• Sekcja turystyczna

• Poznajemy naszą małą ojczyznę - wyprawy regionalne

Śladami naszego patrona Mikołaja Kopernika (wycieczki do Torunia)

Wycieczka interdyscyplinarna dla klas piątych

do Torunia

finansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego

13 października 2007r. uczniowie klas piątych ze wszystkich miejscowości naszej gminy (Pszczew- 15ucz., Świechocin- 1ucz., Silna- 4ucz., Zielomyśl- 8ucz., Janowo- 2ucz., Nowe Gorzycko- 7ucz., Stoki- 2ucz., Policko- 4ucz., Kuligowo- 1ucz., Borowy Młyn- 1ucz.
          i Stołuń- 1ucz.) pojechali na wycieczkę do Torunia. Opiekunkami były: pani Joanna Fryza
          i pani Wiesława Niedbalska- wychowawczyni klasy Va.

Celem wycieczki było poznanie rodzinnego miasta patrona naszej szkoły- Mikołaja Kopernika. Przed wyjazdem dzieci wyszukały w różnych źródłach informacje dotyczące miejsca wycieczki i sporządziły plan zwiedzania Torunia.

Z Klubem Mikołajka w Toruniu

Klasy piąte były drugą  grupą, która miała możliwość wyjazdu do Torunia w ramach projektu "Nowoczesna Edukacja".

Do wycieczki solidnie przygotowaliśmy się: zgromadziliśmy wiadomości o historii i zabytkach miasta, sporządziliśmy plan zwiedzania. 13 października wyruszyliśmy autokarem, nastawiając się na moc atrakcji. Bogate zabytki Torunia  naprawdę budziły nasz podziw. Spacerując po Rynku, oglądaliśmy kamienice, pomnik naszego patrona M. Kopernika. Poznaliśmy wnętrze jego domu rodzinnego, który liczy 3 piętra, a rodzina astronoma mieszkała na parterze i I piętrze.

Podziwialiśmy  też Krzywą Wieżę, mury obronne, ruiny zamku Krzyżaków, Dwór Artusa, Katedrę .św. Jana. Pogłaskaliśmy pieska z brązu, aby powrócić do Torunia. Policzyliśmy żaby wokół pomnika flisaka.

Seans w Planetarium ze sztuczną kopułą nieba to porcja kosmicznych wrażeń. W Orbitarium śledziliśmy sondę Cassini z misją zbadania Saturna.

Poznaliśmy legendę o nazwie piernika "Katarzynka" i jego kształcie. W czasie wolnym okupowaliśmy sklepy z piernikami. To była słodka uczta dla podniebienia! Wiemy, jak smakują pierniki lukrowane, w czekoladzie, nadziewane. Piosenka o mieście M. Kopernika zawsze będzie nam przypominać tę wycieczkę:

"Toruń, stary Toruń

nadwiślański gród,