictwem p. A. Konecznej, można było nabyć w rozsądnych cenach i tym samym szlachetnie wesprzeć konto szkoły.                                            

          Organizacja kiermaszu to przede wszystkim działania rodziców, uczniów i nauczycieli. To przedsmak Świąt Bożego Narodzenia w postaci promowania efektów twórczości manualnej, ale również zwrócenie uwagi na duchowe zapotrzebowanie w przygotowanie do zbliżających się Świąt.               

          Anna Lemańska

           

           

           

          AKCJA CHARYTATYWNA
          „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”

           

          Grupa Wolontariuszy z Zespołu Szkół w Pszczewie, jak co roku w okresie przedświątecznym, zorganizowała zbiórkę pieniędzy wśród uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły na paczki świąteczne dla uczniów z rodzin najuboższych.

                      Wolontariuszom udało się zebrać kwotę 414,47 zł. Kwota ta została powiększona o część dochodu ze sprzedaży ozdób świątecznych, wykonanych przez nauczycieli i uczniów naszej Szkoły.

                      Dzięki temu udało się przygotować trzy duże paczki, wypełnione różnymi produktami żywnościowymi oraz środkami czystości. Mamy nadzieję, iż dzięki tym podarunkom rodziny, które je otrzymały mogły radośniej i weselej przeżyć Święta Bożego Narodzenia.

                      Dzięki takim akcjom nasi uczniowie uczą się emaptii oraz wrażliwości na potrzeby i krzywdę drugiego człowieka. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swój grosik do naszej akcji charytatywnej.

           

                                                                                                        Liliana Dyszkant

                                                                                                                        Katarzyna Wilkos – Zarzycka

           

          KONKURS REJONOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

           

                      Już kolejny rok z rzędu nasza szkoła gościła uczestników konkursu rejonowego z języka angielskiego. W zmaganiach wzięło udział 11. uczniów ze: Świebodzina, Skwierzyny, Międzyrzecza, Zbąszynka, Szczańca oraz Brójec. Wyniki konkursu poznamy za około 10 dni i wówczas przekonamy się, ilu uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego (wymagane jest uzyskanie 85% poprawnych odpowiedzi).

           

                                                            

           

          Dzień Babci i Dziadka

           

                      Styczeń jest zimowym, pełnym chłodnych dni miesiącem, pomimo tego są takie dwa niezwykłe dni, kiedy każdemu serca biją mocniej – jest to Dzień Babci i Dziadka.

                      24 stycznia 2014 w auli gimnazjum odbyła się uroczystość z okazji tego święta. Mali artyści ze szkolnej „zerówki” zaprezentowali swoje umiejętności wokalne
          i recytatorskie. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które jak potrafiły najpiękniej starały się wyrazić swoją miłość oraz szacunek do Dziadków. Po występach dzieci wręczyły Gościom upominki. Rodzice dzieci przygotowali wspaniały poczęstunek. Serdecznie dziękujemy p. A. Konecznej oraz dziewczętom z zespołu artystycznego za piękną dekorację. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował p. S.Ryczek.

                      Szczęśliwe i rozpromienione twarze Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

                                                                                                                             Izabela Ciećwiera

           

          Festiwal Piosenki Harcerskiej

           

          25 stycznia 2014r. w  sali kinowo-widowiskowej MOK w Międzyrzeczu odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej „Siorba”. Ideą przewodnią festiwalu jest propagowanie piosenki harcerskiej i żołnierskiej.  Sukcesem okazał się występ harcerek 19 DH Wataha działającej przy Zespole Szkół w Pszczewie, które piosenką „Wieczorne śpiewogranie” wyśpiewały I miejsce i otrzymały złotą „Siorbę.  Zespół wystąpił w składzie: Zuzanna Maszewska, Agata Witchen, Liliana Grabowska, Dominika Molik, Katarzyna Borek.

           

          Uczniowie gimnazjum w berlińskiej filharmonii

           

          19 stycznia 2014 roku wybrani uczniowie naszego gimnazjum pojechali na wycieczkę do berlińskiej filharmonii. Wyjazd był sponsorowany przez Senat Berliński i objęty patronatem ambasady polskiej w Berlinie. Stanowił on dla nas nagrodę za dobre wyniki w nauce  i osiągnięcia w różnych dziedzinach.

          Zaproszenie na koncert otrzymaliśmy od Pani Ewy Stróżczyńskiej – Wille. Była ona jedną z głównych organizatorek i pomysłodawczyń koncertu.

                      Do Berlina dotarliśmy około południa. Zobaczyliśmy najsłynniejsze miejsca stolicy Niemczech - między innymi Bramę Brandenburską i Kolumnę Zwycięstwa, Belweder. Później, nie zważając na minusową temperaturę, wybraliśmy się na krótki spacer po centrum.

                      Drzwi filharmonii otworzyły się punktualnie o piętnastej. Filharmonia Berlińska jest jedną z najważniejszych w Europie. Została wzniesiona w latach 1960-1963. Na uwagę niewątpliwie zasługuje ciekawy kształt budynku i wnętrze sali z rozmieszczonymi na różnych poziomach balkonami, gdzie panują idealne warunki akustyczne. Tego dnia w filharmonii miały miejsce warsztaty muzyczne. Każda chętna osoba mogła spróbować gry na różnych instrumentach. Koncert familijny rozpoczął się o szesnastej.

                      Grali dla nas symfonicy berlińscy pod batutą Liora Shambadala. W widowisku wzięli udział uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, którzy przygotowali fragmenty baletu "Pan Twardowski" oraz choreografie do każdego utworu granego przez orkiestrę. Była to krótka podróż muzyczno – taneczna po różnych krajach Europy. Wydarzenie poprowadził aktor, znany w Polsce z serialu „M jak miłość” – Steffe Möller. Wprowadził niemieckich widzów w opowieść o Panu Twardowskim i znakomicie powitał gości z Polski, a szczególnie nas – Gimnazjalistów z Pszczewa. Podczas przerwy udało nam się zrobić z nim zdjęcie.

                      Do domu wracaliśmy usatysfakcjonowani. Podczas koncertu panowała przyjemna atmosfera, a występ grupy baletowej dodatkowo go urozmaicił. Zaangażowanie osób odpowiedzialnych za koncert było widoczne. Podczas niedzielnego występu nawet osoby nieprzepadające za tego typu rozrywkami nie powinny były się nudzić.

                      Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Ewie Stróżczyńskiej – Wille za zaproszenie
          i umożliwienie nam uczestnictwa w tak niezwykłym koncercie. Dziękujemy również Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pszczewie za pokrycie kosztów naszego przejazdu do Berlina.

          Weronika Bielecka

          uczennica gimnazjum

           

          Święto  Patrona  Szkoły Podstawowej

           

          19. lutego 2014 roku minęła 541. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, w związku z tym  Szkoła Podstawowa  w Pszczewie  obchodziła  Święto  Patrona Szkoły.

          Społeczność szkolna i zaproszeni goście: pan wicewójt Krystian Grabowski, Przewodniczący Rady Gminy pan Konrad Kiona, ksiądz proboszcz Stanisław Klich, dyrektor Przedszkola Samorządowego pani Jolanta Minge oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty pani Jadwiga Gajewska, byli uczestnikami apelu.

          Po części oficjalnej pani dyrektor szkoły Halina Banaszkiewicz podsumowała osiągnięcia uczniów za I półrocze roku szkolnego 2013/2014. i odczytała nazwiska uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Wyróżnieni uczniowie zostali zaproszeni do pamiątkowych zdjęć wraz
          z wychowawcami. Pani dyrektor podkreśliła, także inne osiągnięcia uczniów oraz nauczycieli. Na szczególną uwagę zasługuje sukces 19 DH „Wataha”, której drużynową jest pani Barbara Denicka. Nasi harcerze na Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Siorba” zajęli pierwsze miejsce i uhonorowani zostali „Złotą Siorbą”. Na wyróżnienie zasłużyły również  uczennice: Paulina Łukaszyk, uczestniczka rejonowego konkursu z przyrody i Dominika Molik, uczestniczka rejonowego konkursu z matematyki.

          Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna akademii, podczas której mogliśmy oglądać prezentację multimedialną przygotowaną przez pana Krzysztofa Niedbalskiego. Wysłuchaliśmy dwóch piosenek w wykonaniu klasy IIa i IIc oraz obejrzeliśmy przedstawienie o planetach naszego wszechświata, które zaprezentowali uczniowie klasy Va. Następnie na scenie wystąpił chór szkolny prowadzony przez pana Sylwestra Ryczka. Dodatkowo uczniowie uzdolnieni muzycznie zagrali na różnych instrumentach, a nasze wyróżnione harcerki zaśpiewały piosenkę, która zapewniła im zwycięstwo na Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Siorba”.

          Po skończonej akademii uczniowie klas I- III w swoich klasach dekorowali papierowe pierniki, a wytwory ich prac podziwialiśmy na wystawie w korytarzu. Uczniowie klas IV- VI

           

           

          Tajemnice pszczewskich lasów

                                     

                      Nasze  okolice to nie tylko piękne krajobrazy, jeziora i ośrodki  wypoczynkowe, to także pobojowiska i miejsce śmierci wielu ludzi. Jak wiemy przed II wojną światową w pobliżu Pszczewa przebiegała granica polsko-niemiecka. Oznacza to, że jako jedni z pierwszych zostaliśmy dotknięci  okrucieństwem II wojny światowej. Po zakończeniu I wojny światowej zostaje podpisany Traktat   Wersalski . Niemcy między innymi dostają zakaz budowania jakichkolwiek umocnień militarnych oraz ograniczenie ludności armii do 100tys. Gdy 1933 roku Adolf Hitler dochodzi do władzy, zaczyna pogwałcać paragrafy traktatu. Na terenie III Rzeszy powstają liczne umocnienia, transzeje, rowy pancerne, bunkry, a armię rozbudowano do 3,92 mln żołnierzy.  Pierwszego września 1939 roku o godzinie 4.45 rozpoczyna się  „Fall-Weiss”,  czyli niemiecki plan zbrojnego ataku na Polskę. Nad Silną przelatują dwa niemieckie samoloty i zrzucają bomby.   Między innymi obroną kraju jako jeden z  pierwszych wykazał się Antoni Paluch - kierownik straży granicznej w Silnej.  Niemcy bez problemu przedarli się przez polskie granice, w związku z czym okopy i umocnienia okazały się nieprzydatne i powoli  zaczęły się wyniszczać. Po zdobyciu Polski nadchodzi kolej na Francję, Afrykę…. Aż w końcu Hitler zabiera się za byłego sojusznika- Rosję. W tym miejscu Hitler popełnił największy błąd- zaczął walkę na dwa fronty. Ta decyzja przeważyła o losach wojny.  W 1941 Hitler ponosi  pierwsze ważne niepowodzenie, operacja „Tajfun” kończy się porażką. Wehrmacht nie zdołał zdobyć Moskwy .Następna była klęska 6 armii po Stalingradem, potem Leningrad. Tak ruszyła Radziecka kontrofensywa. Sowieci zepchnęli Niemców  z powrotem pod polsko- niemiecką granicę. Okopy z 1939 roku trzeba było odnowić. Niemcy na początku, nie spodziewając się takiego zwrotu akcji, teraz muszą przygotować się do wojny obronnej.  Do tego przymusowo zostaje zaciągnięta ludność cywilna, pod pretekstem „spełnienia obowiązku wobec ojczyzny”.  W naszych okolicach przygotowania zakończono jesienią 1944r.

                      W rejonie Trzciela  powstało wiele umocnień, w tym wielki rów przeciwpancerny między Obrą a jeziorem Wędromierz oraz nowe stanowiska CKM moździerzy i dział.   Pod koniec stycznia 1945r. wojska radzieckie razem z 1 Armią Wojska Polskiego pojawiają się w naszych okolicach.  W Borowym Młynie (Heidemühle) Rosjanie natykają duży opór. Co prawda wszystkie umocnienia według planu miały zająć wyszkolone jednostki Wehrmachtu oraz Waffen-SS ale fakty są takie, że zostały obsadzone przez jednostki Volkssturmu oraz żołnierzy Wehrmachtu uciekającymi przed Rosjanami ze wschodu.  W szczelinie między jeziorem Chłop a Wędromierz dochodzi do dużego starcia. Niemcy wykorzystali umocnienia typu „Heindrich” na pierwszy rzut oka przypominające zwykłe ziemianki. Te obiekty służyły jako stanowiska CKM. Znajdują się na polnej drodze Silna Nowa- Borowy Młyn przy ruinach Urzędu Celnego (Błędne źródła podają, iż budynkiem urzędu celnego był dom w kształcie litery „L” przy asfaltowej drodze Pszczew- Rybojady). Po analizie Niemieckich map z 1940 roku doszedłem do wniosku, że urząd znajdował się jednak w wyżej wymienionym miejscu.  Następne przełamanie pierwszych umocnień, potem przychodzi kolej na następne. Zaledwie 200m dalej na zachód ciągną się kolejne, równie silne okopy. Prawie wszystkie otoczone zasiekami z drutu kolczastego.  Z tego co słyszałem od starszych mieszkańców, w latach 70-80 przy okopach znajdowano nawet rozerwane niemieckie oficerki z kośćmi w środku. Z resztą do dziś dnia, spacerując po lasach Borowego Młyna można natrafić na niekoniecznie miłe „pamiątki” z czasów II wojny światowej. Oczywiście Rosjanom udaje się złamać i tę obronę.  Tak  44 Brygada 1 Armii Pancernej Gwardii  z pomocą moździerzy, dział i czołgów łamie obronę w Borowym Młynie, przypłacając to stratą (tak podają niemieckie źródła) 200 żołnierzy. Niemcy zaledwie 100. Warto wspomnieć, że Niemcy mogli zaniżać swoje straty, aby podnieść morale żołnierzy lub zawyżać straty przeciwnika w celach propagandowych.  Oczywiście muszę wspomnieć o dość znanym wśród nas epizodzie kiedy to zwiad 44 Brygady chciał przejechać przez zamarznięte jezioro Stobno (Stubben) i załamał się pod nimi lód. Cały zwiad razem z czołgiem T-34 osiadł na dnie jeziora. Powszechnie uważa się to za legendę, ale są źródła, które twierdzą, iż do owego zdarzenia naprawdę doszło. Dalej czekały na Rosjan stanowiska z działami p. pancernym oraz rów przeciwpancerny. Dalszą część zmagań stanowiły  Rybojady.  Teraz  Rosjanie musieli przedrzeć się przez most na Obrze. Niemcy zastawili zasadzkę ponieważ otworzyli ogień z bunkra w posterunku Grenzschutz, który wyglądał jak zwykły budynek mieszkalny. Bunkier ten był otoczony wieloma okopami i stanowiskami, ze świetnym widokiem na przedpola mostu.  Również znany i ważny był epizod pod Polickiem, w którym najbardziej zaintrygowała mnie historia pewnego leśnika. Mężczyzna w służbowym mundurze niemieckiego leśniczego chciał podejść i opatrzyć rannego sowieckiego żołnierza, lecz, ten uznając go za wroga puścił w jego stronę serię z pistoletu maszynowego. Dokładniej zmagania o Policko świetnie opisuje książka  pt. „1945 Policko - krwawa pułapka” autorstwa Pana  Andrzeja Chmielewskiego. Pszczew został wyzwolony 28 stycznia a 31 stycznia został przełamany centralny odcinek MRU. W taki oto sposób Rosjanie docierają do tak przez nich nazwanej „przeklętej Germanii” (проклятая Германия).  Wojna na froncie wschodnim oficjalnie zakończyła się 9 maja 1945 roku. O całym „Rajdzie na Berlin” można by opowiadać w nieskończoność.  Ja ująłem to w wielkim skrócie.

          Kamil Płotka

           

          Próby poetyckie

          „O Marcie”

          Ma dużo plakatów One Direction,

          Ale nie wszystkie są powieszone.

          Raz próbowała skończyć ze słodyczami,

          Tylko szkoda, że jej nie wyszło.

          A teraz wiecie co robi ??? Siedzi cicho na

                   lekcji języka polskiego.

          (MM)

           

          *

          Gdybym mogła dotknąć gwiazd,

          Kochałby mnie cały świat…

          (LG)

           

          *

          Gdybym mogła dotkąć gwiazd,

          Świat by stał się cały nasz…