• Numer 45

        • W numerze:

          - wywiadowcy w akcji,

          - szkolni reporterzy,

          -wiadomości szkolne,

          - mini sonda w gimnazjum,

          - spotkanie z ciekawym człowiekiem,

          - wywiad z pielęgniarką,

          - szafa gra,

          - sport,

          -okiem  ucznia,

          - krzyżówka.

           

           

           

           

           

           

           

          WYWIADOWCY W AKCJI

           

          Wywiad z Panią Edytą Brodzińską nauczycielką języka polskiego

           

          1. Jakie są pani pierwsze wrażenia związane z nową szkołą?

           

          - Moje pierwsze wrażenia są pozytywne. Szkoła jest ładna, gabinety są

          dobrze wyposażone w słowniki. Zostałam mile przyjęta przez grono pedagogiczne, które chętnie służy mi pomocą w tych pierwszych dniach.

           

          2. Zawsze chciała pani uczyć języka polskiego gimnazjalistów?

           

          - Zawsze chciałam uczyć języka polskiego, ale niekoniecznie

          gimnazjalistów ;).

           

          3. Czy lubi pani uczyć gimnazjalistów?

           

          - Uczę zbyt krótko, by wypowiedzieć się więcej na ten temat. Po

          pierwszych lekcjach mogę stwierdzić, że jest pewna grupa z którą się

          dogaduję, choć są też tacy uczniowie, z którymi trudno dojść do

          porozumienia. Mam jednak nadzieję, że w najbliższym czasie nasza

          współpraca jakoś się ułoży. Język polski to ważny przedmiot, z

          którego będziecie pisać egzamin, a kiedyś maturę.

           

          4. Czy nauczanie w naszej szkole jest pani debiutem?

           

          - Wcześniej miałam tylko staże i praktyki. Natomiast jest to moja pierwsza praca na pełny etat w szkole.

           

          DZIĘKUJEMY ZA WYWIAD

           

           

          WIADOMOŚCI SZKOLNE

           

           

          II miejsce na Gimnazjadzie

           

           

          Fot. archiwum szkolne

          Drugiego  października  grupa gimnazjalistów z Pszczewa pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Schubert i Agnieszki Skowron wyruszyła do Mierzyna na kolejne „Święto Podgrzybka”. Organizatorem tej corocznej imprezy są  Urzędy Gmin  w Międzychodzie i Skwierzynie. Jedną z ważniejszych części tego  święta są zmagania uczniów gimnazjów zwane Gimnazjadą. W tym roku wzięli w niej udział uczniowie klas drugich z dziewięciu  gimnazjów. Drużynę z Pszczewa tworzyli uczniowie klasy II a, w składzie: Alicja Maciejewska, Julia Kućma, Kinga Matyjaszek, Beata Draszba, Kamil Pitura, Kamil Nawrocki i Marcel Śpiączka. Młodzież brała udział w kilku konkurencjach. Wśród nich królowało dwugodzinne zbieranie grzybów, ale było także strzelanie z łuku i wiatrówki, konkurs wiedzy o Puszczy Noteckiej oraz konkurs plastyczny. Po podsumowaniu wszystkich konkurencji i zliczeniu punktów okazało się że drużyna z Pszczewa  zdobyła II miejsce. Uczniowie otrzymali cenne nagrody indywidualne, a dla szkoły wywalczyli odtwarzacz DVD.                                         

           M. Schubert

           

          Ognisko integracyjne

                  4 października 2010 r. klasa I b pojechała na ognisko integracyjne do Ewelinki Spiralskiej do Szarcza. Wyjechaliśmy szkolnym autobusem tuż po pierwszej lekcji, gdy dojechaliśmy na miejsce wszystko było już gotowe. Ognisko płonęło, stoły były suto zastawiona łakociami. Rodzice i dziadkowie uczennicy już od rana przygotowywali dla nas pyszne oponki. Najpierw poszliśmy zwiedzić gospodarstwo, były tam małe świnki, cielaczki i wielkie maszyny rolnicze, które przypadły do gustu szczególnie chłopcom. Plac zabaw był również niezwykle obleganym miejscem. Później zabraliśmy się za jedzenie. Na początek kiełbaski chlebek, a następnie coś słodkiego na nasze podniebienia. Naprawdę było w czym wybierać. Uczniowie bawili się, dokazywali i miło spędzali czas. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i ognisko w 100% się udało. Serdecznie dziękujemy państwu Spiralskim.

          Klasa pierwsza

           

          Otrzęsiny 2010

          7 października odbyła się w gimnazjum w Pszczewie uroczystość  Otrzęsin czyli symbolicznego włączenia w poczet uczniów szkoły  pierwszoklasistów. Pierwsza część uroczystości miała charakter konkursu. Wybierani losowo uczniowie klas I A i I B rywalizowali ze sobą w kilku konkurencjach. Jedzenie jogurtu na czas z zakrytymi oczami, przelewanie łyżeczką mleka czy pokaz kociej mody to niektóre z nich. Również wychowawcy  tych klas panowie: Dominik Wilczyński i Józef Piotrowski musieli wykazać się nie lada talentem aktorskim przedstawiając swoim wychowankom kalambury o kociej tematyce. Zmagania klas oceniało  jury, któremu przewodniczyła  Pani Dyrektor Halina Banaszkiewicz .  Najwięcej punktów zdobyli uczniowie  klasy I B i  to oni zostali zwycięzcą konkursu. Tej części imprezy  towarzyszył żywiołowy doping uczniów klas II i III gimnazjum.

          Druga część uroczystości miała charakter bardziej poważny. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, w którym m. in. zapewnili,  że będą godnie reprezentować szkołę, sumiennie i rzetelnie się uczyć, a względem siebie i innych zachowywać grzecznie i kulturalnie. Uroczystość przygotowali uczniowie klas IIa i IIb z wychowawcami Justyną Leśną i Małgorzatą Schubert, a całość muzycznie oprawił Pan Sylwester Ryczek.

          M. S.

           

           


          SZKOLNI REPORTERZY

            W środę (13 października br.) odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Tego dnia prawie wszyscy byli ubrani na galowo. Wręczaliśmy nauczycielom kwiaty i składaliśmy życzenia.

           

          Występ chóru pod batutą p. Sylwestra Ryczka

          fot. R.J. 

            Uroczysty apel poprowadzili: Gosia Pałubiak i Piotr Bubnowski z klasy IIIa. Była oczywiście część artystyczna, podczas której nie mogło zabraknąć chóru p. Sylwestra Ryczka.

           Apel był powiązany również z rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża. Pani Jadwiga Burczak przygotowała z uczniami ze Szkoły Podstawowej wystąpienie poświęcone tej rocznicy. Uczniowie cieszyli się najbardziej z tego, że następny dzień był wolny!!!

           

          Marta & Sandra IIIb

          Pasowanie na ucznia

          Dnia 29 października odbyło się pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Uczniowie klas pierwszych po wykazaniu swoich umiejętności wokalnych, artystycznych i aktorskich zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły. Pasowania na ucznia specjalnym piórem dokonała sama Pani Dyrektor Halina Banaszkiewicz. Poprzedzone było ono przysięgą pierwszaków, w której obiecali być dobrym uczniem i godnie reprezentować społeczność szkolną.  

          ()

           

           

          Pasowanie

          fot. R.J

          Spotkanie z ciekawym człowiekiem

           

          fot. Kasia i Sandra  

                   Młodzież  Gimnazjum w Pszczewie  miała okazję 5 października 2010 roku uczestniczyć w bardzo ciekawej prezentacji pt. „Droga do domu” Mariusza Kurca. W czasie spotkania został zaprezentowany film biograficzno – podróżniczy, na tle którego Mariusz Kurc opowiadał o swoich przeżyciach, zwątpieniach i wielkiej samotności.

          Wychowywał się w rodzinie alkoholików. Udało mu się od tego odciąć, jednak przeżyte piekło pozostawiło traumatyczne wspomnienia. Postanowił uciec jak najdalej od domu i złych wspomnień. Podróżuje po całym świecie autostopem, utrwalając przy pomocy kamery przepiękne, wzruszające , czasami dramatycznej bardzo smutne obrazy.  Autor był bohaterem popularnego programu Uwaga W TVN.  

                    Młodzież obejrzała ten program z wielkim zainteresowaniem i skupieniem. Byli zaskoczeni, ponieważ był to inny rodzaj profilaktyki, nie wprost, bardziej wyszukany, zmuszający do zastanowienia się nad sobą i głębokiej refleksji.

                                                                                                                                L.D.

           

          Spotkanie było okazją do zadania kilku pytań przez szkolnych reporterów

           

          1.Jaka za Pana czasów była szkoła?

          Zdarzało się, że wyjątkowemu cymbałowi nauczyciel dał po łapach.

          2.Na filmie była mowa o tym , że zdał Pan maturę. O jakim profilu była ta szkoła?

          Ogólniak.

          3.Czy podjął Pan dalszą naukę po napisaniu matury?

          Tak, miałem wczoraj pierwszy zjazd. Studiuję religioznawstwo.

           4.Ile języków Pan zna?

          Dwa. Angielski i rosyjski.

          5.Ile państw Pan zwiedził?

          Prawie 83.

          6.Chciałby Pan … ma takie plany by założyć rodzinę?

          Tak, jak natura pozwoli.

          7.Z jakiego kraju pochodziła Pana pierwsza miłość?

          Z Uzbekistanu.

          8.Jak długo przebywał Pan w więzieniu?

          Bardzo krótko, ale wystarczająco, by zrozumieć.

          Dziękujemy za rozmowę S&K

           

           

          Zdobywamy świat

           

           Od IV 2010 roku grupa uczniów klasy II b w składzie: Liliana Cop, Monika Kołodziejczyk, Sandra Łozowa, Zuzanna Melcer, Mateusz Molik, Paulina Mrozek, Robert Piechota, Emil Ptak, Magdalena Sarnakowska, Eliza Surma realizuje projekt „ Z fizyką, matematyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat.” W ramach zajęć  w latach 2010 – 2012 grupa musi zrealizować osiem tematów projektowych. Pierwszy z nich dotyczył członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Musieli zaprezentować szanse i zagrożenia naszego kraju po sześciu latach członkowstwa. Efektem  pracy była prezentacja multimedialna, która podlegała ocenie. Członkami jury byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Szczecińskiego. W konkursie uczestniczyło czterdzieści grup projektowych z województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Praca naszego zespołu została sklasyfikowana na wysokim, siódmym miejscu. W ramach nagrody grupa została zaproszona na Uniwersytet Szczeciński, gdzie weźmie udział w Festiwalu Naukowym i odbierzemy nagrody.

          A.S.

           

           

          Sportowy sukces

           

           

          8 października 2010 kilkoro uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w zawodach Makroregionu w Słubicach. Oprócz zawodników z woj. lubuskiego wystartowali nasi rówieśnicy z Niemiec. Największym sukcesem naszej szkolnej ekipy był złoty medal wywalczony przez Elizę Surmę, wraz z trzema dziewczynami z LKS Lubusza w sztafecie kobiet 4x 100 m.

          xyz

           

           

          Mini sonda w Gimnazjum

          Co pani sądzi o dawnej ścianie do wyrażania kreatywności uczniów, która kiedyś znajdowała się na trzecim piętrze?

          p. Dyrektor- Nie podobała mi się bo pojawiały się tam różne napisy m.in. wulgaryzmy. Uczniowie podpisywali się, ogólnie była mało estetyczna. Uczniowie w ankiecie podzielili mój pogląd, wyrazili negatywną opinię i  ściana została zlikwidowana.

           

          Czy przywróci pani ten worek i ścianę?

          p. Dyrektor- Ściany raczej nie. Worek owszem. Rękawice wciąż są w zapasie.

           

          Jak pan/pani myśli dlaczego pani dyrektor usunęła worek treningowy oraz ścianę do wyrażania kreatywności?

          p. Robert Judek-To przestało już spełniać swoją funkcję. Stała się bohomazem.

          p. Dominik Wilczyński-Nie spełniało swojego zadania. Ściana była brzydka.

          p. Sylwester Ryczek- Nie wiem.

           

          Czy przywróciła/przywrócił by pan/pani tą ścianę i worek?

          p. Robert Judek-Raczej nie.

          p. Dominik Wilczyński-Nie, nie chciałbym ani tego ani tego.

          p. Sylwester Ryczek- Naprawdę nie wiem.

           

          Czy chciałabyś mieć w gimnazjum ścianę do pisania oraz worek treningowy?

          Beata Z.-Tak chciałabym. Sądzę iż w ten sposób, w pewnym sensie nasz umysł po przez rysowanie rozwija się, a także moglibyśmy kontynuować nasze zainteresowania i zastąpić workiem treningowym bijatyki w szkole.

          Kinga M. -No pewnie, że bym chciała.

          Ola M. -Chciałabym mieć tylko ścianę, worek to nie dla mnie.

          Dominika I. -Ja również chciałabym mieć ścianę i worek treningowy. Myślę, że jeżeli zachowamy umiar i pokażemy się z tej lepszej strony to zostanie to przywrócone.

          Karolina D. –Nie, ściany nie, wystarczy mi worek treningowy.                                                                                                          Dominika Idziorek

          Wywiad z pielęgniarką

           

          1. Jak pani została pielęgniarką?

          Chodziłam 5 lat do liceum medycznego. Po pięciu latach nauki musiałam zdawać  egzamin na pielęgniarkę dyplomowaną. Pracę rozpoczęłam w 1969r. w Ośrodku Zdrowia w Pszczewie.

          1. Jak wyglądała pani nauka na pielęgniarkę?

          Rozpoczęłam naukę 1964 roku a skończyłam 1969 roku. Do liceum medycznego uczęszczałam w Międzyrzeczu- Obrzycach. Maturę zdawałam w roku 1968  a dyplom na pielęgniarkę 1969r. Między czasie ukończyłam kursy:

          - kurs dla pielęgniarki środowiskowej

          -kurs szczepień

          - kurs opieki paliatywnej.

          Miałam przedmioty ogólne Np. ( J. Polski, Matematykę, Biologie, Geografie, Chemie, Fizykę, J. Rosyjski, J. Łaciński, W-F ). Przedmioty zawodowe ( medyczne, anatomia, pielęgniarstwo, chirurgiczne, pielęgniarstwo neurologiczne, dziecięce położnictwo, wykorzystywanie iniekcji, szczepień, opatrunków, udzielania pierwszej pomocy), praktyki na wszystkich oddziałach w szpitalu.

           

          1. Jakie cechy powinna mieć dobra pielęgniarka?

          Powinna być przede wszystkim miła, uśmiechnięta , cierpliwa, zaradna, dzielna, odważna, uczuciowa, sympatyczna, kochająca swoich pacjentów, pomocna w każdej sytuacji, szczera, musi zachować tajemnice zawodową i musi być zdolna.

          1. Czy ten zawód wykonują również mężczyźni?

          Tak, wykonują ten zawód, ale jest ich mało.

          1. Czy pani lubi wykonywać swój zawód?

          Tak, lubię  bardzo swój zawód. Pracuje już w swoim zawodzie  41 lat.

          1. Czy podoba się praca, którą pani wykonuje?

          Podoba mi się praca, którą wykonuję . Zawsze chciałam być pielęgniarką i te marzenie się spełniło.

          1. Czy zawód pielęgniarki jest interesujący?

           Jest interesujący. Zawsze znajdzie się coś nowego, poznajemy nowych ludzi. Chorzy ludzie zawsze mają jakieś problemy zwierzają się z tych problemów i w miarę możliwości doradzam jak mają postępować służę zawsze szczerą pomocą.

          1. Czy to jest trudny zawód?

          Jest to trudny zawód i odpowiedzialny.

          1. Czy zdarzają się symulanci?

          W moim zawodzie nie spotkałam symulantów.

          1. Czy dobrze pracuje się pani w nowym ośrodku?

          Bardzo dobrze pracuje mi się w nowym ośrodku.

          1. Na czym polega pani praca?

          Moja praca polega na wykonywaniu zabiegów: iniekcji, opatrunków, szczepień pobierania krwi , mierzenia ciśnienia, tętna, udzielania pierwszej pomocy chorym odwiedzin środowiskowych osób dorosłych i dzieci, patronaty niemowląt, rejestracji, prowadzenia oświaty zdrowotnej, wypisywanie recept, itp.

          1. Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się dzieci do gabinetu?

          Bólem głowy, temperaturą, ze skaleczeniami, z bólem gardła.

          1. Jakie zabiegi wykonuje się w gabinecie zabiegowym?

          Zastrzyki, pobieranie krwi, płukanie uszu, opatrunki ( różne) EKG, mierzenia ciśnienia tętna, mierzenia masy ciała.

          1. Co to jest higiena osobista?

          Dbanie o swój wygląd, swoje zdrowie odpowiednie się odżywianie, higieniczny tryb życia, dbanie o swoje uzębienie.

          1. Jak należy dbać o higienę osobistą?

          Trzeba myć się codziennie, zmieniać rzeczy osobiste, zmieniać swoją pościel, często myć ręce.

          1. Czeka nas trudny okres zimowy. W jaki sposób można ograniczyć zachorowania na grypę i inne choroby?

          Trzeba się odpowiednio ubierać, nie przegrzewać się, korzystać z spacerów. Można się zaszczepić przeciwko grypie jak ktoś chce. Należy pić dużo ciepłej herbaty z cytryną oraz nosić odpowiednie obuwie.

          1. Co trzeba zrobić , żeby być zdrowym silnym człowiekiem?

          Trzeba się dobrze odżywiać, uprawiać sport, dużo się ruszać, nie siedzieć tylko przy komputerze i telewizorze, wykonywać badania profilaktyczne.

          1. Czy w okresie zimowym choruje dużo ludzi?

          Tak, bardzo dużo ludzi choruje. Mamy bardzo dużo przyjęć, są dni, że jest 80 pacjentów.

          1. Czy ludzie dbają o zdrowie?

          Ostatnio bardzo dużo ludzi dba o higienę osobistą i o zdrowie. Stan zdrowia się polepszył.

          1. Czy dużo małych dzieci choruje na grypę i inne choroby?

          Na grypę małe dzieci raczej nie chorują częściej chorują na zapalenie gardła, anginę,  ogólne przeziębienia, różne rodzaje alergii, zapalenie oskrzeli.

          1. Czy łatwo daje się zastrzyki, szczepionki?

          Łatwo wykonuje się sprzętem jednorazowym. Igły i strzykawki są jednorazowe.

          1. Czy ludzie z własnej woli przychodzą pobierać krew?

          Ludzie przychodzą do pobierania krwi za zaleceniem lekarza.

          1. Czy według pani warto dbać o zdrowie, zabezpieczać się przed grypami i innymi chorobami?

          Oczywiście, że warto zabezpieczać się przed grypą. Szczepię się zawsze przeciw grypie, jak do tej pory nie zachorowałam na nią. Po za tym wykonuje inne badania profilaktyczne ( cytologia, mammografia, prześwietlenie płuc, profilaktyczne badanie krążenia).

          1. Czy do ran dostają się zakażenia?

          Jeżeli rana nie będzie odpowiednio odkażona, to może rozwinąć się zakażenie.

          Dziękuję za interesującą rozmowę  Paulina K.

           

           

          Szafa gra

          Muse to zespół rockowy pochodzący z Anglii, utworzony w Teignmouth w 1994 roku przez Matthew Bellamy'ego (śpiew, gitara, keyboard), Chrisa Wolstenholme'a (gitara basowa, keyboard, śpiew towarzyszący), oraz Dominica Howarda (perkusja). Zespół łączy rock alternatywny, rock progresywny, muzykę klasyczną, funk i elektronikę, określając nowy podgatunek new prog.
          Grupa jest znana ze swych energetycznych występów koncertowych. Wydali 5 albumów. Przedostatni, „Black Holes and Revelations” został przyjęty najgoręcej i przyniósł zespołowi nominację do Mercury Prize. Niedawno wyszła także najnowsza płyta - The Resistance.
          Ich najpopularniejsze piosenki to "Undisclosed Desires", "New Born" oraz "Supermassive Black Hole" - która została użyta w filmie "Zmierzch". Słucham tego zespołu od kilku lat, i stwierdzam że jest moim ulubionym.. :D

           

          Karola

           

          OKIEM UCZNIA

           

          W październiku w naszym gimnazjum miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń.

          1. We wtorek (5.10.2010r.) przyjechał do naszej szkoły podróżnik Mariusz Kurc ze Szczecina. Opowiadał nam o swoich podróżach po świecie, w które udaje się autostopem. Wszyscy uczniowie uważnie go słuchali, a żeby się nam nie nudziło, całość ubogacił odtwarzając filmy ze swoich podróży. Było bardzo ciekawie. :)

          2. W środę (6.10.2010r.) odbyły się wybory na przewodniczącego szkoły, które przeprowadził opiekun SU, p. Dominik Wilczyński oraz komisja w składzie: Nikola Środecka, Marta Mrozek i Patrycja Ulatowska. Wygrał je RAJMUND NAPIERAŁA z kl. IIIb, zyskując 63 głosy, II miejsce Eliza Surma- 24 głosy, III miejsce Małgorzata Pałubiak- 15 głosów, IV miejsce Sabina Napierała- 11 głosów. Teraz z niecierpliwością czekamy na działania nowego SU.

          WSZYSTKIM GRATULUJEMY!!!

          3. Następnego dnia (7.10.2010r.) tradycyjnie odbyły się Otrzęsiny klas I. Było wiele ciekawych konkurencji, a także dużo śmiechu. Zwyciężyła kl. Ib, a ich wychowawca, p. Józef Piotrowski otrzymał w nagrodę "ekspres do kawy". ;)

          Marta & Sandra IIIb