• Numer 27

Krzyżówka z hasłem

Ratownik

WIGILIJNE SMAKI

W Wigilię Bożego Narodzenia Polacy spożywają w rodzinnym gronie tradycyjną kolację. Zwyczaj nakazuje by pod biały obrus podłożyć sianko, a na stole ustawić nieparzystą ilość potraw, np. 7 lub 9.

Zapytałyśmy uczniów, które z wigilijnych dań należą do ich ulubionych. Zwycięzcą rankingu okazały się pierogi! Lubimy także (kolejność wg sondażu): krokiety, uszka, zupę grzybową, karpia, barszczyk, śledzie, sałatki. Dziwne, że nie spotkałyśmy smakosza makietek, kutii (przysmak z pszenicy, maku i bakalii), kompotu z suszu owocowego czy kapusty z grochem. Lista potraw jest po prostu zależna od tradycji rodzinnych, a najważniejsza jest serdeczna atmosfera tej wieczerzy, czego życzą.

Julia i Karolina

TO WARTO PRZECZYTAĆ-OPOWIEŚĆ WIGILIJNA- CHARLES DICKENS”

Opowieść wigilijna” to książka opowiadająca o oschłym, samotnym człowieku Ebenezerze Scrooge. Mężczyzna prowadził dom towarowy wraz ze swym znajomym Jakubem Marleyem, który umarł. Jak sam tytuł książki mówi, opowieść toczy się właśnie w wigilię. Właśnie wtedy, kiedy ludzie cieszą się, radują i spędzają czas ze swymi bliskimi, Scrooge staje się jeszcze bardziej zrzędliwy, gdyż uważa, że wigilia to brednie. Wtedy nawiedza go duch Marleya, przepowiadający nadejście trzech duchów; Ducha Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznej Wigilii i Duch Przyszłych Wigilii. Po nawiedzeniu nasz bohater postanawia się zmienić. Jak mu to wyjdzie dowiecie się jeśli przeczytacie tą książkę.                                                                                                         To wzruszająca opowieść dobra na świąteczne wieczory.                 POLECAM!

GOSIA

KRONIKA WYPADKÓW SZKOLNYCH

-6 grudnia szkołę odwiedził św.Mikołaj i podarował nam słodycze oraz okulary i

kolczyki . Na twarzach pojawiły się uśmiechy, a więc serdecznie dziękujemy sponsorom:

pani Idzie Baczewskiej za słodycze ze sklepiku oraz Fundacji Holenderskiej za pozostałe

upominki.

-Wiedza sprawdzona!!!

Z konkursu humanistycznego do dalszego etapu zakwalifikowała się Joanna Banachowicz z VIc.

Gratulujemy!!! Rycerz ze średniowiecza  trafił do zamku z powodu ortografii. Nikt nie

znał dobrze zasad pisowni wyrazów z partykułą "nie". Z matematyki i przyrody nikt

nie przeszedł do rejonu.

-UWAGA UCZNIOWIE! Nie biegajmy po korytarzach, bo może to się skończyć wypadkiem,

np.gdy biegniesz, a ktoś otworzy drzwi od klasy. Takie zdarzenie miało miejsce przy

izbie 25 , a poszkodowaną była uczennica z VIa. Wypadek wyglądał groźnie,

ale Marta czuje się już lepiej, pozostał tylko plaster nad okiem i wspomnienie bólu.

NIECH TO BĘDZIE DLA NAS PRZESTOGA!!!

- 15 grudnia chór z panem S.Ryczkiem oraz grupa wokalna pana D.Fryzy uczestniczyły

w przeglądzie kolęd w Zielonej Górze, co było fajną atrakcją dla uczniów.

-BETLEJEMSKIE  ŚWIATEŁKO POKOJU przywiozły z Paradyża, harcerki Ala i Paulina z panią Jolą. Niech szczęśliwie oświetla , ociepla nam życie przez cały rok!

-19 grudnia odbył się kiermasz świąteczny, wspaniałych prac plastycznych uczniów i

pań ze świetlicy. Jak zwykle cieszyły się ogromnym powodzeniem. Radzę też dokładnie przyjrzeć się pięknym ozdobom na choince a holu i  wykonać podobne.

- Ostatni dzień nauki w tym roku to 21 grudnia. Było szkolne spotkanie z kolędą , w klasach

podzieliliśmy się opłatkiem co wprowadziło świąteczną, radosną atmosferę. Przerwa w nauce potrwa do 2 stycznia 2008r.

Czeka nas wiele atrakcji związanych  z Gwiazdką i  Nowym Rokiem. Cieszmy się , ale

zachowajmy we wszystkim umiar. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas noworocznych

wiwatów z fajewerkami.

WSZYSTKIM ŻYCZĘ