• Rys historyczny

• Szkoła Podstawowa w Pszczewie rozpoczęła pracę 4 września 1945 r Uczęszczało do niej wówczas 47 uczniów. Pierwszym kierownikiem szkoły był Pan Stanisław Knak.

Do roku 1963 szkoła mieściła się w trzech budynkach - przy ulicy Sikorskiego, Dworcowej i Zamkowej.

W roku 1958 w Miejscowym Kole Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich powstała inicjatywa budowy nowej szkoły- Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Na uwagę zasługuje fakt, że Pszczew okazał się prekursorem akcji w wyniku której zbudowano w Polsce aż 1300 szkół -Pomników Tysiąclecia.

Otwarcie nowej szkoły Nastąpiło 6 września 1963 roku.

W 500- setną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w 1973 roku szkole nadano imię tego wybitnego astronoma. Sztandar dla szkoły ufundował komitet rodzicielski. Od tej pory co roku w dniu 19 lutego obchodzony jest uroczyście Dzień Patrona.

Ze wzgledu na dużą liczbę uczniów w 1987 roku do uzytku została oddana przybudówka mieszcząca bibliotekę i klasy nauczania początkowego.

W 1999 roku Rada Gminy podjęła uchwałę o utworzeniu Zespołu Szkół - Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

31 maja 2002 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę gmachu Gimnazjum. Już od września 2003 roku (40 lat po oddaniu do uzytku 1000- latki), gimnazjaliści zdobywali wiedzę w nowym budynku.

Od czerwca 2004 roku Gimnazjum zyskał swojego patrona -Marię Skłodowską-Curie.

Reforma edukacji w roku 2017 spowodowała, że szkoła wróciła do nazwy Szkoła Podstawowa w Pszczewie z patronem - Mikołajem Kopernikiem.