• Numer 30

        • W numerze:

           

          Ø Prymusi na zdjęciach z Dnia Patrona

          Ø Ucz, ucz się polskiego

          Ø Wyniki konkursu recytatorskiego

          Ø Zagrożenia w sieci

          Ø Rekolekcje Wielkanocne

          Ø Refleksje ancymonka po wizycie w gabinecie pani dyrektor

          Ø Wiosenne zauroczenia

          Ø Zostawcie nam wakacje!

          Ø Pozytywnie zakręceni

          Ø To warto przeczytać!

          Ø Dziękuję, Mikołajku!

          Ø Sportowe przerwy

          Ø Kronika wypadków szkolnych

          Ø Krzyżówka z hasłem

          Ø Ratownik


           


          Ucz, ucz się polskiego!

           

          Rok 2006 Senat ustanowił Rokiem Języka Polskiego. Wejście do Unii Europejskiej spowodowało, że troska o polszczyznę nabrała nowego wymiaru: nasz język stał się piątym(pod względem liczby użytkowników)językiem Unii Europejskiej i istnieje duża szansa na to, by stał się także jednym z najważniejszych języków europejskich. Tymczasem coraz więcej w naszej mowie jest wyrazów angielskich, np. market, taxi, hit, sorry. Tożsamością narodową  jest to, że Polak mówi po polsku. Mówienie piękną polszczyzną to obowiązek każdego Polaka.

          Czy pamiętamy o tym? Większość młodzieży mówi tzw. skrótami: nara, komp, siema, obciach. Jest to język mało zrozumiały dla dorosłych np. „To nara, spadam na kompa”. Nastąpiła inwazja wyrazów: super, ekstra, fajnie. Poloniści zakazują używać ich w wypracowaniu, bo one czynią wypowiedź ubogą.

          Najgorszymi chwastami naszego języka są wulgaryzmy. To największe grzechy językowe! To wstyd, że Polaków kojarzą z bardzo brzydkim wyrazem na  k.

          Rozwijajmy swoje słownictwo poprzez czytanie. Starajmy się mówić bogatym i różnorodnym słownictwem, a nie ubogim i prymitywnym. Poznawanie i używanie pięknej mowy ojczystej jest dowodem patriotyzmu.

          Paulina V a         

           




          KONKURS RECYTATORSKI

           

                4 marca 2008 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Pszczewie odbył się konkurs recytatorski.

          Wzięły w nim udział 53 osoby. Jury składało się z p.Lidii Nowaczyńskiej, p.Krystyny Pawłowskiej oraz  p. Małgorzaty Marchewki z GOK w Pszczewie.

          A oto jak przedstawiają się wyniki :

          W klasach I-III do etapu powiatowego zakwalifikowali się:

           

          -Alicja Stefaniak IIIb

          -Maja Konobiewska Ib

          -Inga Romanów IIIb

          A wyróżnienia otrzymali :

          -Marlena Ciupka IIIb

          -Szymon Cyranik IIa

          -Marcela Kopeć IIIb

           

           

          W klasach IV-VI  nominację do następnego etapu uzyskali:

           

          -Piotr Bubnowski VIa

          -Rajmund Napierała VIb

          -Emilia Woźna Vc

          A wyróżnieni zostali :

          -Monika Kołodziejczyk Va

          -Joanna Banachowicz VIc

          -Sabina Napierała VIb

          -Beata Draszba Va

           

                            Gratulujemy!

                                                                                                                      GOSIA



           

          Refleksje ancymonka

           

                      Zawsze było wiadomo, że zachowanie powinno być dobre. Tego wymaga kultura. Niestety nie zawsze tego przestrzegamy. Przeważnie w szkole.

                      Nasze zachowanie jest niegrzeczne, gdyż biegamy, rozbijamy się, popychamy. Jest to bardzo niegrzeczne, gdyż może się stać krzywda nam, jakiemuś koledze lub koleżance. Biegnąc możemy się przewrócić i coś sobie złamać. Nie można też dokuczać innym, bo sprawiamy im przykrość. Gdy nie słuchamy nauczycieli, to też sprawiamy im przykrość, dlatego że oni poświęcają swój czas na naszą naukę i opiekują się nami, gdy jesteśmy w szkole. Oni chcą dla nas jak najlepiej. Swoim złym zachowaniem sprawiamy też przykrość naszym rodzicom. Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było grzeczne, bo na takie je wychowuje. Pamiętajmy, że przez swoje dobre zachowanie możemy dużo zyskać!

                      Każdy uczeń powinien zachowywać się grzecznie i kulturalnie. Nie bić się, nie popychać, nie wyzywać, nie przeszkadzać na lekcjach. Trzeba dawać przykład młodszym kolegom i koleżankom, bo oni patrząc na nas, jak rozrabiamy nie uczą się od nas niczego dobrego.

          Dawid Gurzyński z VI b

          po spotkaniu z panią dyrektor

           



          Wiosenne zauroczenia

           

          Kiedy przyjdzie już wiosna, cały świat pięknieje i ukazuje nam wspaniałą paletę kolorów. Kwitnące kwiaty, śpiewające ptaki…-na każdym kroku widzimy wiosnę.

          Wiosna to taki okres, kiedy ludzie zakochują się w sobie. Spacery w parkach, spotkania lub zaczepianie się są widoczną oznaką zauroczeń.

          W szkole również można zauważyć akty wiosennych zauroczeń:

          rozmowy i spacery, zaglądanie chłopców do klas, dosyć częste zaczepki ze strony chłopców a nawet dziewczyn.

          Wiosną zmienia się moda. Ubieramy się bardziej zwiewnie. Kiedy jest ciepło, dziewczyny zakładają bluzki z krótkim rękawkiem i spódniczki. Chłopcy ubierają się w krótkie spodenki i bluzki. Niepokoi coraz częstsze zdejmowanie mundurków i chowanie ich do plecaków.

          Zabawy w chowanego i w berka świetnie pasują do wiosennych klimatów. Grając w piłkę nożną lub w siatkówkę,      możemy bardzo miło spędzić ciepły dzień.

          Przesyłam Wam wiosenny uśmiech z fiołkiem! J

          Julia

           



          Zostawcie nam wakacje!

           

              Na pewno słyszeliście o zakusach dorosłych na nasze wakacje. Chodzi im o propozycję skrócenia letniej kanikuły, by wprowadzić częstsze przerwy w nauce w ciągu roku szkolnego.

              O opinię na ten temat zapytałam koleżanki i kolegów. Podobnie jak ja uważają, że nie jest to dobry pomysł. Uczniowie wolą rok szkolny z dotychczasowym kalendarzem. Latem jest ciepło, można się opalać i kąpać, wędrować. Ważna jest możliwość dłuższego wyjazdu z rodzicami, którzy mają urlop. Nie chcemy nudzić się w domu np. w listopadzie lub kwietniu, kiedy pogoda nie sprzyja zabawom na dworze.

              Zresztą, po co zmieniać układ kalendarzowy, który sprawdził się w ciągu kilku wieków? A więc apelujemy do dorosłych: "Nie majstrujcie przy wakacjach!"

          Aluchna



           

          Dziękuję, Mikołajku!

           

           

          Dzięki KLUBOWI  MIKOŁAJKA  dowiedziałam się, że Pszczew ma dużo pięknych zakątków. Słynie z wyjątkowego zabytku-Domu Szewca. W Pszczewie mieści się wielki, zabytkowy kościół i plebania. W ogrodzie plebani rośnie wiekowa lipa- pomnik przyrody. Jest też jezioro Kochle, o którym opowiada się wiele legend i krąży sporo tajemnic. Chociaż przechodziłam tą drogą do domu milion razy, nadal te miejsca bardzo podobają mi się, ale teraz widzę je inaczej i patrzę na nie z dumą. Dobrze, że mieszkam w Pszczewie.

          Matylda Шa

           

           

          W każdy wtorek po piątej lekcji odbywały się zajęcia, na których bawiąc się uczyliśmy się czytania. Bardzo nam się one podobały. Zajęcia te prowadziła pani Hania Ciążyńska. Dzięki tym zajęciom nauczyliśmy się czytania ze zrozumieniem. Poznaliśmy ciekawe przygody Mikołajka opisane w książce przez Sempē i Gościnnego.

          Szymon Cyranik kl. II a