• Numer 35

        • W numerze:

          · Wywiad miesiąca,

          · Geografia w lesie

          · Wycieczka do Łagowa

          · Dzień Seniora

          · Święto Drzewa

          · Dziękujemy Nauczycielom

          · Pasowanie na uczniów

          · U nas było inaczej

          · Sport

          · Nowinki techniczne

          · Recenzje książki, filmu

          · Gwiazdy i gwiazdeczki,

          · Znaczenie imion

          · Ratownik krzyżówka i inne materiały

          szukaj też  www.spszczew.edupage.org

           

           

          Wywiad miesiąca

           

           

          Od pewnego czasu przedziwne rzeczy dzieją się na naszym boisku… Wielkie maszyny całymi dniami niszczą nasze ulubione miejsce gier i zabaw! Czy jest powód do niepokoju? Wielu uczniów zadaje sobie to pytanie. Jesteśmy ciekawi po co to wszystko! Podobno ciekawość to pierwszy stopień do piekła . Trudno. Nie wytrzymałyśmy tej niepewności i postanowiłyśmy zaczerpnąć informacji z pierwszej ręki. Przeprowadziłyśmy wywiad

          z panią Haliną Banaszkiewicz, dyrektorem naszej szkoły.

          - Dzień dobry.

          - Dzień dobry.

          - Chciałybyśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego , co dzieje się na naszym szkolnym boisku. Czego dokładnie możemy się spodziewać ?

          - Program "Moje Boisko - Orlik 2012" przedstawiony przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Nasza szkoła już teraz została objęta programem. Możecie liczyć na profesjonalne boisko do piłki nożnej oraz boisko wielofunkcyjne do siatkówki, koszykówki , a nawet tenisa ziemnego.

          -Słyszałyśmy także , że będzie siłownia , czy to prawda ?

          -Tak , jest to prawdą . Siłownia ma powstać w miejscu garaży.

          -Kto będzie mógł z tego wszystkiego korzystać, czy tylko uczniowie naszej szkoły ?

          - Ależ skąd !!! Budujemy je także z myślą o dorosłych ...

          - A czy popołudniami wstęp także będzie darmowy?

          -Tak .

          - Na kiedy tak właściwie przewidziane jest zakończenie prac remontowych?

          - Na koniec listopada tego roku , ale wątpimy, że to realny termin. Mamy nadzieję, że pogoda będzie nam sprzyjać...

          - Życzymy zatem sporo słońca i serdecznie dziękujemy pani za rozmowę.

          -Ja także dziękuję !

          Karola& Ania

           

           

          Moje Boisko - Orlik 2012

          Program „Moje Boisko – Orlik 2012” przedstawiony przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska podczas Expose w dniu 23 listopada 2007 roku, a przygotowany przez Ministra Sportu i Turystki Mirosława Drzewieckiego zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem Programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu.

           

           

           Test gimnazjalny

           

           

           

           

          21 października 2008 roku o godzinie 9:00 nasza klasa (IIIa) napisała kolejny test próbny z języka angielskiego. Obejmował on dwie części: 20 minutowe słuchanie (zadania 1-4) oraz pisanie (zadania 1-10).Większość osób uważa, że był on o wiele łatwiejszy od zeszłorocznego. Przeważały w nim zadania wymagające od nas dopasowania odpowiedniego słowa, tytułu, odpowiedzi, czy też zdania. Największą trudność sprawiło zadanie 8:

          Zadanie 8. (4 pkt)

          Zapoznaj się ze zdjęciem. Odpowiedz po angielsku na pytania 8.1. – 8.2. Udziel

          odpowiedzi pełnymi zdaniami. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymasz 2 punkty.

           

           

          a)       

          b)      

          c)      What season of the year is sit and why do you think so?

          d)     Do you like visiting historical places? Why? / Why not?

          Niedługo napiszemy kolejny próbny egzamin z j. angielskiego. Główny egzamin  czeka nas już 24.04.2009r. Tylko nasza klasa - IIIa – będzie się z nim zmagać. Miejmy nadzieję, że wszystkim pójdzie dobrze.

          Zuzia

           

          KĄCIK SAMORZĄDU I SEJMIKU

           

          WYBORY do SEJMIKU GIMNAZJUM

          We wrześniu 2008r. odbyło się głosowanie na przewodniczącego SU.

          A oto wyniki:

                      PRZEWODNICZĄCA : Karolina Gajewska – 55 głosów

          ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO : Katarzyna Czerwińska – 40 głosów

          SKARBNIK : Karolina Zientara

           

          DZIAŁALNOŚĆ SU:

          ü  17.10.2008r. została zorganizowana dyskoteka szkolna,

          ü  niedawno ruszyła akcja „GÓRA GROSZA”,

                 wszystkie klasy zachęcamy do czynnego udziału… Każdy grosz się liczy..!

          ü  21.11.2008r. odbył się Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji zostały rozdane ulotki na temat chorób grożących palaczom,

          ü  w dniach 21-22.11.2008r. podczas DNIA ŻYCZLIWOŚCI przeprowadzono zbiórkę pieniędzy dla naszej koleżanki Sandry Szułczyńskiej, która uległa poważnemu wypadkowi. Uzbierano 450,50 zł. Za okazane serce DZIĘKUJEMY..!

          ü  trwa zbiórka baterii. Chrońmy nasze środowisko, nie zatruwajmy go..!

          Genowefa Kadłubek J

           

           

          Geografia w lesie

           

          Już ojcowie dydaktyki szkolnej zwracali uwagę na fakt,  że nauka przez działanie jest bardzo skuteczna i przynosi dużo  trwałych efektów w postaci opanowanych przez uczniów wiadomości i umiejętności. Uczniowie klas pierwszych  Gimnazjum w Pszczewie  wraz z nauczycielem geografii p. M. Schubert postanowili wyćwiczyć umiejętność pracy z mapą podczas lekcji w terenie. Na miejsce zajęć wybrany został bardzo ciekawie ukształtowany przez lądolód skandynawski teren leśny w okolicach jezior: Przydrożne i Piecniewo. W słoneczny październikowy dzień, uczniowie wyposażeni w mapy i długopisy oraz wiedzę teoretyczną przyswojoną na wcześniejszych lekcjach w szkole,  ruszyli w  trasę  mając do wykonania kilka zadań. Musieli np. odszukać  w terenie wskazane elementy krajobrazu i zaznaczyć je na mapie, obliczyć wysokość pagórka z poziomic czy obliczyć rzeczywistą długość jeziora oraz trasy którą pokonali, wykorzystując skalę mapy. Część uczniów radziła sobie z wykonaniem zadań samodzielnie, część musiała jeszcze korzystać z pomocy nauczyciela. Po zakończeniu tej terenowej lekcji i jedni i drudzy stwierdzili zgodnie, że mapa nie taka straszna jak ją malują, i że można z niej wyczytać wiele ciekawych informacji.                                                                                                                             

          M.S.

           

           

          Wycieczka do Łagowa

           

          7 października 2008 klasa III b pod opieką p. M. Szubert i p. R. Judka zwiedziła jedną z najpiękniejszych miejscowości Ziemi Lubuskiej – Łagów.  Wycieczka miała charakter edukacyjny,  mimo to świetnie się bawiliśmy. Najpierw dowiedzieliśmy się prawie wszystkiego o węglu brunatnym, który jest wydobywany niedaleko Łagowa, w Sieniawie. Następnie wspięliśmy się na 30 metrowy wiadukt kolejowy, by zobaczyć panoramę wspaniale położonej miejscowości.  Spacerkiem udaliśmy się w stronę centrum by zobaczyć zamek Joannitów.  Z wieży zamku rozciąga się widok na dwa jeziora Łagowskie, Trześniowskie oraz  las bukowy.

          Po drodze mieliśmy się wspiąć na najwyższy szczyt Ziemi Lubuskiej górę Bukowiec, niestety trwały tam ćwiczenia wojskowe i chwilowo zamieniono rezerwat na poligon.  Wycieczka była bardzo udana. Gorąco liczymy na więcej wyjazdów.

          Agnieszka z III b

           

           

          Dzień Seniora

           

          Każdy z nas przechodzi w życiu kolejne etapy,  jest dzieckiem , dorosłym, rodzicem  i przychodzi czasz kiedy odchodzimy na emeryturę i życie rozpoczyna się od nowa.  Senior to nie tylko emeryt, ale osoba aktywna, która pomaga innym i ma czas dla wnuków i na naukę. Przykładem aktywności ludzi w podeszłym wieku mogą być rosnące jak grzyby po deszczu Uniwersytety Trzeciego Wieku.

          Tradycyjnie w październiku w sposób szczególny przypominamy sobie o starszej części naszego  gminnego społeczeństwa obchodząc Dzień Seniora .  W tym roku gospodarzem imprezy było Gimnazjum w Pszczewie, organizatorem Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminny Ośrodek Kultury. Seniorzy z naszej gminy przy kawie i smacznym cieście mogli obejrzeć występy artystyczne uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Całość uświetniło przedstawienie  grupy teatralnej z gimnazjum pod kierunkiem p. Urszuli Skarżyńskiej. 

          (Dek)

           

           

          Dziękujemy Nauczycielom

          Jak co roku 14 października obchodzone, jest Święto Edukacji Narodowej. Potocznie nazywane Dniem Nauczyciela.  Jest to okazja by podziękować pedagogom za ich trud włożony w edukację i wychowanie.  13 października sala gimnastyczna Zespołu Szkół była miejscem uroczystej akademii z okazji Święta Edukacji.  Uczniowie pod kierunkiem p. A. Skowron i p. K. Wałęsy-Cieślak przygotowali program artystyczny, który uświetnił występ chóru pod dyrekcją p. S. Ryczka. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz gminnych z wójtem p. W. Górczyńskim na czele. Nie zapomniano też o emerytowanych nauczycielach i pracownikach oświaty, którzy po uroczystej akademii zostali zaproszeni na kawę i ciasto. Myślę, że warto dziękować tym, którzy  wychowują i kształcą młodzież, bo lepsze jutro to inteligentni i wykształceni ludzie.

          (Dek)

           

          Święto Drzewa

          Święto Drzewa jest obchodzone 10 października każdego roku. Data ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez ekologicznych. Także w naszej szkole upamiętniono ten dzień. Uczniowie klasy VI b pod opieką wychowawczyni J. Leśnej objęli  patronat nad drzewkiem – sosną wejmutką, która posadzono przed budynkiem gimnazjum .  Będą się nią opiekować i obserwować, jak  rozwija się i rośnie. Sadzonkę przekazał dla szkoły leśniczy z Pszczewa, p. Jarosław Szałata (Nadleśnictwo Trzciel).

                                                                                                                            (uczniowie)

          Pasowanie na uczniów szkoły

           

          Na ten dzień z niecierpliwością czekali zarówno uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej, jak ich rodzice. Po pierwszych dwóch miesiącach intensywnej pracy, 28 października 2008 pierwszoklasiści zostali przyjęci do społeczności szkolnej, jako uczniowie. To kolejny etap w ich życiu, a będzie ich jeszcze kilka. 

          Już od rana czuło się pewne napięcie, które narastało wraz z godziną 10.00. W szkole pojawiało się coraz więcej rodziców, każdy z nich chciał zobaczyć jak prezentuje się jego dziecko. Na początku uroczystości uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w którym znalazły się wierszyki i piosenki nawiązujące do  pasowania. Po części artystycznej nastała pora  przysięgi  i pasowania na ucznia. Wszyscy uczniowie klas pierwszych przy sztandarze szkoły  obiecali, że będą  dobrymi  uczniami  i przestrzegającymi zasad obowiązujących w szkole. Następnie p. Dyrektor Halina Banaszkiewicz  specjalnie przygotowanym piórem pasowała każdego z osobna na ucznia szkoły. W tym momencie czuło się pewne napięcie, szczególnie wśród rodziców, którzy z wrażenia wstali z krzeseł. Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych p. Alicja Tyśper i p. Mirosława Banasiak.

          (Dek) 

           

          OTRZĘSINY KLAS I

           

                      W środę 29 października 2008 roku w Gimnazjum w Pszczewie, po piątej godzinie lekcyjnej odbyły się „Otrzęsiny” klas pierwszych. Impreza ta, przebiegała w tym roku pod hasłem „OTRZĄŚNIJ SIĘ”.

          Głównym celem spotkania było przyjęcie uczniów klas pierwszych do społeczności szkolnej, ale również pielęgnowanie szkolnej tradycji, integracja zespołów klasowych oraz społeczności szkolnej, budowanie więzi pomiędzy wychowawca i klasą, eliminowanie agresywnych zachowań w stosunku do młodszych kolegów poprzez wspólną zabawę, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych.

                      Uczniowie klas drugich otrzymali zadanie zorganizowania imprezy w takiej formie, aby „bawiła wszystkich i nie obrażała nikogo”. Konkursy miały być zabawne i atrakcyjne, ale nie poniżające. Obowiązywała zasada: „Otrzęsiny organizujemy dla uczniów klas I, a nie ich kosztem”.
                      Otrzęsiny prowadziły Aleksandra Hak i Zuzanna Tankielun z klasy II „a”. Nad całością czuwała wychowawczyni klasy IIa mgr

                                                                                  Mariola Kaźmierowska.

          Po powitaniu „pierwszaki” złożyły uroczyste ślubowanie. Po oficjalnej części imprezy przyszedł czas na zabawę. Uczniowie klas I bardzo mocno zaangażowali się. Dołożyli wszelkich starań, aby w dniu „Otrzęsin” zaprezentować się jak najlepiej.

                      Aby zwyciężyć, musieli zdobyć jak największą ilość punktów w sześciu konkurencjach :

          I. PRZECIĄGANIE

          Uczniowie zostali poddani próbie wciągnięcia do szkoły przez starszych kolegów. Każda trójka pierwszaków była wciągana przez grupę 3 chłopaków ze starszej klasy. Wciągnięcie nastąpiło gdy przekroczona została linia. Po drugiej stronie linii stał uczeń z napisem GIMNAZJUM. Im szybciej dali się wciągnąć tym więcej punktów klasa dostała.

           

          II. PICIE MLEKA

          Zadaniem 2 wylosowanych osób z każdej klasy było jak najszybsze otwarcie kartonów z mlekiem i wypicie mleczka do ostatniej kropli.

           

           

          III. PYTANIA O SZKOŁĘ

          Wylosowano po dwie osoby z każdej klasy, następnie uczniowie wybierali numer pytania. Każda poprawna odpowiedź oznaczała punkt.

           

           

          IV. PRZEPIS NA „GIMBURGERA”, czyli gimnazjalną kanapkę.

          Ponieważ wysiłek umysłowy i fizyczny bardzo zmęczył pierwszaków nadszedł czas na drugie śniadanie. To była konkurencja dla wychowawców, pani Agnieszki Konecznej i pani Agnieszki Skowron. Zadaniem wychowawczyń było przyrządzenie wyśmienitej kanapki, mając do dyspozycji przygotowane produkty.

           

          V. SALON PIĘKNOŚCI

          Do tej konkurencji przygotowujemy miskę z wodą, mąkę i inne gadżety do makijażu. Oceniana była oryginalność

           

          VI. KALAMBURY 

           

          Była to ostatnia, ale bardzo ciekawa konkurencja. Wylosowano po jednej osobie z każdej klasy, której zadaniem było zaprezentowanie przysłowia z kotem w tle za pomocą pantomimy tak, żeby równoległa klasa odgadła o jakie przysłowie chodzi

           

                      Rywalizacja między klasami, o zdobycie pierwszego miejsca była bardzo zacięta. Ostatecznie wygrała ją klasa IB. Na drugim miejscu uplasowała się klasa IA.

           

                                                      OPRACOWAŁA                                  

          mgr Mariola Kaźmierowska      

           

           

           

           

          U nas było inaczej

           

          W dniu 12 listopada nasza szkoła uroczyście obchodziła 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Pszczewie pod opieka wychowawców, wzięli udział w różnorodnych konkursach związanych z tą rocznicą. Uczniowie gimnazjum popisywali się wiedzą w konkursie historycznym, układali  życzenia dla Polski, śpiewali  pieśni patriotyczne oraz przygotowywali  prezentacje multimedialne o bohaterach narodowych. Podsumowaniem był apel, na którym wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, a pani dyrektor Halina Banaszkiewicz ogłosiła wyniki konkursów. W Gimnazjum zwyciężyły klasy II a i III c w Szkole Podstawowej klasy Va i VI a. Zwycięskie klasy pojadą w nagrodę na basen do Świebodzina.    W Tm roku wybrano inną konwencję obchodów, lecz cel pozostał ten sam, chcieliśmy przypomnieć młodzieży i dzieciom co znaczy patriotyzm.

           

          D.W.