• Zimowa perspektywa w klasie 3c

          • Zima przypomniała nam o sobie kilka dni temu, kolorując szarą aurę na biało. Mieliśmy pierwszą w tym roku okazję do ulepienia bałwana i szalonych zabaw na śniegu. I tak oto w klasie 3c pojawił się pomysł na ”zimową perspektywę”. Oto nasze prace.

          • W zdrowym ciele zdrowy duch 28-29.11.2022

          • W ramach programu profilaktycznego w oddziałach przedszkolnych w dniach 28.11 oraz 29.11.2022 odbyły się zajęcia na temat “Piramidy zdrowia” i “Pierwszej pomocy”. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o dobrą formę, a także co jeść, aby mieć moc i siłę. Podczas spotkania z ratownikiem medycznym pacholęta poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczenia praktyczne przy użyciu fantomu dały okazję do konfrontacji z realną sytuacją zagrożenia zdrowia lub życia. Obie lekcje były bardzo ciekawe i interesujące, za co SERDECZNIE DZIĘKUJEMY NASZYM GOŚCIOM.Od dzisiaj każdy wie, jak należy o siebie dbać oraz udzielać pomocy osobie poszkodowanej. Brawo PRZEDSZKOLAKI!

          • Z wizytą w Józefówce 28.11.2022

          • 28 listopada uczniowie klas I pojechali do Siedliska ,,Józefówka” w miejscowości Sątopy, gdzie w plenerze a także pięknie zaaranżowanych wnętrzach mogli poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

            Na miejscu dzieci miały mnóstwo atrakcji. Spotkały się ze św. Mikołajem, wykonały magiczne kule, uczestniczyły w warsztatach pieczenia i ozdabiania pierników oraz pisały listy z prośbą o prezenty, których oczekują 6 grudnia. Wielką frajdą było dla wszystkich głaskanie i karmienie cudownych alpak oraz obserwowanie różnych zwierząt. Wśród nich znalazły się hałaśliwe papużki, lemury o pręgowanych ogonach, sympatyczne osiołki czy kolorowe pawie.

            Szkolna wycieczka do ,,Józefówki” była wyjątkowym wprowadzeniem w świąteczny czas.

          • Jak bawiliśmy się na andrzejkach? 25.11.2022

          • Piątek w naszej szkole był pełen wróżb i zabaw andrzejkowych. Jeszcze przed lekcjami Samorząd Uczniowski w holu szkoły przygotował magiczne miejsce, które chętnie odwiedzali wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Każdy, kto chciał poznać swoją przyszłość, mógł tu wylosować karteczki z imieniem sympatii i nazwami zawodów, znaleźć w kubeczku np. kluczyk do nowego domu, pierścionek zwiastujący szybkie narzeczeństwo, a także otrzymać w kolorowych kopertach przepowiednię z niespodzianką- małą figurkę duszka, wizerunek kotka czy czarownicy latającej na miotle.

            Katalog wróżb był obszerny i różnorodny, a zainteresowani udziałem we wspólnej zabawie liczyli na wywróżenie czegoś, co ich może zdziwi lub rozśmieszy do łez.

            Dziękujemy “DOBRYM WRÓŻKOM” za wszystkie przygotowane atrakcje, za stworzoną okazję do lepszego poznania andrzejkowych zwyczajów i przybliżenia sylwetki ich patrona. Dziękujemy za zorganizowanie szkolnych dyskotek, na których bawili się oddzielnie uczniowie kl. VI-VIII i IV-V tuż przed rozpoczynającym się adwentem.

          • Dzień pluszowego misia 25.11.2022

          • 25 listopada przypada „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.W tym dniu chętni uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki, z którymi spędzili przyjemnie wszystkie lekcje.

            Podczas przerw dzieci bawiły się swoimi przytulankami i jak zwykle odwiedziły bibliotekę, gdzie na każdego czytelnika czekała miła niespodzianka. Pani Jola najpierw pomogła wybrać ciekawą książkę do czytania, a potem zaprosiła do wysłuchania bajek o przygodach Misia Uszatka.

            W szczególny sposób „Światowy Dzień Pluszowego Misia” obchodzili nasi milusińscy z grupy “Kotków”. Dzieci pod opieką nauczycieli zaprzyjaźniały się z książeczkami, m.in. oglądały kolorowe ilustracje, słuchały czytania ciekawych bajek, rozmawiały o misiach- bohaterach wielu opowiadań… Na pamiątkę spotkania wszyscy otrzymali kolorowankę, która przedstawiała sympatycznego misia.

            Koordynator: J.Studinska-Kozar

          • Lekcja polskiego z Gabrielą Zapolską 23.11.2022

          • Wspaniałe widowisko, fantastyczne kreacje aktorskie i niebywała dawka humoru.To wszystko otrzymaliśmy podczas wczorajszego spektaklu w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Okazuje się, że tekst Gabrieli Zapolskiej “Moralność Pani Dulskiej”, napisany prawie 110 lat temu, nie stracił swej aktualności i w dalszym ciągu odnajdujemy w nim wiele analogii do współczesnego świata. Tym bardziej cieszy nas fakt, że uczniowie klas ósmych stali się udziałem tej wspaniałej uczty konesera. Wróciliśmy do domu w dobrych nastrojach, lecz pełni zadumy i refleksji nad niezmiennie zakłamaną moralnością, która w różnych formach wciąż “panoszy się” w naszym społeczeństwie. Serdecznie polecamy spektakl wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji go zobaczyć. Klasy 8a,8b,8c.

             

            Gabriela Zapolska “Moralność Pani Dulskiej”

            reżyseria:  Mirosław Siedler

            scenografia: Tatiana Kwiatkowska

            opracowanie muzyczne: Agnieszka Siedler

            asystent reżysera: Cezary Żołyński

            obsada: Marzena Wieczorek, Mikołaj Kwiatkowski,

            Magdalena Dwurzyńska, Joanna Ginda, Joanna Rossa, Marta Karmowska, Anna Łaniewska, Karolina Miłkowska–Prorok, Tina Popko,  Dominik Jakubczak, Oliwer Witek, Cezary Żołyński

             

          • Witajcie w naszej bajce! 23.11.2022

          • Książka Jana Brzechwy pt. “Akademia pana Kleksa” stała się dla czwartoklasistów doskonałą okazją do nauki przez zabawę.

            Na kilku lekcjach języka polskiego w kl. IV a i IV b uczniowie mogli przekroczyć próg niezwykłej akademii i wcielić się w podopiecznych słynnego profesora Ambrożego Kleksa. Takie przedmioty jak: kleksografia, geografia w nowoczesnym wydaniu, przędzenie liter, leczenie chorych sprzętów, nie są już obce naszym uczniom, a trening różnorodnych umiejętności zręcznościowych i polonistycznych przyniósł spodziewane efekty.

            Dzieci wykonały z atramentu lub farb ciekawe kleksy, które następnie opisały. Innym razem za pomocą kolorowej wełny wykleiły nazwy państw z różnych rejonów świata lub, po dokładnym zbadaniu i właściwie postawionej diagnozie, dały drugie życie chorym sprzętom. Uczniowie często bawili się alfabetem i tworzyli rymowanki. Aby utrwalić swoją wiedzę o lekturze, z zaangażowaniem rozwiązywali quizy, rebusy i krzyżówki, za które otrzymali nagrodę w postaci błyszczących piegów. Najwięcej frajdy jednak dostarczyła lekcja, na którą większość przyszła przebrana za bohaterów lektury. Wśród nich był: Ambroży Kleks, szpak Mateusz, lalka Alojzy, Adaś Niezgódka a nawet Kaczka Dziwaczka czy król wilków.

            Takie lekcje na pewno wszyscy będą długo pamiętać, szczególnie jeśli efekty pracy widać do tej pory w naszych gabinetach języka polskiego.

            Za wspólną zabawę serdecznie dziękują swoim klasom polonistki- Katarzyna Wałęsa-Cieślak i Anna Gańska-Lorenc.

          • Dzień życzliwości i pozdrowień 21.11. 2022

          • "Żyjemy naprawdę tylko wtedy, kiedy się cieszymy ludzką życzliwością.”. J.W.Goethe

            „Dwa szczęścia są na świecie: jedno małe – być szczęśliwym, drugie – uszczęśliwiać innych. J.Tuwim

            "Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego" B.Pascal

            21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ. Oprócz okazywania przez wszystkich wzajemnej sympatii i przesyłania szczerych uśmiechów w salach lekcyjnych i na szkolnych korytarzach, dodatkowo zadbaliśmy o to, aby wnętrze budynku stało się jeszcze bardziej przyjazne niż dotychczas. Na szafkach, drzwiach i innych miejscach pojawiło się mnóstwo kolorowych kartek, na których zapisane zostały zdania, wyrażenia oraz zwroty autorstwa uczniów ze starszych i młodszych klas. Słowa te nacechowane były pozytywnymi emocjami, wrażliwością, uprzejmością, szacunkiem a także humorem.

            Wiemy, że takie działania za każdym razem zbliżają do siebie i zacieśniają relacje między ludźmi, dlatego chcieliśmy dzisiaj przypomnieć: “BĄDŹMY EMPATYCZNI CODZIENNIE, A NIE TYLKO OD ŚWIĘTA”.

            Koordynator: Daria Gorzko

          • Zapachniało świętami- warsztaty plastyczne 19.11.2022

          • Podczas sobotnich warsztatów plastycznych powróciliśmy do korzeni. Na zajęciach dzieci wykonywały łańcuchy choinkowe w rozmiarze XXL, ozdabiając je motywami świątecznymi. Okazuje się, że prosty splot, którym na pewno niejeden z nas bawił się  w dzieciństwie, nadal cieszy i inspiruje. Pewne rzeczy się nie zmieniają. W papierowym szaleństwie nie zabrakło pana Ciastka, Bałwanka, Reniferka i pani Choineczki- bohaterów świątecznych opasek. Starsi uczniowie bawili się jutą. Powstały przepiękne aniołki- gratka dla miłośników naturalnych trendów, a dzieci poznały eco design, który coraz częściej króluje w naszych domach. 

          • Pola nadziei- podziękowania dla naszych wolontariuszy 21.11.2022

          • Właśnie otrzymaliśmy podziękowanie za udział w akcji Pola Nadziei. W dniach 3-7 października w naszej szkole wolontariusze rozprowadzali cebulki żonkili, z których dochód został przeznaczony na pomoc Hospicjum św. Kamil w Gorzowie Wlkp. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy pomóc i pokazać wielkie serce.

          • Wolontariusze porządkują park przy plebanii 19.11.2022

          • Udało się!, zdążyliśmy z jesiennymi porządkami tuż przed pierwszymi opadami śniegu!

            W sobotę, 19 listopada przed południem wolontariusze z naszej szkoły ruszyli z grabiami do parku przy tutejszej plebanii, gdzie porządkowali teren. To ważne, ponieważ zbyt duża ilość liści może na wiosnę zahamować wzrost traw i innych roślin runa leśnego. Ochotnikom pomagali w pracy ministranci z pszczewskiej parafii. Mimo mroźnej aury młodzieży udało się wykonać zamierzony cel, bo koło plebanii wyrosły całkiem spore kopce, które w następnych dniach zostaną wywiezione.

            Małgorzata Schubert

          • Wielka ucieczka- spektakl profilaktyczny dla uczniów klas V-VIII 17.11.2022

          • 17 listopada uczniowie klas V-VIII mieli przyjemność obejrzeć spektakl zatytułowany "Wielka ucieczka" w wykonaniu aktorów toruńskiej Gtupy T. Celem przedstawienia było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki i niezdrowe napoje. Aktorzy pokazali, w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Udowodnili, że można świetnie się bawić i aktywnie spędzać czas bez środków psychoaktywnych. Adresatami tego spektaklu byli uczniowi klas V-VIII.

            Obecnie problem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży  jest bardzo powszechny. W ostatnich latach szczególnie groźne są tzw. dopalacze czy napoje energetyczne. Eskalacja zjawiska jest dowodem na to, że wojna z dopalaczami staje się coraz trudniejsza.

            Spektakl był pouczający i dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń estetycznych.

            Ilona Biała-Bącler

             

          • Bajki na jednej nodze. SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS I-IV 17.11.2022

          • 17 listopada 2022 roku w ramach realizacji działań Programu Wychowawczo-Profilaktycznego uczniowie naszej szkoły skorzystali z oferty Fundacji Grupa T z Torunia „Bajki na jednej nodze” to spektakl kabaretowo-edukacyjny, w którym został poruszony przede wszystkim problem zdrowego stylu życia, jak również kwestia bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi.  Po każdej ze scen aktorzy rozmawiali z publicznością na temat w niej zawarty. Dzieci trafnie wyciągały wnioski i dzięki temu mogły zapamiętać przesłanie każdej ze scenek.

            W spektaklu udział wzięli uczniowie klas I-IV. Przedstawienie było pouczające i dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń estetycznych.

            Ilona Biała- Bącler

          • Poznawanie przez działanie, czyli lekcja eksperymentów w klasie 3a 14.11.2022

          • W poniedziałek 14 listopada 3a zamieniła swoją przytulną klasę w laboratorium doświadczalne. Uczniowie wykonali szereg eksperymentów, które prezentowali na forum klasy. Zobaczyli eksplozję wulkanu, tęczowe sneakersy, a nawet kapustę, która potrafi zmienić kolor z zielonego na tęczowy. Dzieci dowiedziały się, że balonik może sam napełniać się powietrzem, a baterie w pewnych okolicznościach nagrzewają się samoistnie. Lekcja okazała się bardzo emocjonująca, dzieci z ogromnym zaangażowaniem wzięły w niej udział i zanim dobiegła końca, już pytały o kolejne doświadczenia. “Poznawanie przez działanie” zakończyło się wielkim sukcesem.

          • Tam, gdzie pasą się fioletowe krowy 14.11.2022

          • 14 listopada uczniowie klas I-III przenieśli się w magiczny, górski świat Tyrolu za sprawą Trio Lubuskiego Biura Koncertowego. Poza wiedzą i ciekawostkami o kulturze i tradycjach tego pięknego regionu, dzieci poznały lokalne instrumenty, takie jak okaryna, krowi dzwonek i fujarka. Przy akompaniamencie gitary basowej wysłuchały melodyjnych historii muzycznych z udziałem skrzypiec i hebanowego klarnetu B. Najbardziej podobała się jednak wszystkim zabawa muzyczna, w której nasi młodzi adepci naśladowali kukułkę pod batutą tyrolskiego górala. Dziękujemy za dźwięki i interesującą lekcję historii.

          • Dzień Niepodległości 10.11.2022

          • Dzień Odzyskania Niepodległości jest świętem wszystkich Polaków. Biorą w nim udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowych i mieszkańcy różnych regionów naszego kraju. Jedni są na marszach pamięci lub historycznych paradach, inni na uroczystościach religijnych czy okolicznościowych imprezach sportowych. A jak 104. rocznicę tego Święta uczcili uczniowie starszych klas naszej szkoły razem z Dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami?

            My, przed południem 10 listopada br., byliśmy na patriotycznym spotkaniu, które zostało zorganizowane wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pszczewie i Stowarzyszeniem Artystycznym Składak.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie wysłuchaliśmy kilku utworów muzycznych, w tym „Rozkwitały pąki białych róż”, „Płynie Wisła, płynie”, „Pieśń Rodła” na przemian z recytacjami wierszy Wisławy Szymborskiej, Antoniego Słonimskiego, Władysława Bełzy i in. Przy dźwiękach akordeonu nuciliśmy melodię piosenki znanej z czasów II wojny światowej pt. „Siekiera motyka”, zaśpiewaliśmy kultowy „kawałek” o wolności z repertuaru zespołu Chłopcy z Placu Broni a także wysłuchaliśmy życzeń składanych Polsce przez najmłodszych uczniów szkoły. “Chcę, żeby Polska była ciągle na mapie”, “Życzę mojej ojczyźnie, żeby była wolna i niepodległa, żeby nie było nigdy wojny”- mówili .

            Po krótkich biografiach, które przybliżyły nam sylwetki lokalnych bohaterów walki o niepodległość, wspominaliśmy zeszłoroczne obchody 11 Listopada. Odtworzone nagrania popularnych pieśni żołnierskich “My, Pierwsza Brygada” i “Szara Piechota” kolejny raz poruszyły serca publiczności.

            Dziękujemy serdecznie wszystkim wykonawcom za barwną opowieść o ważnych momentach z dziejów naszego narodu! Dziękujemy za piękną lekcję patriotyzmu!

            Wykonawcy:

            Paulina Kurkiewicz, Szymon Macek, Karolina Dylewska, Nadia Wilczyńska, Zuzanna Tomkowiak, Zofia Smelka, Zuzanna Farat, Amelia Kowal, Julia Krechel, Małgorzata Bajorek, Izabela Cyranik, Iwona Waloszek, Nikola Puk, Wiktoria Płotka, Franciszek Nadskakulski, Lena Dąbrowska, Lena Banaszkiewicz, Antonina Czelny, Anna Napierała, Zofia Rogowska, Maksymilian Fryza, Martyna Mleczak, Mikołaj Semkło, Jakub Stroiński, Julia Knappe, Klaudia Przybysz, Magdalena Białaszek, Weronika Robak, BRAWO

            Krzysztof Bajorek- obsługa techniczna, Agnieszka Skowron- prowadzenie i rys historyczny,

            Urszula Skarżyńska, Agnieszka Koneczna- scenografia,

            Paweł Marchewka- muzyka, Dominik Fryza- muzyka, prezentacje multimedialne,

            Katarzyna Wałęsa-Cieślak, Dominik Fryza- koordynacja uroczystości dla SP w Pszczewie i wieczoru patriotycznego MELODIE WOLNOŚCI dla mieszkańców gminy,

            Katarzyna Wałęsa-Cieślak, Dominik Fryza, Halina Banaszkiewicz- przygotowanie recytatorów, Eugeniusz Górny- nagłośnienie, Zuzanna Śmierska, Kamila Basińska, Joanna Misiewicz - organizacja.

          • Wyjątkowa lekcja patriotyzmu 09.11.2022

          • Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Pszczewie wzięli udział w okolicznościowym spotkaniu zorganizowanym wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pszczewie.

            Podniosły charakter tego listopadowego dnia dzieci poczuły już wcześniej, kiedy uczyły się 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego oraz tekstu popularnej piosenki o Polsce. Dodatkowo każdy uczeń wykonał biało-czerwoną chorągiewkę, aby 9 listopada przemaszerować z nią ulicami Pszczewa i wziąć udział w wyjątkowej lekcji patriotyzmu przygotowanej w kinie.

            Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym dzieci m.in. obejrzały film o symbolach narodowych i poznały jedną z legend związanych z Pszczewem. Taką lekcję poza murami szkoły nasi najmłodsi uczniowie będą na pewno długo pamiętać!

          • Zaduszki- klasa Ib 02.11.2022

          • W Dzień Zaduszny 2 listopada 2022 roku  klasa 1b odwiedziła pobliski cmentarz,  aby pomodlić się i zapalić znicz swoim bliskim oraz tym o których nikt już nie pamięta. Był to czas na modlitwę, zadumę i skupienie. 

          • Pomagamy 02.11.2022

          • Przekazaliśmy dziś kwotę 1187, 58 zł na rzecz rodziny z Janowa poszkodowanej w pożarze. Środki zostały zebrane podczas akcji charytatywnej, która odbyła się 21 października b.r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i szkolnego wolontariatu. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wsparcie, pomoc i ogromne serca wszystkim uczniom i rodzicom, a także młodzieży bezpośrednio zaangażowanej w organizację tej szlachetnej inicjatywy.