• Świat bajek z Mikołajkiem

• Zajęcia doskonalące technike czytania

Czytanie z Mikołajkiem

Nasze zajęcia odbywają się w każdy wtorek na szóstej lekcji.

Doskonalimy na nich nasze umiejętności czytania ze zrozumieniem wykonując

wiele ciekawych ćwiczeń. Staramy się także pięknie zaprezentować, czytając głośno wcześniej przygotowane teksty.

Książka którą wszystkim polecamy to „Mikołajek i inne chłopaki” Sempe, Gościnnego. Znajdujemy w niej różne zabawne sytuacje z życia mikołajka i jego kolegów. Czytają nam też zaproszeni goście. Zrobiła to już nasza pani pielęgniarka G. Mocek, która pięknie zaprezentowała rozdział o okularach. Czytając rozdział o wizycie redaktora w szkole, sami bawiliśmy się w dziennikarzy, nagrywając wypowiedzi prezentacje na dyktafon . Cały czas opracowujemy też bardzo zabawne „Zabawy paluszkowe”. Są to króciutkie wierszyki, które prezentuje się pokazując ich treść na palcach. Pilnie się ich uczymy. W planach mamy wizytę w przedszkolu, aby pokazać ją maluchom. Może zechcą się paru od nas nauczyć.

Uczestnicząc w zajęciach, wiemy już, że czytając, doskonalimy samych siebie. Łatwiej jest nam się uczyć, rozumiemy polecenia, wiemy, co czytamy.

Zachęcamy czytaj i Ty!

Kl.IIa z p. H. Ciążyńską

Zajęcia inscenizujące bajki

Praca Teatrzyku kukiełkowego

Do grupy teatralnej należy dziewięcioro dzieci. Są to uczniowie klas czwartych i piątych. Trzon grupy stanowią dzieci pracujące w teatrzyku kukiełkowym, z opiekunką już czwarty rok.

W ramach projektu „ Nowoczesna Szkoła” dzieci podjęły pracę nad opracowaniem bajki Ch. Peraulta „ Śpiąca królewna”. W celu wyszukania odpowiedniego scenariusza, na pierwszych zajęciach, zorganizowano wyprawę do Gminnej Biblioteki w Pszczewie. Tam dzieci zdecydowały, którą bajkę chcą opracować i przedstawić.

Pracę nad przedstawieniem prowadzi się w dwóch kierunkach: praca z tekstem oraz praca nad przygotowaniem plastycznym przedstawienia. Dużo radości i zadowolenia przynoszą dzieciom zajęcia plastyczne, na których obecnie przygotowuje się głowy kukiełek – bajkowych bohaterów. Dzieci samodzielnie decydowały jak wymodelować twarze bohaterów. Doskonale radziły sobie ze zróżnicowaniem twarzy wynikającym z wieku bohaterów oraz ich charakterów. Do pomalowania twarzy poproszono szkolną panią plastyk- Ulę Skarżyńską.

Sporo trudności przysposabia dzieciom praca z tekstem przedstawienia. Problemem nie jest wyuczenie się tekstu na pamięć, lecz jego poprawne wygłaszanie oraz interpretacja. Zajęcia z tekstem rozpoczyna się ćwiczeniami wymowy samogłosek, zbitek spółgłoskowych oraz trudnych słów z tekstu. Spore trudności mają dzieci z sygnalizowaniem głosem sytuacji, w których znajdują się bohaterowie bajki oraz przedstawianiem uczuć bohaterów. Pomagają wówczas zabawy dramowe, które wyzwalają wśród dzieci sporo pomysłów na interpretację zachowań ich bohaterów.

Przed nami jeszcze sporo pracy, lecz po ewaluacji przeprowadzanej po zajęciach widać, że dzieci pracują chętnie i mają jeszcze dużo pomysłów i chęci do pracy.