-------------------------------------------

Na zewnątrz piękna pogoda i pierwsze zwiastuny wiosny. Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, a my- pełni energii, poszukujemy miejsc, które wołają o pomoc po zimowej zawierusze. W ostatnich dniach udało nam się wysprzątać teren przylegający do kościoła parafialnego w Pszczewie, gdzie oczyściliśmy kostkę brukową z zalegających liści. Kolejno przeprowadziliśmy prace porządkowe wzdłuż ogrodzenia pszczewskiego cmentarza. Cieszy nas, że chęć niesienia pomocy, tam gdzie jest potrzeba spotyka się z tak pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców. Usłyszeliśmy wiele słów uznania i liczne podziękowania, co - nie ukrywamy, jeszcze bardziej motywuje nas do pracy na rzecz innych i kolejnych akcji społecznych. Warto być wolontariuszem.

-------------------------------------------

6 i 7 grudnia 2023 roku w naszej szkole można było kupić przepyszne ciasta i inne słodkości. Wolontariusze i przedstawiciele samorządu sprzedawali wypieki wykonane własnoręcznie przez rodziców, uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Słodkie smakołyki cieszyły się wielką popularnością. Zebrano kwotę 1313 zł. Suma ta pozwoli przygotować świąteczne upominki dla najbardziej potrzebujących pomocy uczniów naszej szkoły. W ten sposób wszyscy mogliśmy włączyć się w piękną ideę dzielenia się dobrem i miłością z bliźnimi, którą zapoczątkował Święty Mikołaj, biskup z Mirry.

--------------------------------------

Listopad to miesiąc, który nastraja do wspomnień, także o tych którzy już odeszli. Dbamy o ich groby, pamiętamy, by zapalić znicz. Są jednak takie miejsca pochówków, o które nie ma już kto dbać. O nich co roku pamiętają młodzi wolontariusze ze szkoły podstawowej. W październiku postanowili posprzątać miejsca spoczynku pszczewskich proboszczów oraz powstańców styczniowych na wzgórzu kościelnym w Pszczewie. Także w Dzień Zaduszny młodzi społecznicy stawili się na cmentarzu, by zagrabić opadłe liście i zadbać o te groby, o których nikt już nie pamięta.

Opiekun szkolnego WOLONTARIATU, Małgorzata Schubert

-------------------------------

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pszczewie po raz kolejny wzięli udział w charytatywnej akcji organizowanej pod nazwą “Pola nadziei”. W dniach od 2 do 13 października szkolni wolontariusze sprzedawali podczas przerw śródlekcyjnych cebulki żonkili, które posadzone tej jesieni, zakwitną w pierwszych tygodniach przyszłorocznej wiosny. Głównym celem tej akcji jest zbieranie środków finansowych na potrzeby działalności Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Inicjatywa przypomina społeczeństwu o potrzebach hospicjów, propaguje wolontariat, a kwitnące wiosną żonkile wyrażają nadzieję i solidarność z osobami chorymi terminalnie oraz ich rodzinami. W szkole w Pszczewie rozprowadzono 320 cebulek kwiatowych, z których uzyskano 670 zł. Wszystkim, którzy włączyli się w pomoc bardzo dziękujemy. Dzięki takiej postawie oraz zaangażowaniu pola nadziei znowu zakwitną, a hospicjum będzie kontynuować swoją misję opieki i wsparcia drugiej osoby.