• Numer 46

        • W numerze:

          - wywiad z pielęgniarką szkolną,

          -wiadomości szkolne,

          -Dzień Patrona w Gimnazjum,

          - mini sonda ,

          - wywiad w terenie,

          - recenzja  książki,

          - szafa gra,

          - sport,

          -okiem  ucznia,

          - krzyżówka.

           

           

           

           

           

           

           

           

          Wywiad Z Pielęgniarką Naszej Szkoły

           

          1.Dlaczego akurat praca w naszej szkole?

          -Po urlopie macierzyńskim okazało się, że w ośrodku zdrowia moje miejsce pracy jest zajęte. Natomiast szkoła była bez pielęgniarki, gdyż nikt nie chciał w niej pracować. Jest tu zupełnie inny charakter pracy. Po rozpadzie ZOZ, powstał NFZ. Pielęgniarka szkolna musiała ukończyć kurs [w Gorzowie Wlkp.] półroczny, do pracy w "Środowisku nauczania i wychowania". Był to warunek podpisania umowy z NFZ na pracę w tym środowisku.

           

          2. Czy Pani marzeniem było wybranie zawodu pielęgniarki?

          -Tak, nie był to wybór przypadkowy. Lubiłam przebywać z chorymi [w szpitalu..] i robić zastrzyki. Bardzo miło wspominam praktyki.

           

          3. Jakie cechy powinna mieć dobra pielęgniarka?

          -Cechy dobrej pielęgniarki to przede wszystkim sumienność przy wykonywaniu powierzonych zadań, odwaga i umiejętność podejmowania szybkich, ale i zarazem dobrych decyzji.

           

          4. Jakie trzeba mieć wykształcenie aby zostać pielęgniarką?

          -Ja kończyłam szkołę 39 lat temu. Były wtedy inne wymagania i możliwości. W tej chwili trzeba ukończyć liceum i studia pielęgniarskie.

           

          5. Czy to stresujący zawód?

          - Tak, jest to niewątpliwie stresujący zawód. Bywa, że jest spokojnie. Dzieci przychodzą na opatrunki, z bólami głowy czy też brzucha. A bywa i tak, że trzeba szybko podejmować decyzje, bo z życiem i zdrowiem człowieka się nie żartuje.

          6. Z jakimi problemami najczęściej przychodzą nasi uczniowie?

          -Myślę, że bardzo rozpuściłam nasze dzieci i młodzież. Przychodzą ze wszystkim, wykorzystując możliwość wyjścia podczas lekcji.

           

          7. Jakie jest Pani motto? 

          - Moje motto:

          "Lepiej być samemu niż w złym towarzystwie."

          "Umiesz liczyć, licz na siebie."

           

          8. Co chciałaby Pani życzyć pracownikom szkoły oraz uczniom?

          - ... dużo, dużo zdrowia..!

          K.- Dziękujemy w imieniu pracowników oraz uczniów naszej szkoły..

          My także życzymy Pani wiele zdrowia oraz sukcesów zawodowych.

          Wiadomości szkolne

           

          Ślubowanie dzieci

           

           

          Fot. I. Ćiećwiera

          28 października  dzieci  ze  szkolnej  „zerówki”  złożyły  uroczyste  ślubowanie               „na  starszaka.” Przygotowany  przez  dzieci  program  artystyczny  zachwycił  przybyłych  gości,  a   niejednemu  rodzicowi  zakręciła  się  łza  wzruszenia.  Zorganizowany  przez  rodziców  pyszny  poczęstunek   był  okazją  do  wspólnego   spędzenia  czasu. 

          Radość  dzieci  dopełniło wręczenie  im   pamiątkowych  dyplomów  oraz  drobnych  upominków.

          I.C.

           

          Święto Niepodległości

          10 listopada 2010 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na  uroczystości gościliśmy zastępcę wójta Gminy Pszczew pana Krystiana Grabowskiego i panią Wandę Żaguń- dyrektora GOK. Przygotowanie akademii zajęli się panie Lucyna Mizera i Agnieszka Koneczna oraz panowie Dominik Wilczyński, Krzysztof Niedbalski, Dominik Fryza i Sylwester Ryczek. Wykonawcami byli uczniowie klasy VB, IA oraz chór szkolny.

          Część artystyczna rozpoczęła się od piosenki „Polskie kwiaty” w wykonaniu uczniów z klasy VB. Następnie na scenie pojawiła się Natalka Maszewska, która wyrecytowała wiersz pt. "O Polsce piszą poeci".

          Główną częścią akademii było widowisko słowno- muzyczne, które przybliżyło nam genezę  święta. Widowisko dwukrotnie było przerywane wspólnym śpiewem. Za pierwszym razem wszyscy wykonaliśmy ROTĘ, a podczas drugiej przerwy zaśpiewaliśmy pieśń pt. "Legiony".

          Na zakończenie chór szkolny pod dyrekcją pana Sylwestra Ryczka wykonał dwa utwory ze swojego repertuaru. Tym razem naszemu chórowi akompaniowała trójka uczniów na fletach i gitarze.

           

          Fot. K. Niedbalski

          Po uroczystym wyprowadzeniu sztandarów wszyscy udaliśmy się na kolejne lekcje.

           

          Fot. K. Niedbalski

          Krzysztof Niedbalski

           

           

           

           

          Mikołaj w naszej szkole

           

          Jak co roku, 6 grudnia do uczniów Szkoły Podstawowej w Pszczewie przyjechał Św. Mikołaj z trzema Elfami. Dzieci były bardzo grzeczne, dlatego każdy otrzymał śliczną maskotkę i coś słodkiego.

          Dziękujemy sponsorom, dzięki którym przyjazd Św. Mikołaja był możliwy: Christien i Wimowi Kauters z Holandii oraz sklepikowi szkolnemu Szkoły Podstawowej.

           

           

           

          Fot. R. Judek

           

           


          Dzień Patrona 2010

           

           

          Fot. R. Judek

          Fot. R. Judek

          Dziewiątego grudnia w naszej szkole odbył się Dzień Patrona. Tego roku jednak uroczystość miała charakter inny niż dotychczas . Część oficjalna, na której powitaliśmy gościa specjalnego – Marię Skłodowską-Curie – oraz mogliśmy obejrzeć prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów drugich klas była krótsza niż zazwyczaj. Wszyscy jednak słuchali bardzo uważnie; także dlatego, że pod koniec dnia miał odbyć się konkurs wiedzy z życia naszej patronki. Po uroczystości w auli, uczniów zaproszono do obejrzenia poszczególnych prezentacji wykonanych przez grupy – chemiczną, biologiczną, geograficzną oraz fizyczną. Prezentacja chemiczna, jako jedyna, była stworzona przez uczniów z klas trzecich, a głównym jej organizatorem była pani Joanna Molik. Opieką nad prezentacją biologiczną zajęła się natomiast  pani Justyna Leśna. W prezentacji geograficznej pomagała pani Małgorzata Schubert, a fizycznej – pan Józef Piotrowski. Oprócz tego, nie można zapomnieć o przepięknych dekoracjach, zdobiących szkołę, które stworzyła grupa plastyczna pod opieką pani Agnieszki Konecznej.

                   Po  wszystkich budzących nie tylko zaskoczenie, ale także podziw prezentacjach, odbył się w auli konkurs wiedzy, który wygrała klasa IIIa.

                   Myślę, że dzięki takiej formie Dnia Patrona wszyscy dowiedzieliśmy się czegoś nowego o Marii Skłodowskiej-Curie, a jej historia naprawdę nas zaciekawiły.

          G.

           

          "Śladami promieniotwórczości"

          Wywiad z panem Zbigniewem Borowym

           

          1. W jakim celu wykorzystywana jest maszyna rentgenowska?

          - W medycynie maszyny rentgenowskie są aparatami diagnostycznymi służącymi obrazowaniu. Tworzą obraz wnętrza ludzkiego ciała, na których to lekarze mogą wykryć nieprawidłowości, różne patologie, stany chorobowe lub urazowe organizmu.

           

          2. Jak działa takie urządzenie?

          - Aparaty rentgenowskie to obecnie bardzo skomplikowane maszyny, stanowiące połączenie elektroniki i mechaniki precyzyjnej. W dużym uproszczeniu aparat rentgenowski składa się z generatora prądu oraz lampy rentgenowskiej. Zadaniem generatora jest: dostarczenie prądu o niskim napięciu do żarzenia włókna katody; zamiana prądu o zmiennym kierunku na jednokierunkowy; dostarczenie lampie prądu o wysokim napięciu. Lampa rentgenowska składa się z katody zbudowanej z włókien wolframowych oraz z wirującej anody zbudowanej z molibdenu lub grafitu i ma kształt talerza. Całość zamknięta jest w odpowiedniej obudowie wypełnionej specjalnym olejem. W lampie następuje przepływ elektronów pomiędzy katodą i anodą, ich przyspieszenie i wygenerowanie promieniowania rentgenowskiego. Oprócz tego aparat jest wyposażony w stół lub statyw umożliwiający przyjęcie przez pacjenta odpowiedniej pozycji w czasie badania.

           

          3. Jakie mogą być skutki złego obsłużenia maszyny?

          - Aparaty rentgenowskie mogą obsługiwać jedynie osoby, które mają do tego odpowiednie kwalifikacje. Nie jest to proste zadanie, zakres badań oraz czynnik zależności efektu od zachowania pacjenta jest bardzo szeroki. Błąd może spowodować obniżenie wartości diagnostycznej badania prowadząc czasem do konieczności powtórzenia procedury.

           

          4. W jaki sposób zabezpiecza się pan przed promieniowaniem?

          - Obecnie praca z aparatem rentgenowskim jest o wiele bardziej bezpieczna niż kiedyś. Używa się wielokrotnie niższych dawek promieniowania, zapewniając większe bezpieczeństwo zarówno personelowi jak i pacjentom. Nowoczesne aparaty skutecznie ograniczają wiązkę promieniowania do niezbadanej wielkości pola, generuje się mniej promieni rozproszonych. Personel zatrudniony przy pracy z promieniowaniem ma prowadzony pomiar dawek jakie przyjął za pomocą dozymetrów. Bezpośrednia ochrona osobista polega na stosowaniu osłon, fartuchów zabezpieczających przed promieniowaniem i rękawic- w przypadkach kiedy to jest konieczne.

           

          Dziękujemy za udzielenie wywiadu

           

          Wywiad z panem Ryszardem Wołyńskim

          sołtysem Nowego Gorzycka

           

          1. Proszę przybliżyć mieszkańcom  swoją osobę?

          Mam 36 lat. Jestem żonaty i mam trójkę dzieci.

          1. Jak długo jest pan na tym stanowisku, co pana skłoniło żeby zostać sołtysem?

          Jestem prawie jedną kadencję. Chęć pracy na rzecz miejscowości.

          1. Jakie były początki pana pracy?

          Były ciężkie.

          1. Czy zna pan mieszkańców naszej wsi?

          Oczywiście, że tak. Jednych więcej, drugich mniej.

          1. Proszę powiedzieć w kilku zdaniach na czym polega pana praca?

          Moja praca polega na czynnym angażowaniu się na rzecz naszej miejscowości np. organizowanie różnych imprez, pomoc w rozwiązywaniu różnych problemów

          1. Jak współpracuje się panu z Radą Sołecką i Urzędem Gminy Pszczew?

          Doskonale.

          1. Jakimi sposobami zachęca Pan ludzi do współpracy?

          Nie ma żadnego skutecznego sposobu do zachęcenia. Ludzie muszą sami czuć chęć do pracy na rzecz swojej miejscowości.

          1. Jak będzie wyglądało Gorzycko za 10 lat?

          Trudne pytanie. Sam chciał bym znać odpowiedź na to pytanie. Mam nadzieję, że nasza miejscowość będzie się rozwijać i poprawią się warunki życia  mieszkańców.

          9.W Nowym Gorzycku w ciągu ostatnich lat osiedliło się wielu nowych mieszkańców, wciąż buduje się dużo nowych domów. Jak Pan sądzi, czym jest podyktowany ten wzrost i czy będzie się utrzymywał przez najbliższe lata?

          Powiedziałbym raczej, że ubyło, a nie przybyło mieszkańców. Budują się w większości miejscowi.

          10.Jakie inwestycje zostały wykonane za pana kadencji?

           Za mojej kadencji udało nam się wykonać z udziałem Urzędu Gminy: podest do zabawy dla mieszkańców, boisko do siatkówki, postawiliśmy kosz do koszykówki, zostały wykonane chodniki przy drogach Gminnych i powiatowych.

          11.Jakie będą dalsze inwestycje w naszej wsi?

          Najważniejszą inwestycją będzie wybudowanie nowej świetlicy wiejskiej w latach 2011-2013. Dokończenie chodników przy drogach gminnych. Budowa zbiornika retencyjnego na wodę deszczową.

          12. Co zdaniem Sołtysa wyróżnia społeczeństwo Nowego Gorzycka spośród innych mieszkańców Gminny Pszczewa? Z czego według Pana w swojej wsi powinni byś dumni, a z czego powinni się wstydzić?

          Niczego nie musimy się wstydzić. Nasi mieszkańcy są ludźmi, na których zawsze możemy liczyć nie czekają na gotowe. Biorą czynny udział w życiu naszej miejscowości.

          13. Jakimi cechami pana zdaniem powinien odznaczać się dobry sołtys?

          Przede wszystkim uczynny, miły, otwarty na wszystkie problemy mieszkańców, rozważny pracowity kontaktowy i rzetelny.

          14. Będzie Pan kandydował w następnych wyborach?

          To  wszystko zależy od woli mieszkańców. Jeżeli uważają, że dobrze wypełniałem swoje obowiązki w tej kadencji, to wybiorą mnie na następną.

          15.Jakie jest Pana hobby, co Pan lubi robić wolnym w czasie?

          Lubię uprawiać sporty drużynowe(piłka nożna, koszykówka),ale brakuje mi na to czasu. Wolny czas lubię spędzać z  żoną i dziećmi.

          16.Jak często korzysta pan z komputera i Internetu?

          Z Internetu i  komputera korzystam prawie co dziennie wiąże się z tym moja praca.

          18. Czego należy panu życzyć w dalszej pracy z ludźmi?

          Życzyłbym sobie, by więcej ludzi uczestniczyło w zebraniach wiejskich, wtedy można by zrobić dużo więcej. Potrzeby są przecież ogromne. Chciałbym ,aby Gmina dokończyła kładzenie chodników, by naprawiono drogi i przedłużono oświetlenie, aż do państwa Pawłoskich.

                                                                                               Dziękuję za udzielenie wywiadu Karolina Z.

          Zwyczaje wigilijne


             Dzień wigilijny bogaty jest w zwyczaje i zabobony posiadające magiczną moc: jednym z nich był zakaz szycia, tkania, motania i przędzenia. Były to czynności szczególnie lubiane przez demony wody, które mogły zjawić się wszędzie tam, gdzie zakaz złamano. Do dzisiaj przestrzega się, aby w Wigilię nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Myśliwi tego dnia tradycyjnie udają się na polowanie, którego pomyślny wynik zapewni opiekę na cały rok patrona łowiectwa św. Huberta.
             Nieodłącznym elementem kolacji wigilijnej jest obdarowywanie się prezentami, które w Polskiej tradycji przynosi pod choinkę, w zależności od regionu: św. Mikołaj, aniołek lub Gwiazdor. Do tradycji należy również rodzinne śpiewanie kolęd. O północy w kościele odbywa się uroczysta msza zwana pasterką.

           

          Wróżby wigilijne


             Dzień wigilijny, od rana do wieczora, szczególnie sprzyja wszelkim wróżbom, rytuałom i obyczajom. Folklor polski był pod tym względem szczególnie bogaty i zróżnicowany w zależności od regionu. Niektóre zwyczaje zachowały się do dziś.
           

          Choinka


             Tradycja ta wywodzi się z VIII w. Św. Bonifacy, nawracając na chrześcijaństwo pogańskich Franków, kazał ściąć olbrzymi dąb, któremu oddawano cześć. Upadający dąb zniszczył wszystkie pobliskie drzewa oprócz małej sosenki. Święty uznał to za znak niebios, a młode zielone drzewko za symbol Chrystusa i chrześcijaństwa. Zwyczaj ubierania choinki w znanej formie przyszedł do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX w. Zawieszane na drzewku w wigilię ozdoby i smakołyki nie były dobrane przypadkowo. I tak:

          • jabłka symbolizowały zdrowie i urodę,
          • orzechy zawijane w złotko miały zapewnić dobrobyt i siły witalne,
          • miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok,
          • opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,
          • łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi
          • lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości
          • gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,
          • dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie
          • aniołki - to opiekunowie domu

          Jemioła


             Ten stary anglosaski obyczaj znajduje coraz więcej zwolenników również w naszym kraju. Pod jemiołą zakochani całują się, zwaśnione osoby łatwiej się godzą, a zawarta przyjaźń jest trwała. Zgodnie z tradycją gałązki jemioły zawiesza się nad wigilijnym stołem, najpóźniej przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki, nad drzwiami frontowymi oraz nad kominkiem lub kuchnią. Wigilijny pęk jemioły należy trzymać przez cały rok, bo inaczej jej dobroczynna moc zniknie.
           

          Wigilijne przesądy


          1. W tym dniu nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą częste w domu aż do następnej Wigilii.

          2. Zachorowanie lub zranienie się zapowiada słabe zdrowie przez cały rok

          3. Jeżeli w Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta-to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie.

          4. Podczas wieczerzy wigilijnej nie należy zbyt dużo mówić czy przerywać innym, aby w przyszłym roku nie kłócić się i nie wyjawiać powierzonych sekretów.

          Wigilijne obyczaje


          1. Dzielenie się opłatkiem zapewnia dostatek chleba w przyszłym roku oraz symbolizuje zgodę, wybaczenie i puszczenie w niepamięć wszystkich urazów.
          2. Nie należy wstawać od stołu w trakcie posiłku. Zakaz ten nie dotyczy gospodyni lub innej osoby podającej do stołu.
          3. Do stołu należy siadać według starszeństwa, aby i schodzić z tego świata w takiej kolejności.
          4. Liczba potraw powinna byc nieparzysta.
          5. Każdą potrawę należy chociażby spróbować, aby jej nie zabrakło na stole w przyszłym roku.
          6. W tym dniu obowiązuje zasada: "Jak w Wigilię, tak i przez cały rok".
          Dlatego dobrze jest zabrać się rano do nieuciążliwej pracy, aby być zdrowym, rześkim i pracowitym przez cały rok. Nie należy się też przemęczać.

          Paulina


           

           

          Nie takie książki straszne, jak je malują…

          „Kraina Chichów” – Jonathan Carroll

           

                   Ostatnio nasza biblioteka została zaopatrzona w nowe książki. Ale to jakie! W nowych okładkach, świeżutkie, niepowyginane, niepobrudzone… Z tego co widziałam, nawet osoby, które o tym tajemniczym miejscu słyszały głównie z miejscowych legend, ruszyły do półek.  Poza całkowitymi nowościami w naszej bibliotece, pojawiła się także odnowiona wersja „Krainy Chichów” Jonathana Carolla w nowej okładce. Aby zachęcić Was do jej lektury, spróbuję przybliżyć Wam nieco fabułę.

           

                   Głównym bohaterem powieści jest Tomasz Abbey, który postanawia napisać biografię pisarza Marshalla France’a, jego wielkiego idola. Aby wykonać to zadanie postanawia dowiedzieć się o nim więcej. Dlatego też wraz ze swoją przyjaciółką przeprowadza się do małego miasteczka Gallen, w którym za życia mieszkał France. Tam poznaje córkę sławnego pisarza oraz wszystkich jego znajomych. Po jakimś czasie odkrywa coraz dziwniejsze zachowanie mieszkańców; jak się okazuje, pisarz własnoręcznie stworzył miasteczko i wszystkich ludzi, a jego śmierć może mieć dla nich opłakane skutki. Tomasz ma za zadanie dokończyć powieść. Nie wie, że jego własne życie również może być zagrożone…

           

                   Powieść jest bardzo wciągająca i ciekawie napisana, tym bardziej więc polecam. Ponadto chcę także gorąco zachęcić do przeczytania nowych książek tego autora, dostępnych w naszej bibliotece.

          G.

           

           

           

          Szafa gra

          Three Days Grace

           

          Kanadyjski zespół grający alternatywny rock, założony w Norwood (Kanada).

          W 1992 Adam Gontier(gitarzysta i wokalista), Neil Sanderson(perkusista) i Brad Walst(basista) założyli zespół Groundswell.

          W 1997 zespół zmienił nazwę na Three Days Grace. Po pewnym czasie przenieśli się do Toronto gdzie spotkali Gavina Browna, który pomógł im wydać debiutancki album Three Days Grace w 2003. 

          Album dotarł na listy przebojów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. 

          W 2006 wydali kolejną płytę One-X promowaną przez single "Animal I Have Become", "Pain" i "Never Too Late".

          We wrześniu 2009 grupa wydała swój trzeci studyjny album zatytułowany "Life Starts Now".

          Karola

           

          „Zielona Mila”

          Ekranizacja powieści Stephena Kinga. Film w reżyserii Franka Darabonta opowiada o tym, że świat nie zawsze jest kolorowy i sprawiedliwy. Akcja filmu rozgrywa się w więzieniu. Paul Edgecomb (Tom Hanks) był jednym ze strażników bloku śmierci. Teraz jest już w podeszłym wieku, a jego aktualny adres to "Dom spokojnej starości". Pewnego dnia jednak zaczyna opowiadać najdziwniejszą historię, jaką kiedykolwiek przeżył. W więzieniu jednym z jego obowiązków było odprowadzanie skazańców na egzekucje korytarzem, zwanym Zieloną Milą. Ale pewnego dnia do bloku trafia John Coffey (Michael Clarke Duncan ) potężny, czarnoskóry mężczyzna niewinnie oskarżony o brutalne zamordowanie dwóch dziewczynek. W przeciwieństwie do innych więźniów, Coffey okazuje się człowiekiem wyjątkowo łagodnym. Ponadto jest on obdarzony niezwykłym darem - potrafi uzdrawiać innych. Niestety nikt nie potrafi dowieść niewinności Johna i również zostaje odprowadzony Zieloną Mila na egzekucję. Film ten nie ogranicza się jednak tylko do historii głównych bohaterów. Występuje tu wiele postaci mających nam coś do przekazania. Nie zdradzę wam już nic więcej na temat tego filmu, ponieważ chcę, żebyście sami go obejrzeli i ocenili. :]

          Ciekawe filmy z udziałem Toma Hanksa:

          "Anioły i Demony",  "Kod da Vinci", "Złap mnie, jeśli potrafisz","Cast Away - poza światem", "Zielona Mila", "Szeregowiec Ryan", "Apollo 13", "Forrest Gump", "Filadelfia"

          S.

           

          „Pierwszy krok do basketu”

           

           

          Fot. R. Tankielun

          W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klas młodszych szkoły podstawowej w Pszczewie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w pierwszej edycji cyklu turniejów mini-koszykówki dla dzieci „Pierwszy krok do basketu”. Rozgrywki odbywają się raz w miesiącu  w hali widowiskowo-sportowej              w Międzychodzie. Organizatorem a zarazem sędzią głównym jest trener koszykówki Waldemar Duszyński z Międzychodu. Udział w nim biorą chłopcy i dziewczęta z SP Sierakowa, Chrzypska,   SP- 2 z Międzychodu oraz nasi uczniowie z SP Pszczew.  Pierwsza runda odbyła się 6 listopada, natomiast kolejna 11 grudnia. Podczas każdego z wyjazdów rozgrywamy po dwa mecze. Prowadzona jest klasyfikacja na podstawie której będzie podsumowany sezon naszej małej „Ligii”. Nasza drużyna składa się z dziesięciu chłopców z klas III-V. Kapitanem drużyny jest Aleksander Lechman. Nasi chłopcy są pod wrażeniem występów na pełnowymiarowej hali sportowej, gdzie dopingowani są przez rzesze kibiców, także z Pszczewa. Podkreślić należy, że  udział w tych rozgrywkach jest wspaniałą zabawą i  wstępem do „prawdziwej” koszykówki. Moim asystentem podczas wyjazdów jest pasjonat koszykówki Piotruś Błaszczak. Podczas ostatniego wyjazdu wspomagali nas również absolwenci naszej szkoły Albert i Patryk.                                                                                  Romuald Tankielun

           

          Mistrzostwa Świata w Siatkówce Kobiet 2010

           

                      W niedzielę zakończyły się MŚ siatkarek rozgrywane po raz czwarty w Japonii. Mistrzowski tytuł obroniły Rosjanki, wicemistrzostwo zdobyły

          Brazylijki, a brąz Japonki. Podopieczne Jerzego Matlaka zajęły w turnieju dziewiąte miejsce,

          najlepsze od 1974 roku. W meczu o pozycje 9-12 ''złotka'' pokonały gładko

          aktualne vice mistrzynie Europy Holenderki. Pokonały też w 3 setach

          Chinki, rewanżując się tym samy za porażkę w 2 rundzie. Ze wszystkich

          jedenastu spotkań, wygrały siedem. Co jest wynikiem dobrym. W żadnym

          meczu, może poza pierwszym spotkaniem z Chinkami, nie odpuściły i nie

          skompromitowały się. Wynik w tegorocznych mistrzostwach jest zdecydowanie lepszy niż na poprzednich, rozgrywanych również w Japonii. W 2006 roku Polki wygrały podobnie jak teraz trzy mecze w pierwszej fazie grupowej, ale w kolejnym etapie turnieju w czterech potyczkach nie ugrały nawet seta. Ostatecznie, będąc jeszcze wtedy aktualnymi mistrzyniami Europy, zajęły fatalne 15. miejsce.  Biało-czerwone otrzymają sporo rankingowych punktów, które będą miały znaczenie z kim zagramy w grupie na igrzyskach w Londynie. Najlepszymi punktującymi w naszym zespole były Anna Werblińska oraz Małgorzata Glinka-Montengal. To one ciągnęły nasz zespół w najważniejszych momentach.

          MVP mundialu została absolutnie zasłużenie Jekaterina Gamowa, która

          była niesamowicie skuteczna w ataku(60%skuteczności) oraz 234 zdobyte

          punkty mówią same za siebie.              

          Damian