• Dzień Języków Obcych 26/05/2023

          • W piątek, 26 maja uczniowie starszych klas świętowali Dzień Języków Obcych.

            W tym roku młodzież miała okazję sprawdzić swoją znajomość kultury oraz tradycji krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.

            Najpierw wszystkie grupy rozwiązywały quiz z dwóch języków obcych. Testy wcale nie były łatwe, dlatego zwycięskie drużyny nie kryły satysfakcji z uzyskanych nagród - ocen celujących z poszczególnych przedmiotów.

            Następnie uczniowie mieli okazję do popisania się zdolnościami plastycznymi, wykonując plakaty m.in. o Londynie, Berlinie, rodzinie królewskiej, sławnych ludziach i popularnych świętach w UK, USA oraz ciekawostkach dotyczących Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

            W szkole panowała miła atmosfera, która sprzyjała skutecznej nauce przez dobrą zabawę.

          • 6a i 6b na szlaku# Góry Sowie 22.05.2023

          • 22 maja 2023 r. kwadrans po 8:00 zaprzyjaźnione klasy VI wyruszyły na dwudniową wycieczkę w Góry Sowie, które położone są we wschodniej części województwa dolnośląskiego.

            W poniedziałek przez kilka godzin uczniowie byli na Folwarku Szyfrów, gdzie bawili się w pokojach tematycznych, m. in.: kuźni, piwnicy, spichlerzu czy oborze, wykonywali zadania manualne i rozwiązywali zagadki w stylu escape room, a także wzięli udział w pełnym emocji spływie pontonami Nysą Kłodzką. Absolutnie bezpieczna przygoda z pagajami w ręku w obecności kilku ratowników wodnych zakończyła się przejazdem “lokomotywą na czterech kołach”, która dowiozła wszystkich na miejsce rozpalonego ogniska. Stamtąd grupa pojechała do Nowej Rudy, aby jeszcze przed kolacją spędzić trochę czasu na basenie.

            Następny dzień rozpoczął się od spakowania walizek i posprzątania w pokojach. Śniadanie uczniowie zjedli o godz. 7:30, a po nim wszyscy byli gotowi do dalszej drogi. W pobliskim Muzeum Kopalni Węgla Kamiennego, gdzie w kilku salach znajdowały się eksponaty związane z górnictwem, młodzież poznała historię wydobycia węgla w regionie oraz przeszła podziemnymi korytarzami, napotykając maszyny, narzędzia i inne dowody związane z trudną pracą górników. Grupa zmagała się też ze Skarbkiem, który od czasu do czasu usiłował wszystkich przestraszyć - a to dziwnie chrząknął czy westchnął głośniej, albo uderzył prętem o szynę…

            Kiedy pozbyto się wreszcie tajemniczego opiekuna wyrobisk, okazało się, że trzeba zrobić przerwę, bo zaczęło mocniej padać. Nastał zatem czas na zakup pamiątek i krótki odpoczynek w kawiarence.

            Kolejnym punktem wycieczki była wędrówka górskimi szlakami. Po zdobyciu punktu położonego 450 m n.p.m., czyli Góry Choina, uczestnicy doszli do Zamku Grodno, gdzie na dziedzińcu starego zabytku dowiedzieli się, co to jest zamek skalny, jak wyglądało dawne życie w tym urokliwym miejscu oraz zobaczyli lipę sądową i dyby. Tutaj też dołączyli do akcji Strażników Puszczy Noteckiej “Przytul się do drzewa”, aby “pokazać całemu światu, że lasy są dla nas ważne!”. Następnie wszyscy dotarli na najdłuższą i wisząca kładkę w Polsce, po której podziwiali oddaloną o 25 minut drogi kamienną zaporę w Zagórzu Śląskim. “Takie obiekty robią wrażenie!”- można było usłyszeć wśród wielu uczniowskich komentarzy.

            Około godz. 14:30 zakończyło się zwiedzanie ostatniego miejsca z harmonogramu wyjazdu. “Mali” turyści z Pszczewa doszli już tylko do autokaru i wyruszyli w drogę powrotną. Zadowoleni (choć nieco zmęczeni) wrócili do domu, obiecując sobie wspólny wyjazd w następnym roku szkolnym.

            Wychowawcy kl. VI a i VI b - Katarzyna Wałęsa-Cieślak, Beata Wiśniewska- dziękują swoim Wychowankom za mile spędzony czas i niezapomnianą wędrówkę po Górach Sowich.

          • Zdobywamy16 MEDALI w Mistrzostwach Lekkoatletycznych

          • Lekkoatletyka uważana jest za królową sportu. Jej historia ma swoje korzenie w Grecji. Funkcjonująca do dzisiaj nazwa „maraton”, czyli bieg długodystansowy (42 km i 195 metrów), pochodzi od legendy o żołnierzu greckim, który przebiegł z Maratonu do Aten, aby powiadomić mieszkańców o zwycięstwie nad wojskami perskimi. Pięciobój na antycznych stadionach składał się z czterech lekkoatletycznych konkurencji: biegu, zapasów, skoku w dal, rzutu oszczepem i dyskiem. Pierwsze igrzyska nowożytne, gdzie zmagania toczyli również lekkoatleci, odbyły się w Atenach w 1896 r. Zwycięzcy otrzymali srebrne medale z motywem Zeusa w towarzystwie bogini zwycięstwa Nike i ateńskim Akropolem na rewersie. Dodatkową nagrodą była gałązka oliwna i dyplom. Premii finansowych nie było! Podobnie jak na naszych Mistrzostwach powiatu, gdzie głównymi nagrodami były okolicznościowe medale.

            Zawody dla uczniów szkół podstawowych rozegrano 16 maja 2023 roku w Międzyrzeczu. Stolica naszego powiatu może już poszczycić się pięknym stadionem.

            Reprezentacja uczniów z Pszczewa pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego : J. Fryzy, R. Woszczyło i R. Tankieluna, w kategoriach Dzieci Starsze oraz Młodzik liczyła 39 zawodników.

            Zdobyliśmy łącznie 16 medali.

            Wśród chłopców i dziewcząt kategorii młodszej wyniki naszych uczniów przedstawiają się następująco:

            Dominik Urbanek- II miejsce w biegu na 600m,

            Dawid Domagała – III miejsce w rzucie piłeczką palantową,

            Mikołaj Semkło – II miejsce w biegu na 60m,

            Mikołaj Khyl – I miejsce w biegu na 1000m,

            Dorian Szpaczyński – III miejsce w biegu na 1000m,

            Kacper Bobrowski – III miejsce w skoku w dal, sztafeta chłopców 4x100m ( Kacper Bobrowski, Borys Woźniak, Mikołaj Semkło oraz Filip Jeśke) – III miejsce,

            Urszula Marchewka – II miejsce w skoku w dal oraz III miejsce w biegu na 60m,

            Zuzanna Starzak – III miejsce w skoku w dal dziewcząt.

            ​​​​​​​

            W kategorii Młodzik (uczniowie klas 7-8):

            Bartosz Lipowicz – I miejsce w biegu na 100m oraz III miejsce w skoku w dal,

            Mateusz Lipowicz – I miejsce w biegu na 300m oraz I miejsce w skoku w dal,

            Kaja Wołyńska- III miejsce w skoku w dal,

            sztafeta 4x100 metrów dziewcząt ( Kaja Wołyńska, Agata Dubkiewicz, Maja Załucka, Nikola Wojtucka) – II miejsce.

            Brawa dla wszystkich naszych uczniów

            Warto zwrócić uwagę, że korzyści płynące z uprawiania lekkoatletyki, nawet w formie rekreacyjnej, są ogromne i co ważniejsze wielowymiarowe. „Królowa sportu” daje możliwość obcowania z rozmaitymi dyscyplinami sportowymi (biegowe,techniczne). Pamiętajmy, że nawet rekreacyjne jej uprawianie, przynosi wiele korzyści dla organizmu. Poprawia zmysł równowagi, koordynację wzrokowo-ruchową, refleks, zdolność wytężonej koncentracji, technicznej precyzji, rozwija również cechy motoryczne. Ważne jest także przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, takim jak nadwaga, wady kręgosłupa, stres. Dzięki treningom na świeżym powietrzu pozytywnie wpływamy na system odpornościowy, a regularnie dotleniany mózg, poprawia wyniki w nauce. Dlatego jako rodzice zachęcajmy nasze pociechy do najbardziej naturalnych form ruchu : biegów, skoków czy rzutów.

          • Maluchy bliżej historii 12.05.2023

          • Tradycja majowych wędrówek na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych inicjatyw kulturalnych. W tym roku po raz pierwszy na trasę wyruszyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy podążyli śladami lokalnych miejsc historycznych.

            Skąd wzięła się nazwa Ślimacza Góra? W jaki sposób oznaczony jest pomnik przyrody? Kim był Feliks Paździorek? Jak zbudowana jest struktura administracyjna naszej Gminy? Na te i wiele innych pytań poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas zwiedzania kolejnych punktów na mapie Pszczewa.

            Spacerując główną arterią, minęliśmy uwielbiany przez dzieci punkt widokowy i plebanię. Na Rynku obejrzeliśmy wystawę poświęconą naszej małej ojczyźnie, a także poznaliśmy historię świętego Józefa- patrona robotników. Na szlaku nie mogło zabraknąć naszego sztandarowego punktu- Domu Szewca, gdzie zgłębiliśmy tajniki rzemieślniczej profesji sprzed wielu lat.

            Najbardziej podobało się jednak maluchom spotkanie z naszym Wójtem- Panem Józefem Piotrowskim. Tam dowiedziały się jak funkcjonuje nasza Gmina i poznały plany budowy nowych miejsc rekreacji dedykowanych dzieciom i młodzieży.

            Wycieczkę zakończyliśmy po wschodniej stronie Jeziora Miejskiego - na Półwyspie Katarzyna, gdzie w pobliżu potężnego głazu przypominającego miejsce dawnego grodu, uczniowie wysłuchali regionalnej legendy.

            Było SUPER!!!

          • Zdobywamy srebrny medal w Mistrzostwach Powiatu Czwórboju Lekkoatletycznego Chłopców ‼️

          • Niezawodna drużyna chłopców w składzie: Mikołaj Semkło, Borys Woźniak, Remigiusz Pohl, Alan Kućma, Filip Jeśke, Dorian Szpaczyński, Mikołaj Khyl wywalczyła dziś srebrny medal w Mistrzostwach Powiatu Czwórboju Lekkoatletycznego Chłopców. Brawo chłopcy!!!

            Natomiast dziewczynki - Antonina Czelny, Julia Knappe, Wanessa Stępniak, Julia Konieczna i Zuzia Starzak, uplasowały się tuż za podium - na 4 miejscu

            Serdeczne gratulacje dla sportowców i trenerów!

          • Poznaliśmy zwycięzców Turnieju Majowego 11/05/2023

          • Podczas Rajdu Majowego nasi uczniowie zmagali się z zadaniami sprawnościowymi i edukacyjnymi, które czekały na nich w różnych punktach naszej miejscowości. Turniej rozgrywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klas 4-6 i 7-8. W czasie krótkiego apelu Pani Dyrektor- Halina Banaszkiewicz podsumowała wyniki i wyróżniła najlepsze drużyny. Zwycięzcy otrzymali puchary przechodnie.

            I kategoria- kl. 4-6: 1 miejsce- klasa 5a, 2 miejsce- klasa 6a, 3 miejsce- klasa 6b;

            II kategoria- kl.7-8: 1 miejsce- klasa 7a, 2 miejsce- klasa 8a,3 miejsce- klasa 8b.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim medalistom!!!

          • Muzyczna ciuchcia, czyli jak muzyka opowiada 11.05.2023

          • To już ostatni w tym roku szkolnym koncert z cyklu "W krainie Pani Muzyki", w którym mieliśmy przyjemność wziąć udział. Dzisiejszym zabawom muzycznym i rytmicznym przy akompaniamencie puzonu, gitary elektrycznej i instrumentu klawiszowego towarzyszyły słowa wiersza Juliana Tuwima, tak bardzo uwielbianego przez dzieci: "Nagle gwizd! Nagle świst! Para buch! Koła w ruch!..." Mieliśmy więc dziś prawdziwą ucztę dla miłośników poezji i dźwięków.

            Dziękujemy muzykom Lubuskiego Biura koncertowego za okrągły rok pełen niesamowitych przeżyć muzycznych. Do zobaczenia po wakacjach!

          • Rajd Majowy 9.05.2023

          • Ruszyliśmy w trasę RAJD MAJOWY 2023

            To już 6. edycja Rajdu Majowego, który każdego roku organizujemy w naszej szkole, upamiętniając akt uchwalenia jednego z najważniejszych dokumentów w historii Polski- Konstytucji 3 Maja.

            Daleka wędrówka, a po drodze mnóstwo ciekawych zadań sprawnościowych i edukacyjnych. Zatem bierzemy udział w ciekawej lekcji historii, która z pewnością utrwali stały ślad w naszej pamięci

            Pogoda nam dopisała. Podczas pieszej wędrówki wśród najpiękniejszych zakątków naszej małej ojczyzny mieliśmy wiele okazji do podziwiania sztandarowych pomników przyrody.

            Na szlaku czekały na nas liczne niespodzianki: bieg w parach, test wiedzy o Pszczewie i recyklingu, rozpoznawanie przedmiotów codziennego użytku, wykorzystywanych przez nasze prababcie, tor przeszkód, sprawdzian z udzielania pierwszej pomocy, muzyczne spotkanie z piosenką, rzut beretem, turniej wiedzy historycznej, galeria żywego obrazu, i test rozpoznawania barw narodowych różnych krajów.

            Spędziliśmy dzień aktywnie, twórczo i wartościowo, a przy okazji był to czas świetnej zabawy, relaksu i wypoczynku.

            Dziękujemy organizatorom!

          • Sukces Mai Załuckiej- kwiecień 2023

          • Z przyjemnością zawiadamiamy, że nasza uczennica- Maja Załucka, zdobyła tytuł Laureata rejonowego etapu Lubuskich Konfrontacji Artystycznych 2023 w kategorii fotografia, a także wyśpiewała wyróżnienie Finale Wojewódzkim Lubuskich Konfrontacji Artystycznych. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.