• Sekcja techniczna

Zajęcia multimedialne (filmy, zdjęcia)

Multimedia - (aparat cyfrowy, kamera, komputer) stały się niezbędnym narzędziem pracy, bez których coraz trudniej się obejść. Jednak używając komputera w nieodpowiednim celu, narzędzie to szybko staje się wręcz szkodliwe i niebezpieczne. Na takiej podstawie zrodził się pomysł stworzenia dla dzieci i młodzieży „zajęć multimedialnych”, które mają na celu:

* Umożliwienie bezpośredniej pracy z multimediami, wprowadzenie uczestników w świat grafik i animacji, nauka wykorzystania komputera do działań twórczych i plastycznych

* Pokazanie dzieciom i młodzieży że komputer może być narzędziem bardzo twórczym i pożytecznym nie służy jedynie do gier komputerowych, surfowania po Internecie czy korzystania z gadu-gadu lub czatu.

* Nauka podstawowej obsługi takich programów jak: Corel Draw, Photoshop, Word, Flash, Premier, Pagemaker pomocna w nauce i rozwoju zawodowym)

* Przygotowanie młodzieży zainteresowanej dalszym kształceniem na kierunkach plastycznych (liceum plastyczne, policealne studium reklamy, grafiki komputerowej itp., lub Akademii Sztuk Pięknych, gdzie już na egzaminach wstępnych wymaga się podstawowej znajomości programów graficznych.)

Tematyka zajęć

Praca z aparatem – jak używać cyfraka, aby w pełni wykorzystać jego możliwości. Formaty zapisu zdjęć, tryby tematyczne i manualne, ustawianie parametrów aparatu, ekspozycja, balans bieli, głębia ostrości, praca z lampą błyskową, budowa aparatu. 10 godzin

Nauka kreowania obrazu – podstawowe aspekty fotografii, potrzebne do wykonywania dobrych zdjęć. Kompozycja, światło, barwa, głębia obrazu, perspektywa, ruch. Podstawowe właściwości zdjęć: portretowych, pejzażowych, architektury, makro i panoramicznych. Wykorzystanie filtrów. 10 godzin

Warsztat cyfrowy – jak wykorzystać do poprawy zdjęć komputer i bezpiecznie archiwizować dane. Podstawowa obróbka zdjęć, poprawa jakości ujęć, usuwanie niedoskonałości oraz błędów, sposoby kreacji obrazu, filtry, archiwizacja i katalogowanie, przygotowanie zdjęć do druku, prezentacja fotografii, wykonanie portfolio, skanowanie i drukowanie fotografii. 10 godzin

Pierwsze efekty Pracy sekcji

Zajęcia informatyczne

CEL OGÓLNY:

Celem tego programu jest dążenie do stymulowania aktywności poznawczej i twórczej uczniów oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się programami komputerowymi

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Ø       podnoszenie poziomu kultury informatycznej,

Ø       rozwijanie zainteresowań informatycznych uczniów,

Ø       kształtowanie nawyków zdobywania wiedzy z zastosowaniem najnowszych osiągnięć techniki,

Ø       wyrabianie umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym w rozwiązywaniu różnych zadań praktycznych,

Ø       tworzenie warunków do realizacji twórczości uczniowskiej w dziedzinie programowania, grafiki, pisarstwa oraz prezentowania i publikowania informacji

Ø       wdrażanie do poszerzania swojej wiedzy poprzez korzystanie z literatury informatycznej, czasopism komputerowych (wybranych), programów komputerowych,

Ø       kształtowanie umiejętności dzielenia się własną wiedzą informatyczną,

Ø       rozwijanie umiejętności systematycznego utrwalania zdobytej wiedzy.

Grupa dziennikarska

WARSZTATY     DZIENNIKARSKIE   Z  REDAKTOR  BEATĄ  IGIELSKĄ

1 października w szkole podstawowej odbyły się warsztaty dziennikarskie. Zespół  Redakcji „Gazetki Szkolnej” gościł na nich dziennikarkę „Gazety Lubuskiej” Beatę  Igielską . Zadałam jej kilka pytań:

W jakiej redakcji pani pracuje?

-Tak, pracuję  w „Gazecie Lubuskiej” ale współpracuję również z miesięcznikiem „Nowa szkoła”.

Czy lubi pani swoją pracę?

-Tak, bardzo lubię, gdyż od dziecka uwielbiałam pisać. Jestem również nauczycielką j.polskiego . Prowadzę także zajęcia literackie i dziennikarskie.

Od ilu lat zajmuje się pani dziennikarstwem?

-Dziennikarstwem zajmuję się od wielu lat, lecz w „Gazecie Lubuskiej” pracuję pięć lat.

Słyszałam, że napisała pani kilka książek?

-Tak, do druku są przygotowane dwie moje książki. Jedna  z nich to zbiór poezji. Nazywa się „Między ziemią a niebem”, a druga to zbiór opowiadań, która ukaże się w październiku, lecz jeszcze nie ma tytułu. Obecnie w „Gazecie Lubuskiej” w odcinkach są moje opowiadania.

Czym się pani interesuje?

-Bardzo lubię poezję współczesną i poezję okresu wojny i okupacji, a moim ulubionym poetą jest Krzysztof Kamil Baczyński. Na jego cześć nazwałam tak samo swoich synów : jeden nosi imię Krzysztof, a drugi Kamil. Czytam  też prozę australijską. Uwielbiam również gotować, oraz pracować w ogrodzie. Kocham też robić sztuczną biżuterię. Zbieram również plakietki z różnych imprez.

Czy podoba się pani  Pszczew?

-W Pszczewie jestem trzeci raz  i bardzo podoba mi się tutaj, gdyż jest tu dużo zieleni. Zachwyca mnie  wasza szkoła ,a wasz sympatyczny  zespół redakcyjny   przypomina mi klasę,której byłam wychowawczynią.

Dziękuję pani za rozmowę.

Naprawdę warto było przyjść na te Warsztaty!

Nie tylko nauczyliśmy się wielu pożytecznych rzeczy, ale także...napisano o nas w „Gazecie Lubuskiej”!

GOSIA