• Numer 48

        • W numerze:

           

          - wywiad z nową nauczycielką wf,

          - wiadomości szkolne,

          - wiosna  nadchodzi,

          - święto patrona,

          - wywiad w terenie,

          - recenzja  książki i filmu,

          - sport,

          - sukces  Pana Piotrowskiego ,

          -okiem  ucznia

          - krzyżówka.

           

           

           

           

           

           

          Wywiad Miesiąca

          Na pytania opowiada Pani Agnieszka Iwanów

           

          1. Czy pani marzeniem było nauczanie dzieci i młodzieży?

          Myślę że nie przesadzę jeśli odpowiem, że zdecydowanie moim marzeniem było nauczanie dzieci i młodzieży. Pomysł, by zostać nauczycielką, pojawił się już w szkole podstawowej. Konsekwentnie dążyłam do tego, aby tak się stało i jak widać dopięłam swegoJ. Zawód nauczyciela od zawsze wydawał mi się bardzo interesujący i zupełnie nie rozumiałam przysłowia „obyś cudze dzieci uczył”J. Wiadomo, jak każdy zawód  ma swoje zalety i wady, jednak kontakt z młodymi ludźmi, możliwość przekazania własnych doświadczeń, kształtowania młodych umysłów powodują, iż w chwilach zwątpienia (bo i takie bywająJ) cieszę się, że wybrałam taką drogę zawodową.

           

          1. Dlaczego akurat ZS Pszczew?

          Od dłuższego czasu bezskutecznie szukałam pracy w zawodzie. Zupełnie niespodziewanie pojawiła się możliwość zatrudnienia mnie na czas nieobecności Pana Romualda Tankieluna, z której bez wahania skorzystałam. Nie ukrywam jednak, że chciałabym zostać tu na dłużej, ale doskonale rozumiem sytuację.

           

          1. Jaki jest pani ulubiony sport?

          W zasadzie uwielbiam wszystkie formy aktywności, ale jeśli mam wyszczególnić to: tenis ziemny, pływanie i bieganie.

           

          1. Jakie są pani cele zawodowe?

          Możliwość stałego zatrudnienia  w szkole, co byłoby punktem wyjściowym do realizacji kolejnych celów, których jest wiele J.

           

          1. Z jakimi problemami spotyka się pani  w naszej społeczności?

          Szczerze mówiąc nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, gdyż pracuję tu zbyt krótko.

           

          1. Jakie jest pani motto?

          Nie mam… jeszczeJ

           

          1. Czego życzy pani nauczycielom oraz uczniom naszej szkoły?

          Wszystkim życzę dobrej współpracy w relacji uczeń-nauczyciel-dyrektor, wzajemnego zrozumienia, optymizmu oraz niepospolitych pomysłów!

          Z ostatniej chwili: Co radzi pani młodym ludziom?

          Wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów oraz pewności  i wiary w siebie, co jest kluczem do jakości  życia i osiągania sukcesu.

          Wywiad przeprowadziła Karolina

          Spotkanie z Misjonarzem z Rwandy

          W poniedziałek 28 lutego 2011 Zespół Szkół w Pszczewie odwiedził misjonarz pracujący w Rwandzie ks. Roman Rusecki. Opowiedział i pokazał nam, jak żyją dzieci w Rwandzie i czym na co dzień się zajmują. Zobaczyliśmy też smutne obrazy przedstawiające przemoc i biedę, jaka panuje w Afryce. W prelekcje był wpleciony film, na którym dzieci mogły zobaczyć swoich rówieśników otoczonych pomocą w ramach akcji Adopcja Serca (akcja ta trwa już drugi rok i spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów). Po ciekawym spotkaniu każdy wiedział, że warto pomagać. Nawet złotówką na miesiąc.

          Lubuski Konkurs Recytatorski

           

          Dnia 8 marca 2011 w Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie odbyły się eliminacje gminne konkursu recytatorskiego. W sali widowiskowej zgromadziło się 25 uczniów Zespołu Szkół, w tym najwięcej bo 21 przedstawicieli klas I-III Szkoły Podstawowej. Po przesłuchaniu jury przyznało 3 wyróżnienia: Magdalena Sarnakowska, Inga Romanów i Marcela Kopeć. Finalistami zostali: Łukasz Kaczkowski, Damian Idziorek, Kasia Borek, Dominika Molik i Wiktoria Bielecka. Gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy w etapie powiatowym.

          (szecho)

          Wiosna! Wiosna!

           

                       21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy. Ten kto ma oczy i uszy otwarte i jest znakomitym obserwatorem przyrody, ujrzy wiosnę, usłyszy ją i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to śpiew ptaków i powiew ciepłego wiatru.

             Żeby tak naprawdę wiosna przyszła, trzeba przepędzić zimę. Uczniowie klas I-III wiedzą jak to zrobić. Najpierw trochę przyjemności. Udali się więc do kina na film pt. „Artur 3 i Minimki”. Po powrocie do szkoły zabrali się do pracy. Z papieru, bibuły i wstążek  każda z klas zrobiła kukłę- Marzannę, która symbolizuje zimę. Następnie w wesołym kolorowym pochodzie wokół szkoły z okrzykami „Zimo precz” odprowadzono Marzanny na boisko szkolne. Tam można je było tylko spalić, aby już z kolorowym gaikiem, śpiewając wiosenne piosenki można było przywitać wiosnę. Pięknie świecące słońce dawało obietnice że zima o nas  zapomni.     

           

          Wiosna w gimnazjum

           

           18 marca obchodziliśmy w szkole Pierwszy Dzień Wiosny, zwany Dniem Wagarowicza. Odbył się on wcześniej ze względów organizacyjnych. Aby uniknąć samowolnym ucieczkom z lekcji, szkoła zorganizowała wspólne zabawy. W sali gimnastycznej odbyły się międzyklasowe rozgrywki piłki siatkowej. Najlepiej w siatkówkę grała klasa IIb, która wygrała zawody. Następnie wszyscy udali się do auli, gdzie przygotowane było karaoke. Każda klasa śpiewała wybraną przez siebie piosenkę. Wspólne biesiadowanie wszystkim przypadło do gustu, śpiewom nie było końca.
                                                                                                                                    Paulina

           

          DZIEŃ WIOSNY W PSZCZEWIE

           

          Rokrocznie ,,szumnie" obchodzimy Święto Wiosny w gromadach zuchowych. Robimy wielkie zamieszanie, by wiosna nie myślała sobie, że może o nas zapomnieć J

          W sobotę w Szkole Podstawowej w Pszczewie odbyło się Zuchowe Święto Wiosny Hufca Skwierzyna. Szkoła gościła 98 zuchów z gromady zuchowej z Międzyrzecza, Skwierzyny, Przytocznej i Murzynowa.

          Spotkanie rozpoczęło się apelem na sali szkolnej i podziałem na patrole. Uczestnicy wykonywali takie zadania, jak: układanie nazwy miejscowości Pszczew z zapałek, policzenie ile każda gromada razem ma lat, zaśpiewanie piosenki o tematyce wiosennej, przygotowanie miss i mistera wiosny. Najlepszą zabawą okazało się wymyślenie zabawnego opowiadania, w którym trzeba było użyć wszystkich wymienionych słów oraz owijanie rolką papieru toaletowego przez drużynowe swojej gromady. Oprócz tego wszyscy wspólnie bawiliśmy się, śpiewaliśmy pląsy zuchowe. Podczas zadań pomagali harcerze z naszej szkoły. Wielką atrakcją był teatrzyk „Szewczyk dratewka” przygotowany przez gromadę zuchową z Murzynowa. Na końcu paliliśmy marzanny przygotowane przez każdą gromadę, a nad bezpieczeństwem czuwali ratownicy WOPR, którzy rozdali każdemu zuchowi ulotki dotyczące bezpieczeństwa na topniejącym lodzie.

          Na zakończenie goście otrzymali upominki w formie folderów, pocztówek, książeczek, płyt o naszej Gminie oraz słodycze. Nagrody ufundowali  Wójt Gminy Pszczew Waldemar Górczyński oraz Dyrektor Szkoły w Pszczewie Halina Banaszkiewicz.

             Dh Anna Napieraj Dh Barbara Denicka

           

          ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

           

          Dnia 1 marca 2011  Szkoła  Podstawowa w Pszczewie obchodziła Święto Patrona, którym jest Mikołaj Kopernik.

          Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 apelem w sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Honorowymi  gośćmi  byli: wice wójt K. Grabowski, dyrektor Przedszkola  Samorządowego- Jolanta  Minge , dyrektor Gminnego  Ośrodka Kultury Wanda Żaguń oraz przewodnicząca Komisji Promocji Kultury Oświaty i Spraw Socjalnych Jadwiga Gajewska. Program artystyczny bogaty w piękne wiersze i piosenki upamiętniające postać Patrona  przygotowali uczniowie klasy IIIa  pod kierunkiem p. Mirosławy Banasiak .W przygotowanie apelu włączyły się także  klasy  VI a i VI b pod opieką p. Dominika Fryzy. Klasa  IIIb  na  czele  z  solistką  Kasią  Borek  zaśpiewała  piosenkę przygotowaną przez  p. Alinę Tyśper.

          Akademię  uświetnił  występ  szkolnego  chóru, który  pod batutą p. S. Ryczka zaśpiewał  utwór  z  czasów M. Kopernika. W roli  prowadzących apel świetnie sprawdziły się  uczennice: Marcela Kopeć oraz Michalina Sudoł. Dekorację sali przygotowała p. U. Skarżyńska. Uczestnicy apelu obejrzeli również prezentację multimedialną o życiu i twórczości Mikołaja Kopernika

           Po części artystycznej p. Dyrektor H. Banaszkiewicz w swoim przemówieniu podkreśliła rolę M. Kopernika, wielkiego uczonego, który jest  dla nas wzorem pracowitości

          i mądrości.

          Obchody Dnia Patrona są również okazją do wyróżnienia uczniów  osiągających  najlepsze wyniki w nauce w I semestrze. Pani dyrektor po odczytaniu  nazwisk tychże  uczniów zaprosiła ich do pamiątkowych zdjęć wraz z wychowawcami. Po skończonej akademii uczniowie klas IV-VI przystąpili do konkursu „Klasa na medal”. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie . Zmagali się z pytaniami z różnych dziedzin wiedzy, a w szczególności związanymi z Mikołajem Kopernikiem oraz zagadnieniami dotyczącymi naszej szkoły. W konkursie zwyciężyła klasa VIb. Nagrodą był duży medal, na którym uczniowie odcisnęli swoje dłonie.

          Święto Patrona Szkoły – jak co roku dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń.

           

          I. Ciećwiera

           

          Porozmawiajmy o szkole

           

                   Wydawałoby się, że szkoła jest miejscem, gdzie prawo głosu mają tylko nauczyciele i Dyrekcja. Nic bardziej mylnego!! Aby obalić ten mit w Zespole Szkół w Pszczewie odbyła się debata pod hasłem „Warto rozmawiać. Jaka jest moja szkoła?”

                      Głównym pomysłodawcą i organizatorem debaty była Pani Pedagog Lilianna Dyszkant, natomiast osobą prowadzącą Psycholog Szkolny Katarzyna Wilkos. Wzięli w niej udział przedstawicie wszystkich klas, a gościem specjalnym była Pani Dyrektor Halina Banaszkiewicz. Debata odbyła się w dwóch częściach: 21 marca 2011roku z Panią Dyrektor spotkali się przedstawiciele klas I – III, a 23 marca 2011 roku przedstawiciele klas IV – VI Szkoły Podstawowej.

                      Udział przedstawicieli klas w debacie poprzedziły dyskusje przeprowadzone w każdej klasie. Rozmawiano w nich o tym, co uczniom podoba się w szkole, a co chcieliby, zmienić, poprawić, udoskonalić.

                      Reprezentanci klasy przedstawiali owoce pracy każdej klasy. Uczniowie wskazali na mocne strony naszej Szkoły, takie jak: duża oferta zajęć pozalekcyjnych kierowana zarówno do uczniów zdolnych, jaki i słabo radzących sobie z nauką; dobrze wyposażona świetlica szkolna, w której uczniowie odpoczywają, bawią się oraz odrabiają lekcje; multimedialne wyposażenie sal lekcyjnych, które sprawia, że lekcje stają się atrakcyjniejsze, ciekawe książki w bibliotece szkolnej; zajęcia pozalekcyjne przygotowujące do sprawdzianu szóstoklasisty; możliwość dojazdów na zajęcia pozalekcyjne. Ważne dla uczniów jest również możliwość rozwoju kulturalnego, jaki zapewnia im szkoła poprzez różnego rodzaju wycieczki szkolne; wyjazdy do teatru i kina; organizowanie „nocy filmowych”; organizowanie zajęć w trakcie ferii zimowych. Dla uczniów nie jest obojętne również zaplecze socjalne szkoły, dlatego obecność Pni Pielęgniarki w szkole wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa, cieszą się nowym boiskiem, możliwością korzystania z szatni czy samym budynkiem szkoły, który jest zadbany i kolorowy.

                      W trakcie debaty skupiono się również na tych sprawach szkolnych, które wymagają jeszcze dopracowania zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli oraz Dyrekcji Szkoły. Owoce debaty już możemy obserwować. 25 marca Pani Dyrektor zwołała apel, na którym poinformowała całą społeczność Szkoły Podstawowej o wynikach debaty oraz podjętych działaniach, mających na celu udoskonalić w szkole to co jest możliwe. Jednak nie wszystko można zmienić od razu. Uczniowie otrzymali obietnicę niektórych zmian, na które potrzeba więcej czasu i na pewno zweryfikują je.

                      Przeprowadzona debata jest pierwszą, która miała miejsce w naszej Szkole, ale na pewno nie ostatnią. W atmosferze wzajemnego szacunku każdy miał okazję powiedzieć
          o tym, co mu się podoba w szkole a co należałoby jeszcze zmienić. Forma ta odpowiadała zarówno uczniom, jak i Pani Dyrektor, dlatego kolejną debatę zaplanowano być może już we wrześniu.

                                                                                                         Katarzyna Wilkos

                                                                                                        Liliana Dyszkant

           

           

          Wywiad z Jędrzejem Indebskim uczestnikiem programu Mam Talent

          - Od czego zaczęła się Twoja przygoda z tańcem?

          - Zacząłem sobie tańczyć. Wychodziłem na środek i robiłem tam jakieś gwiazdy i inne figury. Wszyscy uważali że dobrze mi to wychodzi i postanowiłem zapisać się na taniec.

          - Co tańczysz?

          - Hip-hop  i  breakdance.

          - Czy Twoi rodzice  wspierają cię w tej pasji?

          - TAK.

          - Czy pielęgnujesz swoje hobby, w tym przypadku taniec?

          - Tak, uczęszczam do szkoły tańca. Do Dance Center Poznań. Jeżdżę na każde zawody jakie tylko są.
          - Który z rodziców częściej mówi  „ nie poddawaj się, dasz radę „?

          -Wspierają mnie tak samo ale czasem wydaje mi się, że mama bardziej.

          - W momencie, gdy pierwszy raz zacząłeś swoje gwiazdy i inne figury, wiedziałeś, że będziesz tańczył, czy było to raczej nieprzewidziane przedsięwzięcie?

          - Raczej nieprzewidziane. Chęć do tańca przyszła nagle, gdy usłyszałem od mamy, że mogę zapisać się na taniec. Na początku miał być breakdance, ale byłem jeszcze za mały, bo breakdance jest od 12 lat, ale jeszcze przed występem w „Mam talent” mój trener zgodził się na breka.

          -To prawda, że wystąpiłeś w programie MAM TALENT?

          - Tak.

          -Więc, skąd pomysł, żeby wziąć udział w tym Show, kto cię namówił?

          -Pomysł wziął się stąd, że wszyscy mi mówią, że mam talent do tych tańców, a kiedy pierwszy raz wystąpiłem na zawodach Rytm Ulicy, prowadzący powiedział że mam murowane zwycięstwo w YOU CAN DANCE no, ale jeszcze jestem za mały więc postanowiłem spróbować moich sił w Mam Talent.

          -Czy możesz opowiedzieć mi o swoich przeżyciach, uczuciach w Mam Talent, kto  był według Ciebie najlepszy?

          -Moje uczucia były mieszane. Na początku wielki stres, potem, jak zatańczyłem to szczęście, potem znowu stres i smutek ... najlepszy moim zdaniem to byli wszyscy. Każdy ma coś w sobie, liczyłem bardzo, że do finału przejdzie Paweł Paprocki. Zdążyłem go poznać i zakolegować się z nim.  :)

          -Co zamierzasz dalej robić, skoro nie wyszło Ci w Mam Talent?

          -Zamierzam dalej tańczyć, przede mną wiele zawodów tanecznych…

          -Dziękuję.

          -Dziękuję, było mi bardzo miło :)

           

          Wywiad przeprowadziła Ola

           

           

           

          OKIEM UCZNIA
           

           Tradycyjnie, jak co roku uczniowie klas III gimnazjum wybrali się na zwiedzanie szkól ponadgimnazjalnych (DRZWI OTWARTE) do Międzyrzecza (18.03. - po raz pierwszy ) i do Międzychodu (25.03).
          Zobaczyliśmy Szkołę Rolniczą w Bobowicku a w Międzyrzeczu: Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Budowlanych i Ekonomicznych. Po zwiedzaniu szkół zaplanowane było zwiedzanie muzeum międzyrzeckiego.
          W Międzychodzie zobaczyliśmy: Technikum Rolnicze, Technikum Ekonomiczne, Liceum Ogólnokształcące oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową. Uczniowie szkół obu miejscowości przygotowali dla nas prezentacje zachęcające do przyjścia do ich szkoły.
          Wszystkim się podobało, jednak w Międzychodzie uczniowie spisali się lepiej, ponieważ DRZWI OTWARTE odbywają się tam co roku, a w Międzyrzeczu coś takiego odbyło się pierwszy raz.

                                                                                                               Marta & Sandra IIIb

          SZKOLNI REPORTERZY!!!
                      18 marca w naszym gimnazjum odbył się Dzień Wiosny. Tego dnia były tylko 2 pierwsze lekcje. Następnie uczniowie klas I i II udali się do sali gimnastycznej, aby rozegrać międzyklasowy mecz siatkówki ( uczniowie klas III byli nieobecni tego dnia).
          Potem wszyscy udali się do auli, aby wspólnie pośpiewać wybrane przez siebie piosenki. Całość zakończyła się ok. godz. 13.00. Po czym wszyscy udali się do domu. Ten dzień minął bardzo miło i sympatycznie. :)

           

           

          SPOTKANIE Z JAŚKIEM MELĄ


             W poniedziałek (11.04.2011r.) uczniowie klasy IIIb wraz z wychowawczynią, p. A. Skowron, wybrali się na spotkanie z Jasiem Melą, które odbyło się w kinie w Międzyrzeczu.
             Wyjechaliśmy o godz. 11:30, ponieważ całość rozpoczęła się o godz. 12.00 Udaliśmy się tam, dlatego że w ubiegłym roku szkolnym wybraliśmy Jasia jako autorytet naszej szkoły. Podczas spotkania opowiedział nam on trochę o swojej przeszłości i rodzinie. Jak wszyscy wiemy jest on niepełnosprawny (w wyniku porażenia prądem stracił lewe podudzie i prawe przedramię). Opowiadał nam też o swoich wyprawach, zdobył m.in. biegun północny i południowy. Nikt z nas na spotkaniu się nie nudził. Na koniec można było zadać Jasiowi pytania, dostać autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
            Na zakończenie naszej wycieczki wspólnie udaliśmy się na pizzę. Wszyscy dobrze się bawiliśmy i wróciliśmy do domu zadowoleni.


                                                                                                                                 Marta & Sandra IIIb


           

           

          EGZAMINY!

          Miesiąc kwiecień jak co roku stoi pod znakiem sprawdzianów i egzaminów.  Uczniowie szkoły podstawowej 5 kwietnia pisali sprawdzian po szkole podstawowej, na którym musieli wykazać się wiedzą z różnych przedmiotów nauczanych w szkole. Przeważały opinie, że sprawdzian był umiarkowanie trudny.  Jak było pokażą wyniki jakie otrzymamy z komisji egzaminacyjnej w czerwcu.


           12.04.2011r. uczniowie klas II zmierzyli się z pierwszą częścią egzaminu gimnazjalnego. Test humanistyczny zawierał wiele pytań dotyczących historii, co bardzo zaskoczyło uczniów. Temat rozprawki na szczęście nie był taki trudny.
            13.04.2011r. odbyła się część matematyczno-przyrodnicza. Pytania dotyczyły matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii. Egzamin ten okazał się trudny.
           14.04.2011r. gimnazjaliści napisali egzamin z języka obcego. Klasa IIIa- j.angielski, IIIb- j. niemiecki. Test nie był trudny, większość sobie doskonale poradziła.
            Z niecierpliwością czekamy na wyniki egzaminów, które będą wiadome na początku czerwca.

           

          Marta & Sandra IIIb

          sport

           

          turniej w Ostrzeszowie

           

          Po raz trzeci drużyna gimnazjum w Pszczewie  uczestniczyła w XV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt. Droga zajęła nam trochę więcej czasu niż w poprzednich latach, gdyż jechaliśmy gimbusem szkolnym. Po około sześciu godzinach byliśmy na miejscu. Nazajutrz, zaraz po śniadaniu udaliśmy się na otwarcie. Trzy pierwsze mecze rozegrałyśmy na sali gimnastycznej przy LO w Ostrzeszowie. Nasza drużyna była dobrze przygotowana, lecz nie udało nam się wygrać z żadną z drużyn  (z Turkiem, Strzelinem i Szczecinem). Mogło to być  spowodowane brakiem doświadczenia, gdyż byłyśmy najmłodsze ze wszystkich zawodniczek  turnieju. Mało tego, Turek w zeszłym roku został mistrzem Polski w Głogowie, natomiast Szczecin wicemistrzem. Warto dodać również, że większość drużyn składała się z uczennic szkół sportowych bądź klubów. Następnego dnia rozegrałyśmy dwa mecze z Wrocławiem i Sycowem. Niestety nie odniosłyśmy zwycięstwa. Byłyśmy już strasznie zmęczone. W niedzielę (10. kwietnia) przed rozdaniem nagród uczciliśmy chwilą ciszy pamięć o zeszłorocznej katastrofie w Smoleńsku.

          Najlepszą zawodniczką w drużynie okazała się Paulina Mrozek. Dzielnie i wytrwale dopingowali   nas trenerzy p. Grzegorz Kaczmarek i p. Agnieszka Iwachów.

          Pomimo przegranych zdobyliśmy doświadczenie przy boku najlepszych drużyn w kraju, które zaowocuje w przyszłości.

          Eliza

           

          Szafa Gra

           

          Marek Michał Grechuta (ur. 10 grudnia 1945 w Zamościu, zm. 9 października 2006 w Krakowie) – polski piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz, z wykształcenia architekt. Interesował się także rzeźbą i filozofią. Jego twórczość określa się zazwyczaj mianem łagodnej formy progresywnego rocka z silnymi wpływami jazz rocka (szczególnie we wczesnym okresie twórczości), piosenki autorskiej lub poezji śpiewanej. Jego najbardziej znane utwory to „Dni których nie znamy”, „Nie dokazuj', ”Będziesz moja panią”, „Wiosna ach to ty”.

          Ala

           

           

          Warto przeczytać i obejrzeć

           

          "Zjeść żabę" - Beata Ostrowicka


              Z książkami Beaty Ostrowickiej dotąd nie miałam żadnej styczności. A szkoda. Autorka w ciekawy, bardzo prawdziwy sposób opisuje rozterki siedemnastolatki o imieniu Julka – miłej i ładnej, choć nieśmiałej dziewczyny, której cały budowany dotąd nader pieczołowicie świat w jednym momencie zapętlił się, zaplątał, po czym efektownie i z hukiem zawalił. Powód istotnie prosty i dość oklepany, z pewnością jednak niełatwy dla samej bohaterki. Jaki? Spór z chłopakiem. A właściwie nie całkiem spór, lecz zwykłe nieporozumienie, które z czasem przerodziło się w prawdziwą burzę. Gdyby jednak tego było mało, wszystko komplikuje się jeszcze bardziej przez rodziców dziewczyny, od jakiegoś czasu żyjących w separacji i drących koty o byle powód. Julia – co nikogo chyba nie dziwi – w takiej sytuacji czuje się nader źle i niepewnie. Nie wie, na czym stoi i obawia się o swoją przyszłość, która dotąd stała przed nią z otwartymi drzwiami. A teraz? Nie dość, że jej ukochany chłopak najwyraźniej dąży do zerwania, to jeszcze musi znosić ciągłe kłótnie rodziców – nie wspominając już o wojowaniu z apodyktyczną matką. Na domiar złego, ta ostatnia nagle pragnie odpocząć od miejskiego zgiełku i zabiera córkę na wakacje do Chałup. Julia jest w opłakanym stanie – pogarsza go jeszcze bardziej fakt, że „jej” Kamil w tym czasie wyjeżdża ze znajomymi na Mazury…
             „Zjeść żabę” to ciekawa, prosta w odbiorze powieść, która, co prawda, nie wzrusza do łez ani nie powoduje napadów śmiechu, ale mimo wszystko może (i powinna!) się podobać. To – nie dajmy się zwieść pozorom – książka z przesłaniem, które… po prostu trzeba z niej wydobyć. Polecam.

          Gosia

           

          "Boże skrawki"

          Film w reżyserii Jurka Bogajewicza opisuje stosunki polsko-żydowskie podczas okupacji hitlerowskiej. Wszystko to widziane okiem jedenastoletniego Romka (Haley Joel Osment). Chłopiec jest Żydem. Pewnego razu zostaje potajemnie wyprowadzony z krakowskiego getta. Trafia na wieś do polskiej rodziny Gniecia Lipy (Olaf Lubaszenko) i tam się ukrywa. Podszywając się za dalekiego kuzyna Gniecia, wyrzeka się swoich dotychczasowych poglądów i religii. Wszystko po to, aby przeżyć. Wszystko to wzbudza podejrzenia sąsiadów. Przebywając na wsi Romek jednak nie rezygnuje z zabawy. Zaprzyjaźnia się z Tolem (Liam Hess) i zakochuje w Marysi (Olga Frycz). Jedenastolatek nawiązuje niezwykłą relacje z księdzem (Willem Dafoe), który doskonale rozumie sytuacje w jakiej się znalazł Romek. Chłopiec jest światkiem wielu okrutnych scen, żyje w ciągłym zagrożeniu i strachu. Jedną z największych zalet tego filmu jest znakomita gra aktorska dzieci. Znany nam z "Podaj dalej" i "Szósty zmysł" H.J. Osment po raz kolejny udowadnia, że pomimo młodego wieku jest aktorem na miarę Oscara. Polscy artyści tez pokazali na co ich stać. "Boże skrawki" to film, który zmusza widza do przemyśleń. Warto go obejrzeć, więc serdecznie Wam go polecam :]


          Sabina

           

           

           

           

          Sukces Pana Piotrowskiego

           

           

          Nauczyciel fizyki z gimnazjum w Pszczewie  Józef Piotrowski pojedzie na tydzień do Europejskiego Instytutu Badań Jądrowych (CERN) w Genewie w Szwajcarii. Zobaczy tam wielki zderzacz hadronów – największy na świecie akcelerator przyśpieszający wiązki protonów.

          Wyjazd do Genewy jest  nagrodą za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie przeprowadzonym przez wydawnictwo Nowa Era. Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych.

          Józef Piotrowski razem z grupą uczniów - Alicją Maciejewską, Rajmundem Napierałą, Sabiną Napierałą, Julią Kućmą, Kacprem Kućmą i Pauliną Mrozek – przeprowadził i opisał doświadczenie fizyczne. Film nagrał i zmontował nauczyciel Robert Judek.