• Numer 58

        • W numerze:

          • nowy rok szkolny
          • Harcerskie wieści
          • wiadomości sportowe
          • sprzątanie świata
          • Dzień Edukacji Narodowej 
          • Światowy Dzień Mycia Rąk
          • opowieść kota Józia
          •  ochrona przyrody
          • Żużel moja pasaja
          • warto przeczytać
          • Nasze prace

           

           

          Rok szkolny 2013/2014 rozpoczęty

           

           

           

          Po słonecznych i spokojnych wakacjach rozpoczął się nowy rok szkolny. Naukę w Zespole Szkół rozpoczęło w sumie 392 uczniów, z czego 273 w szkole podstawowej i 119 w gimnazjum. Kolejny rok w szkole działa też zerówka, do której uczęszcza 24 dzieci. 

                      Uczniowie zostali zaskoczeni zmianami na terenie szkoły, jak również w jej otoczeniu i funkcjonowaniu.

          Z najważniejszych warto wymienić:

          • wprowadzenie dziennika elektronicznego w szkole podstawowej, dzięki któremu rodzice będą mogli na bieżąco śledzić postępy w nauce swoich dzieci. Usprawni on również komunikację na linii: rodzic szkoła;
          • poprawiło się bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych przed szkołą, gdzie zastosowano sygnalizację świetlną;
          • przygotowano dodatkowe boisko do gry w piłkę nożną;
          • na parterze szkoły podstawowej (jeszcze przed wakacjami) zmodernizowano toalety, dostosowując je do potrzeb najmłodszych uczniów, w tym dzieci niepełnosprawnych;
          • wymalowano niektóre sale i korytarze w budynkach szkoły podstawowej
            i gimnazjum;
          • zabezpieczono dodatkowymi barierkami ciągi komunikacyjne nad schodami przy sali gimnastycznej, w przybudówce, przy drzwiach wejściowych od strony boiska, poprawiając tym samym bezpieczeństwo dzieci,
          • zamontowano gumowe, bezpieczne obrzeże wokół boiska do siatkówki plażowej.

           

          Wszystkie te prace pozwoliły całej społeczności szkolnej rozpocząć bezpiecznie i w komfortowych warunkach nowy rok szkolny.

                       

          (szecho)

           

           

           

           

          Rok harcerski rozpoczęty

           

                      Zuchy i harcerze z Zespołu Szkół w Pszczewie uczestniczyli w corocznym Harcerskim Starcie, jaki odbył się w Międzyrzeczu. Spotkanie składało się z dwóch dni pełnych atrakcji dla dzieci. W piątek odbyła się prezentacja patroli, świeczkowisko i wieczorne śpiewogranie. Sobota była bardziej emocjonująca, braliśmy udział w spartakiadzie i wygraliśmy 2 złote medale: Zuzia Maszewska zdobyła złoto w biegu pod płotkami, a Kacper Łozowy złoty medal w biegu z jajkiem.  Po obiedzie nastąpiło uroczyste nadanie imienia Zawiszaków Hufcowi Międzyrzecz.

                     

           

                                                                                                           Czuwaj B.D.

           

          Sprzątanie świata w Pszczewie

           

           Trzeci weekend  września  już od dwudziestu lat związany jest z akcją „Sprzątanie świata”. W tym roku  hasłem tej ogólnoświatowej akcji było: ”Odkrywamy czystą Polskę”. Organizatorzy   zachęcali, aby oprócz tradycyjnego wyjścia w teren i uprzątnięcia okolic naszych miejscowości zorganizować działania z zakresu edukacji odpadowej, jak się okazuje bardzo  potrzebnej właśnie teraz   w Polsce. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli  jak prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej.

          Zespół Szkół w Pszczewie, jak w poprzednich latach  także w tym roku przyłączył się do  akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie  z wychowawcami wyposażeni w rękawiczki i worki do segregacji odpadów ruszyli zbierać śmieci w okolicach szkoły,  a także na promenadzie, nad jeziorem Kochle i plaży nad jeziorem Szarcz. Uczniowie gimnazjum zbierali śmieci w lesie podczas zajęć terenowych z geografii i biologii. Ponadto uczniowie klas młodszych szkoły podstawowej obejrzeli filmy o tematyce ekologicznej ukazujące sposoby zagospodarowania odpadów, a wszystkie klasy SP wykonały plakaty i hasła zachęcające do segregacji śmieci, które zostały zaprezentowane na szkolnych korytarzach. Do tegorocznej akcji „Sprzątania świata” przez uczniów pszczewskiej szkoły  przyłączył się jak co roku Urząd Gminy w Pszczewie. Dzięki finansowemu wsparciu tej instytucji zastały zakupione jednorazowe rękawiczki dla dzieci, klasy otrzymały worki do zbierania śmieci, a uczniowie szkoły podstawowej, którzy wykonali wspaniałe prace plastyczne na temat segregacji odpadów otrzymali słodkie nagrody.

          M. Schubert

           

           

          PSZCZEWSCY BIEGACZE W PRZYTOCZNEJ

           

                      W niedzielę 22 września 2013 grupa uczniów z Zespołu Szkół w Pszczewie pod opieką Romualda Tankieluna i praktykanta Grzegorza Kulawinka wzięła udział w XXX Jubileuszowym, Masowym Biegu im. Tomasza Hopfera w Przytocznej. Biegi uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum odbywały się w zależności od kategorii na dystansach od 400 do 600m. W grupie klas czwartych  III miejsce zajął Kacper Fiedler, w kategorii klas piątych II miejsce zajął Jan Chojnacki a w klasach szóstych                     I miejsce zajął Błażej Talarek i IV miejsce Filip Suszczyński. W kategorii klas pierwszych gimnazjum Grzegorz Jackiewicz stanął na  II stopniu podium. Pozostali uczniowie zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce w swoich kategoriach. Występ naszych chłopców należy ocenić bardzo dobrze, co potwierdzają osiągnięte rezultaty. Każdy                       z medalistów otrzymał  również upominek rzeczowy.

           

          opracował:

          Romuald Tankielun

          LEKKOATLETYCZNE ZMAGANIA UCZNIÓW W ZESPOLE SZKÓŁ W PSZCZEWIE

           

                      2 października 2013 roku w Zespole Szkół w Pszczewie odbyły się indywidualne mistrzostwa w lekkoatletyce. Impreza sportowa planowana w czerwcu tego roku, ze względu na kapryśną pogodę została przesunięta. Październikowe słonko dopisało i można było przeprowadzić rywalizację  w dobrych warunkach pogodowych. Dziewczęta i chłopcy             w kategorii szkoły podstawowej  i gimnazjum walczyłi o jak najlepsze wyniki na obiektach naszego kompleksu sportowego. Regulamin zawodów dopuszczał start w dwóch konkurencjach lub udział w quizie wiedzy o sporcie, podczas którego zespoły 2-3 osobowe rozwiązywały pisemny test. Złotymi medalistami w swoich kategoriach zostali:

          szkoła podstawowa:

          60m chłopców - Suszczyński Filip 60m dziewcząt – Prentka Ola 

          300m chłopców – Sołtysik Szymon 300m dziewcząt – Gomuła Magdalena

          600m chłopców – Piotrowski Andrzej, 600m dziewcząt – Molik Karolina

          rzut piłeczką palantową chłopców- Talarek Błażej

          rzut piłeczką palantową dziewcząt- Gomuła Magdalena

          skok w dal chłopców- Kućma Piotr

          skok w dal dziewcząt- Prentka Ola

           gimnazjum

          60m chłopców – Gurzyński Arkadiusz, 60m dziewcząt – Koch Agnieszka 

          300m chłopców – Gajewski Jakub, 300m dziewcząt – Krakowska Martyna

          600m chłopców – Wąchalski Dawid, 600m dziewcząt – Redlicka Patrycja

          rzut piłką lekarską chłopców- Tylkowski Grzegorz

          rzut piłką lekarską dziewcząt- Czochra Klaudia

          skok w dal chłopców- Wąchalski Dawid

          skok w dal dziewcząt- Koch Agnieszka

          pchnięcie kulą chłopców- Tylkowski  Grzegorz

          pchnięcie kulą dziewcząt- Chojnacka Zofia

          Cieszyć mogą bardzo dobre wyniki osiągnięte w kilku konkurencjach m.in. Zosi Chojnackiej w pchnięciu kulą, czy naszych gimnazjalnych sprinterów Michała Mrozka i  Arka  Gurzyńskiego. A. Górzyński  wynikiem  7,18 sek. pobił rekord szkoły na tym dystansie.

          W quizie wiedzy o sporcie -  nowej konkurencji  wprowadzonej w tym roku, zwycięzcami  zostali,  w kategorii SP: Łukaszyk Paulina , Klaus Benjamin oraz  Śpiączka Hubert natomiast w kategorii gimnazjum: Kołodziejczyk Dominik i Ostaszewski Dominik.

          Najlepsi sportowcy zostali wyróżnieni przez Dyrekcję Szkoły okolicznościowymi medalami i dyplomami.

                                                                                                                       opracował:

                                                                                                                       Romuald Tankielun

           

          ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

           

                11 października obchodziliśmy w Zespole Szkół w Pszczewie Święto Edukacji Narodowej. Na uroczysty apel przybyło wielu zaproszonych gości.

                Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Halina Banaszkiewicz i zaproszeni goście, którzy składali życzenia i podziękowania.

                Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Na tle dekoracji przygotowanej przez panie: Urszulę Skarżyńską i Agnieszkę Koneczną oraz uczniów gimnazjum, chór szkolny przy akompaniamencie zespołu pod kierunkiem pana Sylwestra Ryczka zaśpiewał: „Dona nobis pace” oraz piosenkę: „ Niech wam życie w pomyślności”.

                Następnie uczniowie klas szóstych przedstawili scenki z lekcji na wesoło, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum zaprezentowali skecz pt. „Nauczyciel”, a Kasia Borek zaśpiewała piosenkę  specjalnie dedykowaną pani Dyrektor.

                Świętowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w szkolnej auli.

          Lucyna Mizera

           

           

           

          Światowy Dzień Mycia Rąk

           

                      Uczniowie Zespołu Szkół w Pszczewie postanowili w tym roku szkolnym uczestniczyć w Światowym Dniu Mycia Rąk, corocznie obchodzonym 15 października.

                      Święto to zostało ustanowione przez UNICEF w 2008 roku jako edukacja skierowana do różnych społeczności na całym świecie. Celem obchodów tego dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie jak ogromne znaczenie dla zdrowia i życia ma zwykłe mycie rąk.

                      W szkole podstawowej uczniowie najmłodszych klas zostali przez swoje wychowawczynie bardzo szczegółowo poinformowani jak prawidłowo należy myć ręce oraz przećwiczyli praktycznie tę czynność w szkolnych łazienkach.

                      Uczniowie klas starszych przygotowali mini audycję w radiowęźle szkolnym nt. Świtowego Dnia Mycia Rąk. Ponadto w holu szkoły podstawowej i gimnazjum została zaprezentowana szczegółowa instrukcja „Jak myć ręce”.

                      Corocznie 3,5 miliona dzieci umiera na choroby układu pokarmowego spowodowane brakiem higieny. Tymczasem częste mycie rąk, przede wszystkim przed spożywaniem posiłków i po wyjściu z toalety, zmniejsza o 40% prawdopodobieństwo zachorowania na różne choroby. Jest to także pierwsza profilaktyka przed zakażeniem wirusem grypy H1N1.

           

          Wielka uroczystość w  „Zerówce”

           

                24 października  w naszej szkolno- przedszkolnej społeczności miała miejsce niecodzienna uroczystość –„ Pasowanie na Starszaka”. W pięknie udekorowanej auli, w obecności Rodziców i zaproszonych gości dzieci z kl. ,,0’’ zaprezentowały program artystyczny . Wykazały się dużą wiedzą na temat zasad dobrego wychowania, wyraziły także ogromny zapał do nauki i poznawania otaczającego świata.  Następnie z wielkim przejęciem złożyły  przysięgę, obiecując dobre zachowanie, koleżeństwo, większą samodzielność oraz gotowość do podejmowania nowych zadań.  Pani Dyrektor  H. Banaszkiewicz pasowała wszystkie dzieci na prawdziwych zerówkowiczów i życzyła, aby dobrze czuły się w naszej społeczności. Rodzice dzieci przygotowali na tę okazję wspaniały tort oraz ciasta.

          Serdecznie podziękowania kierujemy do pani Agnieszki Konecznej oraz do dziewcząt z zespołu artystycznego, które jak zawsze zadbały o piękną dekorację  podczas uroczystości oraz wykonały dla dzieci wspaniałe dyplomy – sowy z wizerunkiem dzieci. Dzieci otrzymały także upominki, które wręczyli im Rodzice. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował

          pan S. Ryczek.

          Z pewnością dzień ten zostanie  długo w pamięci naszych najmłodszych wychowanków.

           

                                                                                       Izabela Ciećwiera

           

           

          Ochrona Przyrody


                      Działania na rzecz ochrony przyrody podejmowano od najdawniejszych czasów. Znane jest rozporządzenie z 1100 roku p.n.e. w Chinach, dotyczące "zachowania cenniejszych drzew, niektórych lasów i polepszenia gospodarki leśnej"[1]. W starożytności kult drzew i lasów był szeroko rozpowszechniony. Z tej przyczyny zwycięskie wojska, chcąc zadać bolesny cios, wycinały drzewa w pokonanych miastach. Rzymianin Ciceron pisał: "niszczenie lasów jest najgorszym wrogiem dobrobytu społeczeństwa" Wraz z coraz większym wykorzystaniem zasobów przyrody oraz powiększaniem się wiedzy przyrodniczej pojawiały się inne motywy ochrony środowiska naturalnego. Pierwsze ograniczenia prawne, dziś interpretowane jako przepisy chroniące przyrodę, pojawiły się już na początku istnienia państwa polskiego. Początkowo miały one jednak głównie znaczenie praktyczne  umożliwiały zachowanie na potrzeby królów i innych możnowładców cennych zasobów środowiska przyrodniczego, w tym przede wszystkim grubej zwierzyny łownej. Na przestrzeni wieków następowała ewolucja w kierunku prowadzenia ochrony z pobudek konserwatorskich, estetycznych, historycznych i naukowych. Rady Ochrony Przyrody oraz jej współpracowników w okresie międzywojennym uchwalono pierwszą w Polsce ustawę o ochronie przyrody (1934), utworzono 4500 pomników przyrody i 180 rezerwatów. Do 1939 roku powołano też sześć obszarów chronionych, nazywanych Parkami Narodowymi  Białowieski (1932), Pieniński (1932), Wielkopolski, Babiogórski i Tatrzański oraz Park Narodowy w Czarnohorze w Karpatach Wschodnich. Jednak ze względu na małą powierzchnię i brak odpowiedniej administracji, nie odpowiadały dzisiejszej definicji parku narodowego. W okresie PRL-u problemy ochrony przyrody wyszły poza gabinety specjalistów i dotarły do wszystkich obywateli. Wielki w tym udział miała Liga Ochrony Przyrody wraz ze swym miesięcznikiem Przyroda Polska. Wielkim sprzymierzeńcem stały się Lasy Państwowe. Powołano łącznie 23 parki narodowe, ponad 100 parków krajobrazowych oraz znacznie zwiększono liczbę rezerwatów i pomników.
          Rozwijająca się działalność człowieka coraz znaczniej ogranicza niezniszczoną przestrzeń terenów leśnych. Zagrożone są lasy Europy i Ameryki Północnej. Karczuje się je, aby poszerzyć przestrzeń miejską i drogi nasilonej komunikacji. Zanieczyszczenie środowiska niszczy roślinność wszystkich kontynentów. Poważnym zagrożeniem są miedzy innymi kwaśne deszcze. Największym problemem jest jednak systematyczne wyniszczanie lasów tropikalnych. Według udostępnionych danych szacunkowych rocznie znika bezpowrotnie z powierzchni Ziemi 100 tys. km2 lasów tropikalnych!!!!!

           

          Kamil Płotka IIb

           

           

          Świat oczami Józia

                      Kolejny raz przychodzi nam skonfrontować się z coraz niższą temperaturą, coraz częstszymi opadami deszczu i coraz większą szansą na przeziębienie. Wielu ludzi nie lubi jesieni, ale nam, kotom, bardzo odpowiada ta pora roku. Nie ma nic lepszego niż małe polowanie w porannej mżawce, a potem, gdy pada zbyt mocno, by narażać swą zacną osobę, wygrzewanie się w jakimś ciepłym zakątku i obserwowanie, jak strugi deszczu spływają po szybach. Po burzliwym i pełnym niekoniecznie przyjemnych niespodzianek lecie, znowu zapanowały spokój i harmonia, czyli to, co lubię najbardziej.

          Wakacje dla kota, miłośnika spokoju, nie są zbyt przyjemnym czasem. Moi ludzie stracili u mnie przez te dwa miesiące wiele punktów. W ciągłych rozjazdach  - gdzie to oni nie byli, czego nie widzieli! – nie znajdowali dla mnie odpowiedniej ilości czasu. Przez to poczułem się niekochany i porzucony, niczym bohater Waszych ulubionych seriali paradokumentalnych (wszyscy kłamią, mówiąc, że ich nie oglądają), w najczarniejszych dniach mego życia zacząłem nawet rozważać porzucenie rodzinnego domu i udanie się na samotną tułaczkę po świecie. Postanowiłem jednak nie śpieszyć się z tak poważną decyzją, dać swoim ludziom trochę czasu  - i dobrze postąpiłem! Zanim zdecydowałem się na ten drastyczny krok ludzie wrócili do domu, a ja znów poczułem się należycie traktowany.

          W ramach przeprosin za czasowe zaniedbanie mnie zakupiono mi jednopokojowe mieszkanie. Pewnie uważają, że taka rekompensata wystarczy. Niedoczekanie, nie ze mną te numery! Zdecydowanie wolę spać na łóżku albo na ubraniach – najlepiej tych czarnych, bo potem wyraźnie widać ślady mojej obecności w postaci sierści.

          Mam wrażenie, że trochę ostatnio zaniedbałem podlegające mi rewiry, bo na podwórku coraz częściej pojawia się jakiś obcy mi przedstawiciel Felis catus. Małe toto, czarno-białe, ruchliwe, nierozsądne, szalone. Irytujące. Może i sam kiedyś taki byłem, lecz to dzieje dawne i nieprawdziwe. Nie jestem pewien, co powinienem począć z tym głupiutkim stworzeniem. Duma nakazuje go wypędzić, ale w grę wchodzą jeszcze sentymenty. Być może wezmę dzieciaka pod swoje skrzydła i nauczę go, jak powinien postępować szanujący się kot. Polowania, prawidłowej postawy, dumnego kroku i takie tam. Jeżeli ja się tym nie zajmę, nie zrobi tego nikt, a mały kot, który nie ma opieki szybko kończy pod kołami samochodu. Znam tę smutną prawdę z własnego doświadczenia  - kilka miesięcy temu tak właśnie zakończyła swój żywot moja dobra przyjaciółka.

          Staram się należycie wykorzystać każdy słoneczny dzień, gdyż już za parę miesięcy spadnie śnieg, a nie ma nic bardziej nieprzyjemnego niż bieganie po nim z odsłoniętymi łapami. Nikt dotychczas nie przejął się smutnym losem kotów i nie zainterweniował w tej sprawie. A szkoda. Wszyscy przedstawiciele mego gatunku niecierpliwie czekają na kogoś, kto wynajdzie dla nas jakieś ochraniacze. Będziemy dozgonnie wdzięczni, więc jeżeli ktoś czuje, że jego geniusz marnuje się – do roboty!

          Józio

          Ewa Nowak „ Ogon Kici ”

           

                      Książka opowiada o maturzystce Ani, która zamierza spędzić wakacje na obozie harcerskim. Pewnego dnia spotyka jednak Dawida, organizatora obozów surwiwalowych, co sprawia, że dziewczyna zmienia plany.  Wybiera się na ten obóz, gdzie wnika w wyniszczające uczucie przynoszące radość, ale też rozgoryczenie i ból.

                      Polecam również inne opowieści z serii miętowej: „Wszystko tylko nie mięta”,  „Diupa”, „Lawenda w chodakach”, „Drugi”, „Michał Jakiśtam” oraz „Drzazga”, a także: „Krzywe 10”, „Kiedyś na pewno”, „Rezerwat niebieskich ptaków”, „Bardzo biała wrona”, „Niewzruszenie” i „Dane wrażliwe”.

          Paula

          „Bułeczka” – Jadwiga Korczakowska

                      Jest to opowieść o dwóch dziewczynkach wychowanych w różnych środowiskach, o ich poznawaniu się, docieraniu, a w końcu do przyjaźni. Dziunia to rozpieszczona, rozkapryszona jedynaczka, która mieszka w mieście. Bułeczka pochodzi ze wsi, jest sierotą wychowaną przez krewną. Na jej twarzy zawsze gości jednak uśmiech. Pewnego dnia Bułeczka ma zamieszkać z Dziunią. Początki są trudne...

          Książka ta jest bardzo ciekawa, warto ją przeczytać. Można ją wypożyczyć w szkolnej bibliotece.                                                                                                                                           Polecam

                                                                                                                                           Paulina

          Przedstawienie teatralne

           

           22 października 2013 roku o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej nasi najmłodsi uczniowie mieli możliwość obejrzenia i uczestnictwa w inscenizacji zaprezentowanej przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” pt. Małe co nieco Tygryska”.

          Była to barwna i zabawna inscenizacja kształtująca postawy prozdrowotne już od najmłodszych lat. Budowa przedstawienia pozwalała małym widzom na uczestnictwo w perypetiach głównej bohaterki, dzięki czemu łatwiej im było opowiedzieć się po właściwej stronie i zrozumieć, że zdrowe jedzenie, mycie zębów i aktywne spędzanie czasu są ich sprzymierzeńcami.

           

           

          Wspomnienie wakacji

           

           

          Wakacje się skończyły, a takie fajne były

          A teraz czas iśc do szkoły

          Kiedy nie każdy z nas jest wesoły

          Ale ciagle spragnionych wiedzy jest wielu

          Ciagle musisz o tym pamietać przyjacielu

          Jeszcze tylko 10 miesięcy cięzkiej nauki

          Egzamin zdany to wymaga nie lada Sztuki

           

          Liliana Grabowska 6a

           

                                           Wakacje

           

          Wczoraj widziałam tęczę

          A na jej końcu wakacje

          Które w słoneczne dni

          Atramentowym maluje pędzlem

          Chowałam je z złotych literach

          Jaśniejących na kartkach papieru

          Elegancko spietych jesienią.

           

          Magda Cyranik kl. 6 a

           

           

           

           

           

           

           

          Zakończenie żużlowego sezonu 2013 oczami fana

           

          Już długi czas jestem fanem żużla. Moja uwaga skupia się jednak na jednej z drużyn Enea Extraligi, mianowicie na Stali Gorzów - wicemistrzowskiej drużyna z  2012r. W bieżącym roku Stal Gorzów uplasowała się na 5 miejscu. Było to spowodowane osłabieniem drużyny poprzez odejście  niegdyś kapitana gorzowskiej Stali, a teraz zawodnika Unibaxu Toruń - Tomasza Golloba i teraźniejszego zawodnika Lechmy Staru Gniezno - Mateja Zagara. Junior Stali - Bartosz Zmarzlik miał chwiejny sezon. Przyczyniła się do tego zapewne kontuzja, której doznał pod koniec sezonu 2012r. Dobrą formę wykazywał zaś Krzysztof Kasprzak. Świetną passę miał Duńczyk -  Niels Kristian Iversen , który zajął 2 miejsce w tabeli na najlepszego zawodnika Enea Extraligi. Wykazał się bardzo wysoką średnią biegową (2,510) jak i imponującą średnią meczową (13,67). Drużyny na podium Enea Extraligi to: Stelmet Falubaz Zielona Góra miejsce 1 , Unibax Toruń 2 miejsce, Dospel Włókniarz  Częstochowa miejsce 3 i miejsce 4 zajęła drużyna Unii Tarnów. W tym sezonie wysokie emocje dostarczał nam  turniej o Indywidualne Mistrzostwo Świata. Zdecydowanym faworytem cyklu Grand Prix przez dłuższy czas był Rosjanin Emil Sajfutdinow, ale przez kontuzje zostały mu tylko marzenia o podium. Po pasjonujących walkach na torach żużlowych całego świata, zwycięzcą okazał się Tai Woffinden, Polak Jarosław Hampel zajął 2 miejsce i Duńczyk Niels Kristian Iversen stanął na 3 stopniu podium. Tomasz Gollob w tym sezonie w cyklu Grand Prix nie zaprezentował dobrej formy, ostatecznie zajmując 9 miejsce, lecz  nie musi  kwalifikować do IMŚ, bo tak jak i Chris Holder dostał dziką kartę na sezon 2014 i będzie mógł walczyć o drugie Indywidualne Mistrzostwo Świata.                             

           Grzegorz Tylkowski

           

           

          Wycieczka na Targi Poznańskie

           

                       Stało się już tradycją, że uczniowie Zespołu Szkół w Pszczewie wyruszają  pod koniec października na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Sobotni poranek  przywitał nas lekkim mrozem. Nikomu to jednak nie przeszkadzało, ponieważ czekała na nas wielka przygoda i spotkanie z wieloma atrakcjami, jakie zapewnili organizatorzy.  Po zakupieniu biletów ruszyliśmy na zwiedzanie. Czekały na nas cztery hale wystawiennicze. Oczywiście największym powodzeniem cieszyły się targi PGA (Poznań Game Arena), które zgromadziły wielbicieli najnowszych gier komputerowych z całego kraju.  W następnym pawilonie swoją ucztę mieli fani gier planszowych. Organizatorzy przygotowali kilka multiromów, gdzie można było zagrać w planszówki (ich atrakcyjność jest równa, a może nawet lepsza od gier komputerowych). Kolejna atrakcja była skierowana dla kolekcjonerów modeli wszelkiego rodzaju pojazdów (kolejki, samochody, samoloty).  Makiety dworców kolejowych i pędzące lokomotywy na długo pozostają w pamięci. Szczególny podziw wzbudzają ludzie, którzy kolekcjonują tego typu pojazdy i starają się zatrzymać na chwile czar kolei.  Odrobinę wytchnienia można było przeżyć w pawilonie akwarystycznym i na tragach turystycznych. Żywa fauna i flora przenikała się ze wspaniałymi zdjęciami i folderami miejsc na całym świecie, które należy kiedyś zobaczyć.  Byliśmy, zobaczyliśmy i za rok znowu pojedziemy.

           

          (szecho)