Czy można polubić matematykę? Czy przydaje się nam na co dzień? Co ma wspólnego z przyrodą. Na te i szereg innych pytań, próbowali znaleźć odpowiedzi, uczniowie klas szóstych naszej szkoły.
W październiku, uczniowie klas przystąpili do realizacji międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego z matematyki i przyrody. Najlepsza w całym przedsięwzięciu był „Mini pociąg” - kolejka w gospodarstwie agroturystycznym w Nietoperku. Na tym etapie realizacji najważniejsza była zabawa, ognisko i piękny jesienny dzień. Uczniowie, w czasie wesołych przejazdów kolejką, zebrali potrzebne materiały i informacje dotyczące zadań projektowych. Mierzyli czas przejazdów kolejki, dokonali pomiaru szyny kolejowe, podkładów kolejowych, jak wpływa pogoda i pora roku na tory kolejowe. Przeprowadzili wywiad z właścicielem Kolejki na temat jego pasji jaką jest kolejnictwo i jak powstał Mini Pociąg na jego posesji.
Po powrocie , uczniowie podzieleni na grupy, przystąpili do opracowywania zadań przygotowanych przez nauczycielki : p. Wiesławę Niedbalską i p. Izoldę Baczewską. Praca była niełatwa i wymagała sporo wysiłku.
Swoje prace, uczniowie zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom na początku stycznia. Pomysły były różne. Niektórzy przygotowali prezentacje multimedialne, inni opracowali zadania tradycyjnie na kolorowych planszach. Przyroda wymagała przeprowadzenia doświadczeń. Nie zawsze udało się zapalić na czas świeczkę czy sprawnie zalać wodą próbki gleby, lecz obserwacje z doświadczeń i wnioski były prawidłowe- a to chyba najważniejsze.
Projekt był czymś innym niż codzienne lekcje. Pozwolił, nie tylko na pogłębienie i utrwalenie swojej wiedzy, ale skutecznie uczył współpracy w zespołach, wskazał jak należy prezentować swoje prace i przemyślenia.
Podsumowując krótko całe przedsięwzięcie – było warto .
I. Baczewska