• Numer 42

        • W numerze:

           

          - katastrofa pod Smoleńskiem,

          - okiem ucznia,

          - wywiady miesiąca,

          - konkurs biblijny,

          - szkolne rozmaitości,

          - spotkanie z Koziołkiem Matołkiem,

          - moda na wiosnę,

          - Co lubimy oglądać? - ankieta,

          - nasi ulubieńcy Ryszard Peja,

          - recenzja książki, filmu,

          - nasze prace,

          - krzyżówka, ratownik.

           

           

           

           

          PREZYDENT LECH KACZYŃSKI NIE ŻYJE

          "Patrząc na ciemność lub śmierć boimy się nieznanego

          - niczego więcej ''

          - Joanne Kathleen Rowling

          10.04.2010 roku około godziny 9:00 półtora kilometra od lotniska w  Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot Tu-154. Na jego pokładzie znajdowały się najważniejsze osoby w państwie: prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele Sejmu, Senatu, duchowieństwa i różnych organizacji.

          W obliczu takiej tragedii była ogłoszona żałoba narodowa.

          To druga po Katyniu tragedia. Zginął intelektualny kwiat Polski - powiedział były prezydent Lech Wałęsa. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego jak życie jest kruche. Jak krótko tu jesteśmy - dodał.

           

          Karo 

          Okiem ucznia

          Na początek wspomnę o smutnej wiadomości:

          Zginęli w Smoleńsku!;( 10.04.2010r.

          Tej daty całe pokolenia uczniów będą  uczyć się w szkołach na lekcjach historii. W tym właśnie dniu, rano, podczas lądowania samolotu zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej- Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz polska elita polityczna. Wszyscy   lecieli uczcić pamięć zamordowanych oficerów. Zginęli nieopodal miejsca, gdzie rozegrał się dramat sprzed 70- lat. Ogłoszono tygodniową żałobę narodową.

          W poniedziałek (12.04.) przed rozpoczęciem lekcji uczciliśmy pamięć poległych minutą ciszy. Tego samego dnia o godz. 11.00 cała nasza szkoła wyruszyła ze sztandarami  do kościoła na mszę św., aby uczcić pamięć ofiar tej tragedii.

          • Gratulacje dla dziewczyn z klas III gimnazjum,  które odniosły sukces (zostały LAUREATKAMI) w konkursach przedmiotowych z biologii i fizyki!!!
          • Warto również wspomnieć o międzynarodowej wymianie młodzieży, która miała miejsce od 22.03.-27.03.2010r. w zamku w Trebnitz (Niemcy). Uczniowie z naszego gimnazjum mieli wiele ciekawych wspomnień po powrocie z wycieczki. Nawiązali wiele nowych znajomości, a przede wszystkim mogli ćwiczyć w praktyce swoje umiejętności językowe.

           

          • Klasy VI tuż po świętach (8.04.2010r.) napisały test szóstoklasisty, a już wkrótce uczniowie klas III gimnazjum przez trzy dni ( 27-29.04 ) będą pisali egzamin gimnazjalny!!! Powodzenia!!!:)

           

           

          Sandra

           

          Wywiady miesiąca

          Wywiad z Księdzem Proboszczem

          1.Jak się księdzu pracuje w parafii Pszczew?

           

             Jestem bardzo zadowolony, że mogę realizować się jako kapłan w tak  malowniczym         pięknym miejscu, jakim jest Pszczew.

           

          2.Czy spotyka ksiądz ludzi niewierzących?

           

             Bardzo rzadko.

           

          3. Co ksiądz sądzi o współczesnej młodzieży?

             Współczesna młodzież żyje w bardzo pięknym czasach, których nigdy do tej pory nie było.

              Życzyłbym młodym ludziom, aby byli tego świadomi.

           

          4.Jakie wskazówki dałby ksiądz młodemu człowiekowi w drodze do Boga?

           

             Przede wszystkim mają być wierni swojemu sumieniu, w którym Bóg zapisał pragnienie  dobra.

           

          5.Coraz częściej spotykamy się z innymi religiami. Jak rozmawiać z takimi ludźmi?

           

            Odpowiedź dał nam Jan Paweł II, wzywając do dialogu i prowadząc dialog z każdym człowiekiem bez względu na poglądy czy religie.

           

          6.Czy w Pszczewie młodzież chodzi do kościoła?

           

            Bardzo bym się radował, gdy bym widział jeszcze więcej młodych twarzy na niedzielnej mszy świętej a także w dni powszednie.

           

          Wywiad z lekarzem

           

          1.Jakie choroby czyhają na nas  wiosną?

           

          Przeziębienia, alergie i urazy (wypadki)

           

          2.Jak można zabezpieczyć się przed infekcjami?

           

          Higiena osobista (mycie rąk, aktywność fizyczna i właściwy odpoczynek)

          Higiena pomieszczeń (częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, właściwe oświetlenie i odpowiednia temperatura)

           

          3.Jak pracuje się panu w Pszczewie?

           

          Bardzo dobrze

           

          4.Czy zdarzają się symulanci wśród młodzieży?

          Zdecydowanie tak

           

          5.Czy warto znać zasady pierwszej pomocy?

           

          Jest niezbędne w życiu. Niebezpiecznie byłoby nie znać.

          Szkolne rozmaitości

           

          Konkurs Biblijny

           

          Święty Hieronim powiedział kiedyś, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. W dniu 3 marca 33 uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło w Konkursie Biblijnym, zorganizowanym przez stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wszyscy zmagali się z testem odpowiadając na 40, często niełatwych pytań, dotyczących treści Ewangelii wg św. Jana. Ostatecznie do etapu rejonowego w Gorzowie Wlkp. zakwalifikowała się trójka uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów: Marek Czerwiński (kl. I a), Piotr Bubnowski (kl. II a), Anna Kozar (kl. IIIb).

          Wszystkim, a zwłaszcza zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie.

            P.R.

           

          Profilaktyka przez sztukę

           

          W dniu 11 marca 2010r. gościł w naszej szkole Zespół Teatralny Grupa T z Torunia.

          Zespół zaprezentował klasom od 0-IV widowisko o charakterze profilaktyczno – wychowawczym, poruszającym problem higieny osobistej, zachowań prozdrowotnych i bezpieczeństwa uczniów.

          Przedstawienie to powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej „ Kabaret na przerwie ”. Był to zabawny i pełen humoru zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej m.in. „ Czerwony Kapturek ”, „ Królewna Śnieżka”, „ Kopciuszek” i „ Jaś i Małgosia”.

          Jednak każda z bajek odbiegała od oryginału, a kończyła się śmiesznym i zaskakującym morałem. Po  każdej scenie aktorzy prowadzili krótki dialog z uczniami. Dzieci same wyciągały wnioski, dzięki temu mogły lepiej zrozumieć i zapamiętać przesłanie każdej ze scenek.

          Mamy nadzieję, że profilaktyka przez sztukę jest jedną z ciekawszych form działań naszego Szkolnego Programu Profilaktycznego.

           

          Liliana Dyszkant

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Refleksje szkolne

           

          Upływa właśnie pierwszy rok nauki z nową podstawą programową w klasie pierwszej Szkoły Podstawowej w Pszczewie. Pierwszoklasiści poznali litery, piszą i czytają już coraz lepiej. Bardzo lubią matematykę, bo na niej ciągle czymś się manipuluje, liczy, mierzy, waży. Jako najmłodsi odwiedzają też regularnie salę komputerową. Tam razem z podręcznikowymi przyjaciółmi - Polą i Oskarem poznają tajniki komputera. Nie zapominają  o ćwiczeniach na sali gimnastycznej czy boisku. Świetna jest też nasza sala zabaw, z basenem wypełnionym piłeczkami i miękkimi klockami.  O tym, że nauka w klasie pierwszej łączy się wspaniale z zabawą świadczy nasz ostatni dzień spędzony z Koziołkiem Matołkiem. Wszyscy znają tego bohatera  książek K. Makuszyńskiego i M. Walentynowicza. Na początku dzieci obejrzały kilka bajek z Koziołkiem wyświetlonych na naszej wspaniałej tablicy interaktywnej. W klasie zaś podzielone na zespoły rywalizowały z wiedzy o jego przygodach. Rozwiązywana więc była krzyżówka, bardzo trudne rebusy. Malowano portret i wylosowane przygody. Cały dzień upłynął bardzo szybko. Zwycięzcami zostali wszyscy i otrzymali medale z Koziołkiem Matołkiem. Tak więc pierwsza klasa to nie nudna szkolna rutyna, to nauka przez zabawę i niespodzianki.     

                    

           

          Wyprawa do Gniezna

           

                    Na ten dzień uczniowie klasy I b czekali od pierwszych godzin zajęć projektu „Akademia Umiejętności Lepiej się Zużyć niż Zardzewieć”. Wojciechowy Szlak zaprowadził ich 20 kwietnia 2010 roku do pierwszej stolicy Polski, do Gniezna. Na wycieczce mieli okazję zobaczyć jak wyglądają naprawdę  miejsca związane ze św. Wojciechem, które poznali z książek, Internetu. Dowiedzieliśmy się, że już w Poznaniu jest kościół i most, które mają za patrona św. Wojciecha. Na wycieczce dopisała pogoda, więc - Gniezno przywitało nas pięknym słońcem . Po zjedzeniu smacznego obiadu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najważniejsza była Katedra Gnieźnieńska z sarkofagiem z relikwiami Świętego. W niej też sławny zabytek „Drzwi Gnieźnieńskie” oraz wiele pięknych starych kaplic. Zobaczyliśmy też w posadzce muszle z mórz sprzed milionów lat. W drodze powrotnej niespodzianka. Postój w Pobiedziskach w Skansenie Miniatur. Tutaj mogliśmy zabawić się w wielkoludów i spojrzeć na Katedrę w Gnieźnie i inne zabytki z góry. Wszystkie domy były takie małe. Wróciliśmy

          Zmęczeni, ale pełni wrażeń. Wiemy już ,że nasz przewodnik z projektu św. Wojciech to postać którego śladami warto podążać.

          H.C.

           

           

          5 lat eTwinnigu w Polsce

           

               20 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół w Pszczewie Paulina Mrozek i Wiktor Konieczny pod opieka p. Roberta Judka uczestniczyli w Rocznicowej Konferencji Programu eTwinning w Województwie Lubuskim. Konferencja była połączona z wystawą produktów współpracy międzynarodowej i wręczeniem nagród dla najaktywniejszych uczestników programu.

                Nasza szkoła miała swoje stoisko  prezentujące fotografie i filmy, jakie powstały podczas projektu Moja miejscowość okiem kamery. Projekt powstał przy współudziale szkół z Niemiec i Portugali.  Uczestnikom bardzo podobały się fotografie przedstawiające piękno naszej małej ojczyzny.

               Miłym zaskoczeniem było wyróżnienie p. Robert Judka, który otrzymał wspaniałą statuetkę i podziękowania za zaangażowanie i systematyczną pracę z uczniami  z rąk samego Lubuskiego Kuratora Oświaty.  

               Nowoczesne środki przekazu dają wspaniałą możliwość współpracy z innymi ludźmi. Taką możliwość daje program eTwinning międzynarodowa współpraca szkół. Skorzystaliśmy i wiemy, że było warto.

           

          (szecho)

          Dzień Ziemi 2010

            22 kwietnia każdego roku już od 40 lat na całym świecie, a od 20 w Polsce, obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Ustanowiony po to, by zwrócić uwagę całego świata na środowisko przyrodnicze Ziemi i uwrażliwia nas na jej problemy.  W tym roku – jubileuszowym –dzień ten obchodzony był pod hasłem „ Różnorodność w nas – bioróżnorodność wokół nas”.

          W gimnazjum w Pszczewie obchody Dnia Ziemi odbywały  się  w dniach poprzedzających 22 kwietnia oraz w dniu samego święta. Uczniowie na lekcjach wychowawczych zostali zapoznani z celem tego święta i jego tegorocznym hasłem. Dowiedzieli się m.in., że  zachowanie jak największej  liczby gatunków roślin i zwierząt jest bardzo ważne i to zarównodla  właściwego funkcjonowania całej naszej planety jak i życia pojedynczego człowieka. Na podstawie tych wiadomości uczniowie  każdej klasy wykonywali plakaty obrazujące temat tegorocznego Dnia Ziemi i umieszczali je na drzwiach swoich sal lekcyjnych. Przez cały tydzień można też było oglądać w gimnazjum wystawy. Jedna z nich pod tytułem „Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry – skarbem regionu” poświęcona była przyrodzie i  bogactwu gatunków tego niezwykłego, chronionego obszaru znajdującego się w pobliżu Pszczewa.

          Materiały do wystawy przygotowali uczniowie klas I i II gimnazjum na zajęciach Kółka Geograficznego, a oryginalną wystawę  wykonały Beata Draszba i Julia Kućma pod kierunkiem Pani Agnieszki Konecznej. Druga wystawa była prezentacją prac plastycznych o tematyce ekologicznej wykonanych przez uczniów klas III gimnazjum.  Do końca roku trwać będzie też konkurs dla uczniów wszystkich klas polegający na zbiórce zużytych baterii.

          M.Schubert

           

          Debata uczniów gimnazjum

           

          23 IV 2010 r. w naszym gimnazjum odbyła się debata na temat: -Jak przygotować i zorganizować wybory do władz Sejmiku Uczniowskiego, żeby były świętem demokracji w szkole?  Debata została zorganizowana przez Annę Szczepaniak i Alicję Borowską, uczennice klasy IIIb, które starają się w ten sposób zdobyć przepustkę na XVI Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Przygotowanie takiej debaty nie jest rzeczą łatwą, więc organizatorki musiały włożyć w to wiele pracy.
          W godzinnej dyskusji wzięli udział wytypowani  przez klasy, ich przedstawiciele. Łącznie w debacie wzięły udział 22 osoby. Oprócz tego całość obserwowały Pani Dyrektor Halina Banaszkiewicz, pani Joanna Molik, pani Agnieszka Skowron oraz opiekun sejmiku - pan Dominik Wilczyński. Pan Robert Judek zadbał o to, żebyśmy, korzystając z Internetu, mogli na żywo wysłuchać opinii pana Krystiana Grabowskiego- zastępcy wójta naszej gminy i dowiedzieć się, jak demokratyczne wybory odbywają się na szczeblu naszego regionu.
          Po zakończeniu debaty spisane zostały wnioski, które postaramy się wprowadzić w życie.
          Wnioski:
          1. Przewodniczącym szkoły może być każdy uczeń, który osiągnął średnią ocen minimum 3,0 i otrzymał minimum dobrą ocenę z zachowania.
          2. Kandydat zobowiązany jest do przeprowadzenia kampanii wyborczej.
          3. Do kampanii wykorzystujemy plakaty, gazetkę szkolną, Inter Radio oraz film reklamujący kandydata.
          4. Tydzień przed wyborami odbędzie się debata, podczas której uczniowie będą mieli możliwość zadawania pytań wszystkim kandydującym.
          5. Dzień przed wyborami cisza wyborcza.
          6. Głosowanie odbywa się w czasie przerw i przed lekcjami.
          7. Wybory są równe, tajne, bezpośrednie.
          8. Zadaniem komisji wyborczej jest przygotowanie sali, w której odbędzie się głosowanie, przygotowanie kart do głosowania, listy uprawionych do wzięcia udziału w wyborach, czuwanie nad sprawnym przebiegiem wyborów, podliczenie głosów, przygotowanie protokołu.
          9. Każda klasa deleguje swojego przedstawiciela do komisji wyborczej.
          10. Aby dzień wyborów był świętem demokracji, postanawia się, że:
          - jest dniem bez pytania i sprawdzianów,
          - uczniowie mogą przyjść bez mundurków,
          - wszyscy uczniowie z nauczycielami i dyrekcją zjedzą wspólne śniadanie na boisku szkoły podczas długiej przerwy (lub inna forma, wymyślona przed uczniów w danym roku szkolnym)
          11. Każdy uczeń, który weźmie udział w głosowaniu, otrzyma plakietkę z napisem: ,,Mój głos jest ważny"; ,,Głosowałem!"; ,,Ja już zagłosowałem" itp. i będzie ją nosił przez cały dzień.
          12. Opiekuna SU wybierają uczniowie w głosowaniu: tajnym, równym, bezpośrednim spośród tych nauczycieli, którzy nie pełnią funkcji wychowawcy.
          13. Kandydat na przewodniczącego SU nie powinien być jednocześnie członkiem samorządu klasowego.
          14. W roku szkolnym 2010/1011 w naszej szkole odbędzie się pierwsze w historii szkoły ŚWIĘTO DEMOKRACJI. Dzięki tej debacie włączyliśmy się w tworzenie tradycji Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pszczewie i powinniśmy być z tego dumni.
                                                                                                                               Anna Szczepaniak & Alicja Borowska

           

          Mistrzostwa powiatu w piłce siatkowej

          chłopców gimnazjum - 2010

           

                   26 lutego 2010 roku hala sportowa w Międzyrzeczu gościła drużyny siatkarskie gimnazjalistów z terenu powiatu. Chłopcy gimnazjum z Pszczewa zajęli III miejsce, ulegając drużynom z Międzyrzecza, ale pokonując zdecydowanie gimnazjum ze Skwierzyny.  W związku z tym, że skład drużyn    z Międzyrzecza to chłopcy na co dzień grający w klubie siatkarskim „Kasztelan”, nasze możliwości osiągania wysokich wyników sportowych w tej dyscyplinie są ograniczone. Satysfakcją dla nas jest uplasować się tuż za ekipami z Międzyrzecza, wygrywając natomiast z pozostałymi zespołami            z terenu powiatu. Dostrzegając duże walory piłki siatkowej, staram się, aby nasi uczniowie również w tej dyscyplinie reprezentowali dobry poziom gry. 

           

          ZAWODY REJONOWE W KOSZYKÓWCE CHŁOPCÓW GIMNAZJUM

          30 marca 2010 r. w Rzepinie odbył się kolejny szczebel rozgrywek                     w koszykówce chłopców gimnazjum.  Drużyna chłopców z Pszczewa okazała się na kolejnym etapie również bezkonkurencyjna. Zajęliśmy I miejsce, wygrywając z Rzepinem 45:15 oraz z Sulęcinem 61:9. Najlepiej punktującymi w naszym zespole byli Patryk Batura i Damian Matyjaszek.

           Przyjemny momentem były oczywiście gratulacje organizatora oraz wręczenie pucharu i  dyplomu. Kolejnym etapem w tej dyscyplinie będzie półfinał wojewódzki, który odbędzie się w Gorzowie Wlkp. w kwietniu. Dwie najlepsze drużyny     z półfinału zakwalifikują się do imprezy finałowej.

           

          PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYMCHŁOPCÓW GIMNAZJUM

          Reprezentacja chłopców gimnazjum z Pszczewa w składzie: Patryk Batura, Jacek Łazarski oraz Albert Leja, po wygraniu mistrzostw powiatu międzyrzeckiego w tenisie stołowym wzięła udział w następnym etapie tych rozgrywek. Półfinał wojewódzki odbył się 23 marca 2010 w Ściechowie, gdzie zmierzyliśmy się z innymi mistrzami powiatu naszego rejonu.  Chłopcy zajęli V miejsce. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że zwycięzcy, czyli drużyna z Górek Noteckich to zaplecze klubu ekstraklasy w tenisie stołowym.

          Nasi uczniowie w tym składzie wystąpili po raz ostatni, gdyż w tym roku kończą edukację w naszej szkole, pozostawiając po sobie wysoko postawioną poprzeczkę.

                                                                                        opracował:R. Tankielun

          FINAŁ WOJEWÓDZKI W TENISIE STOŁOWYM CHŁOPCÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

           

                   Po raz pierwszy chłopcy ze szkoły podstawowej w Pszczewie doszli
           w rozgrywkach tenisowych do finału. Nasi uczniowie najpierw pewnie wygrali zawody powiatowe i zakwalifikowali się do półfinału, gdzie zajęli drugie miejsce. Finał wojewódzki był naszym sportowym marzeniem, które się spełniło. 26 kwietnia 2010 r. w Gorzowie Wlkp., w SP 21 drużyna nasza w składzie: Piotr Błaszczak i Patryk Szudra, zajęła VII miejsce. Dotąd tylko dziewczynkom kilkakrotnie  udało się wziąć udział w tej dyscyplinie  na etapie finału wojewódzkiego. W kategorii chłopców naszymi sukcesami były miejsca w półfinale. Ten rok jest szczególny, włożona praca i zaangażowanie chłopców przyniosło efekt i dlatego mogliśmy walczyć z zawodnikami reprezentującymi faktycznie nie szkoły, a kluby tenisowe. Mamy nadzieje, że ten rok jest przełomowy i w przyszłości to powtórzymy.

           

           

          PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI W KOSZYKÓWCE

          CHŁOPCÓW GIMNAZJUM

           

          IMG_2254IMG_2254         22 kwietnia 2010 r. reprezentacja chłopców gimnazjum z Pszczewa wzięła udział w kolejnym etapie rozgrywek w koszykówkę. Po wygraniu zawodów powiatowych oraz rejonowych stoczyliśmy prawdziwy bój z reprezentacją sportowego Gimnazjum nr 13 z Gorzowa Wlkp. Prowadząc przez większą cześć meczu, ulegliśmy niestety Gorzowianom w dogrywce. Zabrakło nam po prostu sportowego szczęścia. Dzięki temu pojedynkowi zyskaliśmy duży szacunek w oczach przeciwników i trenerów. Jednak po spokojnie wygraniu meczu 40:11 z drużyną ze Strzelec Krajeńskich  i zaliczonym wyniku z rejonu z drużyną z Rzepina awansowaliśmy do finału wojewódzkiego z II miejsca. Znajdziemy się tam w doborowym towarzystwie, z czego jesteśmy bardzo dumni.

          Po zawodach „złapaliśmy oddech” w Mc Donald’s na lodach.

          Kilka lat ciężkiej pracy, treningów oraz meczów kontrolnych, w tym z klubem z Międzychodu przyniosło zamierzony efekt. Liczymy, że wszyscy będą trzymali za nas kciuki w majowym finale.

           

                                                                                                                 opracował

          R. Tankielun

           

           

          Wywiad z Albertem Leja – kapitanem drużyny koszykarskiej

                     

          Po ostatniej wygranej naszego szkolnego teamu koszykarzy mam przyjemność porozmawiać z kapitanem. Albert jest „głową” drużyny i świetnie radzi sobie na tym stanowisku. Opowie nam o wrażeniach i recepcie na sukcesy w sporcie.

           

           

          Z: Jak ty jako kapitan i cała drużyna odebraliście to zwycięstwo?

          A: Byłem pewien naszego sukcesu i po wygraniu nie było aż takiego zaskoczenia, jednak bardzo się cieszyliśmy. Pan Roman był z nas dumny.

          Z: Jak wyglądały przygotowania do turnieju?

          A: Rozegraliśmy dwa sparingi z drużyną z Międzychodu, 3 sparingi z absolwentami naszej szkoły i bardzo ciężka praca na treningach.

          Z: Czy spodziewaliście się tak wysokich wyników końcowych meczów?

          A: Nie byłem na zawodach w zeszłym roku, więc nie wiedziałem, czego się spodziewać. Takie wyniki świadczą o naszym dobrym przygotowaniu.

          Z: Co pomogło w wygranej?

          A: W wygranej pomogła dobra motywacja drużyny, determinacja i nowe stroje.

          Z: Jakie elementy gry najlepiej wam wychodziły?

          A: Przede wszystkim bardzo dobrze ustawiona obrona, robiliśmy mnóstwo przechwytów,. dzięki którym przechodziliśmy do ataku szybkiego.

          Z: Z jakim nastawieniem jedziecie na kolejne zawody?

          A: Zeszłoroczna drużyna doszła do półfinału województwa, więc my mamy taki sam cel, a może nawet liczymy na więcej. Czujemy, że jesteśmy znakomicie przygotowani przez naszego trenera.

          Z: Dziękuję Ci za rozmowę i w imieniu wszystkich uczniów życzę wygranej!

           

           

          Zuzia

           

           

           

          Ostrzeszów 2010

           

           

          W pierwszy  weekend kwietnia wzięliśmy udział w XIV Ogólnopolskim Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt w malowniczym Ostrzeszowie. Bez większych problemów pokonaliśmy około 300 km. Co prawda droga trochę się dłużyła, ale byliśmy wytrawili.

          Po czterech godzinach jazdy przekroczyliśmy bramy szkoły, w której mieliśmy zakwaterowanie. Nazajutrz udaliśmy się na otwarcie turnieju. Wstrząsnęła nami wiadomość o katastrofie polskiego, rządowego samolotu z  Prezydentem RP i innymi ważnymi osobistościami na pokładzie. Po wprowadzeniu żałoby narodowej organizatorzy musieli uwinąć się z organizacją wszystkich meczów w jednym dniu. Był to więc skromny i smutny turniej, nie taki, jak zapowiadało się na początku.

          Po rozpoczęciu gry okazało się, że mamy  pecha co do sędziego. Czepiał się dosłownie wszystkiego. Miał „pewność", że ma rację, ale my nie mogliśmy pogodzić się z jego decyzjami. Dzięki niemu przegraliśmy pierwszy mecz z Częstochową. Kolejne spotkania, z Poznaniem i Kędzierzynem,  także nie poszły nam za dobrze. Poza tym grałyśmy w osłabieniu, gdyż dwie nasze zawodniczki, Ania Szczepaniak i Ola Hak, pomimo szczerych chęci nie mogły wejść na boisko. Dziewczyny jeszcze przed wyjazdem, nabawiły się poważnych kontuzji.

          W niedzielne popołudnie wróciliśmy do domu. Jak co roku przywieźliśmy ze sobą ogromny bagaż doświadczeń i bardzo się z tego cieszymy.

           

                                                                                            Ania Szczepaniak

          Mistrzostwa Powiatu

          w Piłce Siatkowej Dziewcząt Gimnazjum

           

          Z dużymi nadziejami i pełnym optymizmem przystępowała drużyna siatkarek naszego gimnazjum do rozgrywek o mistrzostwo powiatu. Mimo chorób, jakie nie ominęły kilku naszych dziewcząt, wydawało się, że poradzimy sobie w meczach z gimnazjalistkami szkół międzyrzeckich. Po zdecydowanym  zwycięstwie nad Gimnazjum nr 2 ( 2:0 )  i wygranej 2:0 ze szkołą skwierzyńską, kolejny mecz okazał się dla naszych dziewcząt trudną przeprawą. Ostatecznie nasze reprezentantki po niezwykle zaciętym meczu i wyrównanej walce przegrały decydującą rozgrywkę z Gimnazjum nr 1 (2:1) w
           tzw. tie-breaku  (15:13). Przegrana spowodowała, że zajęliśmy drugie
           miejsce i nie awansowaliśmy do kolejnej rundy rozgrywek o mistrzostwo województwa.

          Przed drużyną Gimnazjum w Pszczewie kolejne turnieje i
          rozgrywki. W dniu 31 marca dziewczyny wezmą udział w turnieju o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu, a po świętach wielkanocnych wyjadą w dniach  9 - 11 kwietnia  na prestiżowy turniej ogólnopolski kadetek w Ostrzeszowie, gdzie wystąpi 16 zespołów z całej Polski. W planach drużyny jest także wyjazd do Głogowa na kolejny turniej pucharowy o randze ogólnopolskiej (maj 2010 r.) Mamy nadzieję, że problemy zdrowotne tym razem nie zakłócą nam przygotowań i występów turniejowych.

           

          G.K.

          Ankieta polskie kino i filmy

           

          Przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą stanu wiedzy uczniów klas trzecich gimnazjum na temat filmu polskiego.

          1. Jak często bywasz w kinie ?

          Zdecydowana większość uczniów klas trzecich (36 głosów) odpowiedziała, że rzadziej niż 2 razy w miesiącu.

          2. Idąc do kina wybierasz filmy?

          W tym pytaniu respondenci mieli wskazać, jakiej produkcji filmy wybierają.  Większość zaznaczyła filmy amerykańskie, jednak zaraz po nich znalazły się filmy polskie (23 głosy).

          3. Lubisz kino: (możesz wskazać dwa przykłady)

          W tej kategorii najczęściej oglądane to filmy akcji i komedie.

          4. Znasz kino polskie?

          Zdecydowana większość zakreśliła odpowiedz, że zna kino polskie.

          5. Jaki film oglądałeś ostatnio w kinie?

          Oto najczęściej wymieniane tytuły:

          „Nigdy w życiu”, „Lejdis”, „Ranczo”, „U Pana Boga za piecem”, „Galerianki”, „Katyń”

          6. Wymień nazwisko znanych Ci polskich reżyserów.

          Najczęściej pojawiało się nazwisko Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego.

          7. Podkreśl nazwisko aktora, którego znasz i widziałeś film , w którym grał.

          Spośród listy uczniowie wybierali najczęściej w kolejności Bogusława Lindę, Janusza Gajosa, Krystynę Jandę i Zbigniewa Zmachowskiego

          8. Podkreśl tytuły polskich filmów, które oglądałeś.

          Zdecydowanym faworytem w tej kategorii okazał się „Miś”. Kolejne najczęściej wymieniane filmy to „Testosteron”, „Nigdy w życiu”, „Galerianki” i „Dzień świra”

          9. Filmy polskie są(zakreśl dwie odpowiedzi):

          Zdecydowana większość zakreśliła odpowiedz, że zabawne, w dalszej kolejności  - bez akcji i wyjątkowe.

          Podsumowując,  można stwierdzić, że uczniowie bardzo rzadko bywają w kinie na polskich filmach. Wiedza o filmie ogranicza się u nich do najbardziej znanych aktorów i reżyserów.  Respondenci bardzo rzadko oglądają filmy ambitne i dające do myślenia. Jest to sygnał, może warto postawić na kino niezależne i aktorów mniej znanych. Ciekawym pomysłem w promocji filmu polskiego może być filmoteka szkolna, która jest dostępna w szkolnej bibliotece.

          Kącik Sejmiku Uczniowskiego

           

          *Dnia 8 kwietnia bieżącego roku odbyło się zebranie w sprawie "Dnia bez mundurka". Wniosek zostanie złożony do Pani Dyrektor, byśmy w każdy piątek mogli uczęszczać do szkoły bez mundurka. Oczywiście nasz strój musi być odpowiedni do szkoły, czyli bez króciutkich spódniczek i odsłoniętych brzuchów.:)

           

          *8 kwietnia również padł pomysł o złożeniu petycji do wójta gminy Pszczew o wybudowaniu hali sportowej. Podpisy uczniów zbierane od 12.04.2010. Chcemy pokazać tym, że mamy chęci rozwijania się w różnych dziedzinach sportu. Miejmy nadzieje, że nasze głosy zostaną dostrzeżone i niedługo będziemy mogli cieszyć się nową halą. Do tego czasu jednak musi wystarczyć nam szkolna sala gimnastyczna.:)

          *Z ust Pani dyrektor usłyszeliśmy ze zostanie położony chodnik na odcinku gimnazjum- przybudówka. Nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Wiec czasami warto próbować  - albo się uda albo nie;) My mieliśmy to szczęście.;)

          (chodnik już jest)

          Monia

          Moda na wiosnę 2010

          Być może podobne rzeczy masz już w swoje szafie. Modne buty i akcesoria, które będą na topie w 2010 roku, są w zasięgu twojej ręki, nie odbiegają fasonem od tych z poprzednich lat - nowością będzie natomiast to, z czym je połączysz.. :D

          *Kolor pomarańczowy to silny trend na rok 2010. Jeśli nie masz odwagi na tzw. "total look'', wybierz akcesoria w tym energetycznym odcieniu np. paski, kolczyki itp. :)

          *Duże okulary przeciwsłoneczne to "must-have" roku 2010 - te modne akcesoria podkreślą twój styl i sprawią, ze będziesz wyglądać glamour, nawet jeśli masz na sobie tylko t-shirt i dżinsy.

          *Uczesanie dla siebie znajdzie każda Pani, propozycje ciekawych fryzur dla blondynki, brunetki, szatynki czy też Pani o rudych włosach. :P

          Loki, loczki świetnie sprawdzą się na każdą okazję. Inspirację łatwo znaleźć, podpatrując uczesania Gwiazd. ;)Karo

          PEJA