• Numer 37

        • W numerze:

          - wywiad miesiąca,

          - występy chóru,

          - koszmar gimnazjalisty,

          - olimpiada „Olimpus”,

          - dzień patrona SP,

          - lista prymusów,

          - ciekawa praca,

          - ferie i po feriach,

          - ankieta,

          - warto przeczytać, sportowe wieści,

          - krzyżówka, ratownik.

           Szukaj też  www.spszczew.edupage.org

           

           

           

          WYWIAD MIESIĄCA

           

           

           

          Wywiad z panem Grzegorzem Kaczmarkiem - nauczycielem wychowania fizycznego  w naszej szkole

           

           

          1.  Jak według Pana można rozumieć maksymę „W zdrowym ciele zdrowy duch” ?

          Pan Grzegorz Kaczmarek: Musi być równowaga między wiedzą i nauką, a działaniami fizycznymi, które poprawiają walory somatyczne i zdrowotne człowieka. "Zdrowe ciało, to zdrowy i wydolny duch".
          2. Jaką dyscyplinę sportu Pan uprawiał ?

          P.G.K.: W szkole podstawowej zajmowałem się piłką siatkową, w której odnosiłem sukcesy na poziomie województwa. Szkoła średnia to trening wyczynowy, lekkoatletyczny i koszykówka-moja szkoła zdobyła wice Mistrzostwo Polski szkół średnich do lat 19. Miałem czwarty wzrost w zespole. Na studiach
          kontynuowałem trening wyczynowy w lekkoatletyce oraz biegałem 110 i 400m przez płotki. W swojej karierze zawodniczej byłem mistrzem Polski juniorów w biegu na 110m przez płotki. Startowałem i reprezentowałem Polskę na Mistrzostwach Europy w Atenach w 1975r. Moim kolegą jest Mistrz Olimpijski w skoku wzwyż Jacek Wszoła i rekordzista Europy w biegu na 100m Marian Woronin.
          3. Która według Pana dyscyplina sportu jest najbardziej widowiskowa i dlaczego?

          P.G.K.: Jest to piłka siatkowa kobiet-połączenie walorów estetycznych z umiejętnościami sportowymi.
          4. Który z obecnych i byłych polskich sportowców może być dla nas wzorem do naśladowania ?

          P.G.K.: Mateusz Kuśnierewicz - wielokrotny medalista olimpijski, człowiek o wysokiej kulturze osobistej i wielki sportowiec.
          5. Co robić by mniej czasu spędzać przy komputerze, a więcej na świeżym powietrzu ?

          P.G.K.: Wykorzystać to, co daje sport w życiu, a więc szukać poprawienia zdrowia, kondycji, zająć się rekreacją i codziennie przynajmniej godzinę spędzać na świeżym powietrzu.
          6. Na koniec jak się Panu pracuje w naszej szkole( jakieś sukcesy i porażki)?

          P.G.K.: Po raz pierwszy mam do czynienia z młodzieżą gimnazjalną, w zasadzie jest to rok adaptacji i poznawania nowego rodzaju szkoły. Sukcesem jest
          tworzenie profesjonalnego zespołu piłki siatkowej dziewczyn.

           

           

          Dziękujemy za rozmowę

                                                                                                                                    Sardynka  

           

           


          Występy chóru

           

          27 stycznia chór naszej szkoły zaśpiewał kilka kolęd Towarzystwu Przyjaciół Pszczewa. Po krótkim występie chórzyści wspólnie z członkami Towarzystwa śpiewali kolędy i pastorałki.

                      2 lutego, w ostatnim wg tradycji katolickiej, dniu śpiewania kolęd, chór  oraz członkowie zespołu fletowego wystąpili z kolędami w Międzychodzie w pięknie odrestaurowanym kościele na Bielsku. Do naszego chóru dołączyła się Schola z miejscowego kościoła. Oprócz kolęd w wykonaniu chóru były też kolędy w wersji instrumentalnej w wykonaniu zespołu kameralnego w składzie skrzypce, flet altowy, wiolonczela i gitara (na gitarze zagrał z nami miejscowy ksiądz wikariusz Piotr Majchrzak).

          Największe jednak brawa otrzymał Joachim Ryczek, który zaśpiewał kolędę i słynne „Ave Maria” Bacha – Gounoda z towarzyszeniem gitary i skrzypiec.

          Po naszym występie wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu grupy seniorów ze Zbąszynka.

           

           


          Harcerskie spotkanie w Międzyrzeczu

           

          30 stycznia 1945 roku wyzwolony został Międzyrzecz. Z tej okazji drużyny zuchowe i harcerskie hufca Skwierzyna spotkały się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu  na Turnieju Drużyn.  Celem spotkania było poznanie miasta, sprawdzenie wiedzy i umiejętności harcerskich oraz wspólna zabawa.

                      W piątek wieczorem, po obejrzeniu teatrzyku „Ananas” , udaliśmy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Po krótkim nocnym odpoczynku, nieco zaspani ruszyliśmy na  trasę biegu. Choć pogoda nie rozpieszczała, humor dopisywał. Zwiedziliśmy miejsca do tej pory nam nieznane, m.in. Izbę Pamięci w  Jednostce Wojskowej, kościół pod wezwaniem  Jana Chrzciciela i to, co dla nas najciekawsze dziedziniec międzyrzeckiego zamku. W czasie biegu nauczyliśmy się wyznaczać  azymut, poznaliśmy legendy o powstaniu miasta, przypomnieliśmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie jeszcze krótki test sprawnościowy, rozdanie pamiątkowych dyplomów i już pora na pożegnanie i powrót do domu. Czuwaj !

           

          Piotr Bubnowski, Eryk i Gracjan Deus, Dawid Gurzyński, , Mateusz Gmiąt, Szymon Maryniak , Mateusz Nowak


          Koszmar gimnazjalisty

           

          14,15 i 16 stycznia mieliśmy „próbę generalną” egzaminu gimnazjalnego zostało jeszcze 12 tygodni na przygotowanie do tego, który zdecyduje o naszych dalszych losach. Uczniowie dobrzy i b. dobrzy oceniają 2 pierwsze części jako trudne i bardzo trudne. Wydawca programu "Egzamin gimnazjalny z Operonem” zachęca do regularnego powtarzania materiału. Poleca  „Vademecum gimnazjalisty” 2009, które pozwala powtórzyć wiadomości z 8 przedmiotów: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, fizyki i astronomii, biologii, chemii i geografii. W każdym z nich znajduje się rozdział prezentujący przykładowe zadania z testu gimnazjalnego i wskazówki jak je rozwiązać krok po kroku.

          Według uczniów najtrudniejszymi zadaniami części humanistycznej było ułożenie własnego mitu o powstaniu książki i zadanie 25:

          Zadanie 25. (0–1)

          Czytam, więc jestem jest parafrazą słynnej maksymy:

          A. Cogito er go sum.

          B. Per aspera ad astra.

          C. Non omnis moriar.

          D. Contra spem spero.

           

          Natomiast największą trudność w części matematyczno-przyrodniczej sprawiło wszystkim następujące: 

           

          Zadanie 31. (0–4)

          Jabłko spadło swobodnie na ziemię z wysokości 3 m.

          a) Oblicz w sekundach, z dokładnością do jednego miejsca po przecinku, czas spadania jabłka.

          b) Oblicz, z jaką szybkością jabłko uderzyło o ziemię.

          Przyjmij wartość przyspieszenia grawitacyjnego równą 10 m—s2 . Zapisz obliczenia i odpowiedź.

           

          Miejmy nadzieję, że lepiej poradzimy sobie z testem głównym w kwietniu. 

          Moja rada: Trzecioklasisto! To, co zrobisz przez następne 12 tygodni zdecyduje o reszcie Twojego życia! Dlatego weź się do pracy! (Im więcej powtórzysz teraz, tym mniej będziesz miał do powtarzania we wrześniu).

           

           

           

          Z.


          Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus”

           

          5 listopada uczniowie  Szkoły Podstawowej z Pszczewa wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z j. angielskiego pod nazwą Olimpus.  Każdy uczestnik konkursu otrzymał test wielokrotnego wyboru  składający się z  30 pytań oraz kartę odpowiedzi. Olimpiada z języka angielskiego miała na celu sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki. Stanowi również zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów z klasy IV, 11 z klasy V oraz 6 z klasy VI. Pod koniec stycznia szkoła otrzymała wyniki konkursu. W klasach czwartych w olimpiadzie wzięło udział 1350 uczniów z całej Polski, uczniowie z Pszczewa zajęli następujące miejsca: Matylda Adamska 40 m, Amadeusz Nyga 45m, Dominik Masiukiewicz 47m, Kacper Biały 48m, Jakub Gajewski 52m, Dominik Ostaszewski 52m, Natalia Freier 52m, Inga Romanów 53m, Kamila Szałtys 59m. W klasach piątych do konkursu przystąpiło 2182 uczniów, uczniowie SP w Pszczewie zajęli następujące miejsca: Monika Daros 34m, Aleksandra Mik 35m, Mikołaj Schubert 35m, Beata Zientala 36m, Dominika Idziorek 39m, Bogusław Kozar 45m, Piotr Krupa 49m, Piotr Błaszczak 51m, Marta Goik 55m, Patrycja Środecka 57m, Aleksandra Masiukiewicz 65m. W klasach VI w olimpiadzie wzięło udział 2531 uczniów z kraju, uczniowie z naszej szkoły zajęli następujące lokaty: Małgorzata Koch 31m, Paulina Kolenda 42m,  Alicja Maciejewska 45m, Bartek Masiukiewicz 45m, Kacper Kućma 48m, Maciej Masiukiewicz 52m.

          Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratuluję zajętych miejsc. Dziękuję rodzicom uczniów za wsparcie i wiarę w ich olbrzymie możliwości oraz nauczycielom języka angielskiego, którzy pracowali z nimi w klasach młodszych. Mam nadzieję, iż w kolejnych edycjach wyniki naszych podopiecznych będą równie udane.

                                                                                 nauczyciel j. angielskiego Anna Ross-Kubrycht

           

           


          Karnawał w szkolnej sali

           

           

          Jak co roku w styczniu samorząd i sejmik uczniowski po okiem opiekunów zorganizował zabawy karnawałowe  połączone ze słodkim poczęstunkiem.  Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum na kilka godzin zmienili swój wygląd przebierając się za różne osoby i bohaterów filmów. Oczywiście najwięcej radości z zabawy i przebrania mieli uczniowie najmłodszych klas, którzy nieskrępowani wstydem i kolegami bawili się do samego południa. Dobrze, że są takie chwile, kiedy wspólnie bawimy się i tańczymy zapominając o kapryśnej aurze tej zimy. (dek)

           


          Dzień Patrona

           

          Tuż przed feriami - 13 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej w Pszczewie wspominali patrona - Mikołaja Kopernika. Już od rana przedstawiciele klas IV-VI sprawdzali swoją wiedzę w konkursie „Omnibus”. Przygotowano prawie 300 pytań z różnych dziedzin, a uczestnicy musieli się wykazać dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną (część zadań wymagała szybkiego liczenia i kojarzenia faktów). Po zaciętej walce tytuł Omnibusa otrzymał Jakub Gajewski z klasy IV.  Po konkursie odbył się uroczysty apel, który był okazją do wyróżnienia najlepszych uczniów z poszczególnych klas, uhonorowano również uczniów biorących udział w konkursach przedmiotowych. Zebrani obejrzeli, krótką prezentację multimedialną dotyczącą najważniejszych faktów związanych z  Kopernikiem  i scenki z życia wielkiego astronoma. Uroczystość  zaszczycili swoja obecnością z-ca wójta Krystian Grabowski i radny gminny Czesław Brzeziński. 

          Dzień ten był okazją do przedstawienia  najlepszych uczniów szkoły i zmobilizowania tych, którzy nie mają tak wielkich osiągnięć, by podążali drogą wielkiego człowieka i myśliciela jakim był Mikołaj Kopernik. 

           



          LISTA SZKOLNYCH PRYMUSÓW GIMNAZJUM

           

          KLASA

          IMIĘ I NAZWISKO

          ŚREDNIA

          I A

          Joanna Banachowicz

          5,08

          I B

          Sabina Napierała

          5,08

          Rajmund Napierała

          4,93

          Sandra Dyszkant

          4,86

          II A

          Agnieszka Mrozek

          5,21

          Zuzanna Tankielun

          5,14

          Monika Besser

          5,08

          Paula Liczbańska

          4,93

          II B

          Kinga Nyga

          5,35

          Jacek Łazarski

          5,14

          Kinga Kowalska

          5,07

          III A

          Zuzanna Górka

          5,38

          III B

          Ewa Napierała

          5,23

          Natalia Dudkowska

          4,76

          III C

          Karolina Gajewska

          5,15

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

          <k.g.>