• „DOBROSTAN PSYCHICZNY – JAK DBAĆ O SIEBIE …” - WARSZTATY PROFILAKTYCZNE DLA UCZNIÓW KLAS IV – V   09.12.2022

          • Zajęcia “Dobrostan psychiczny - jak dbać o siebie” realizowane w klasach IV i V w dn. 1 i 9 grudnia 2022 r. miały charakter warsztatowy. Realizatorkami zajęć były p. Barbara Basińska – trener umiejętności  psychospołecznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, coach oraz konsultant ds. kształcenia specjalnego i terapii w WOM w Gorzowie Wlkp,  oraz p. Dorota Dąbrowska – trener, akredytowany tutor Collegium Wratislavience we Wrocławiu, coach EMCCV, konsultant ds. rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich w WOM w Gorzowie Wlkp.


            Podczas warsztatów uczniowie w bezpiecznej atmosferze doświadczyli emocji związanych z pogłębioną integracją i współpracą w zespole, wykonali ćwiczenia pozwalające na: rozpoznanie swoich mocnych stron, rozładowanie napięcia w sposób konstruktywny oraz poznanie sposobów radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach. Dzieci pracowały metodami aktywizującymi, które pozwalały na zaangażowanie się zgodnie z rozpoznanymi potrzebami i możliwościami. Proponowane zadania stwarzały uczniom okazję do wypowiadania się na forum grupy, wyrażania własnej opinii oraz podzielenia się aktualnie przeżywanymi emocjami. Po zajęciach wszyscy  bardzo wysoko ocenili wartość spotkania. Jeden z uczestników napisał: „Najlepsze zajęcia na świecie”, a zdecydowana większość oceniła je na 10 punktów w dziesięciostopniowej skali. Potwierdza to zasadność proponowanych ćwiczeń i może stanowić inspirację do kontynuowania podobnych działań w naszej szkole.                                                                                                    

          • Puk, puk... Kto tam? - Święty Mikołaj 06.12.2022

          • Najwyraźniej wszystkie dzieci w naszej szkole były grzeczne przez cały rok . Każdy uczeń dostał dziś upominek od Świętego Mikołaja , który wędrował po szkole w asyście śnieżynki i reniferów. Dzień piżamy zorganizowany przez samorząd uczniowski sprawił, że było ciepło, przytulnie, kolorowo i świątecznie.

          • Wolontariusze w służbie WIGILIJNEGO DZIEŁA POMOCY DZIECIOM 04.12.2022

          • 3 i 4 grudnia w kruchcie pszczewskiego kościoła można było nabyć opłatki oraz świece Caritas na stół wigilijny. Ich rozprowadzaniem zajął się jak każdego roku Parafialny Zespół Caritas.

            To już 29. edycja akcji przeprowadzonej pod nazwą Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W jej ramach Caritas Polska przygotował ok. 2 mln świec, które zapłoną na świątecznych stołach. Dzięki zebranym środkom możliwa będzie pomoc w sfinansowaniu wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz w rehabilitacji i leczeniu dzieci z ubogich rodzin.

            Swoje wsparcie w tym dziele okazali również wolontariusze ze szkoły podstawowej w Pszczewie, którzy po każdej mszy św. zajęli się sprzedażą opłatków i świec wśród uczestników nabożeństwa.

          • Turniej tenisa stołowego o PUCHAR JESIENI 03.12.2022

          • Dzięki popularyzacji sportu, którą od wielu lat inicjuje na terenie naszej gminy Pan Romuald Tankielun, coraz bardziej wzrasta zainteresowanie tenisem stołowym.

            Tym razem aż 43 zawodników stanęło do rywalizacji o PUCHAR JESIENI. Zatem frekwencja nam dopisała !!!

            Rozgrywki odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych chłopców i dziewczynek z klas 4-6 i 7-8, jednak każdy uczeń mógł wziąć udział w zawodach. Najmłodszym uczestnikiem turnieju był Tomek Ciećwiera z klasy 1b. Brawo, Tomek!

            Wspaniała atmosfera podczas zawodów sprzyjała zaciętej rywalizacji. Mieliśmy okazję podziwiać wiele ekscytujących wymian.

             

            W klasyfikacji generalnej zwyciężyli:

             

            Dziewczynki z klas 4-6

            1 miejsce Maja Dubkiewicz

            2 miejsce Zosia Rogowska

            3 miejsce Natalia Rose

             

            Dziewczynki z klas 7-8

            1 miejsce Karolina Farat

            2 miejsce Magda Białaszek

            3 miejsce Zuzia Hałuszczak

             

            Chłopcy z klas 4-6

            1 miejsce Mikołaj Khyl

            2 miejsce Tymek Jaruta

            3 miejsce Filip Jeśke

             

            Chłopcy z klas 7-8

            1 miejsce Kuba Lota

            2 miejsce Nikodem Hordyniec

            3 miejsce Hubert Maciejczak

             

            WIELKIE BRAWA I GRATULCJE

          • HALOWY DZIEŃ SPORTU KLAS I-III 02.12.2022

          • 2 grudnia 2022 odbyła się olimpiada sportowa klas I- III.

            Uczniowie wzięli udział w licznych konkurencjach indywidualnych i drużynowych, m.in rzut piłką do kosza, skok w dal, rzut piłką ręczną, lekarską, bieg sprinterski, przeciąganie liny czy “dwa ognie”.

            Zbiórkę zainaugurowaną przez Panią Grażynę Tankielun, zwieńczyła krótka rozgrzewka ogólnorozwojowa, którą tanecznie i z przytupem urozmaiciły Panie Anna Siwczak, Anna Badach i Ewelina Semkło, prowadząc ruchowy układ choreograficzny.

            Sędzia główny- Pan Romuald Tankielun zapoznał dzieci z zasadami dzisiejszych konkurencji i zaprezentował wszystkie punkty rywalizacyjne. Poznaliśmy także skład sędziowski: Pani Anna Marciniak-Kochman, Anna Kierzek, Anna Badach, Anna Siwczak, Ewelina Semkło, Izabela Ciećwiera, Grażyna Tankielun, Joanna Fryza i Radosław Woszczyło.

            Z dumą przedstawiamy wyniki rywalizacji indywidualnych w konkurencjach:

            • BIEG SPRINTERSKI,
            • RZUT PIŁKĄ DO KOSZA Z MIEJSCA,
            • RZUT PIŁKĄ LEKARSKĄ NA ODLEGŁOŚĆ,
            • RZUT PIŁKĄ RĘCZNĄ DO CELU,
            • SKOK W DAL Z MIEJSCA,

            W konkurencjach drużynowych, takich jak: przeciaganie liny, tor przeszkód, kręgle i  dwa ognie na podium stanęli:

          • Saksofon i suzafon w dźwiękowej galaktyce 01.12.2022

          • Podczas dzisiejszego koncertu poznaliśmy dwa instrumenty dęte- saksofon i suzafon. Zachwyciły nas nie tylko swoim niepowtarzalnym brzmieniem, ale również oryginalną formą. Tradycyjnie wysłuchaliśmy ciekawych aranżacji znanych i lubianych utworów. Największą atrakcją dzisiejszego przedpołudnia okazał się jednak Muzoludek, który przybył na ziemię z odległej galaktyki w poszukiwaniu dźwięków. Zauroczony magią instrumentów, pokochał muzykę tak bardzo, że gotów był pozostać na naszej planecie.  Mamy nadzieję że baśniowa opowieść zainspiruje naszych uczniów i umiłują melodie tak bardzo jak bohater widowiska.

          • PROGRAM PROFILAKTYCZNY „DEBATA” 25-28.11.2022

          • W ramach Programu Wychowawczo-Profilaktycznego odbyły się warsztaty, które prowadziła pani Monika Piefka, socjolog z Gorzowa Wielkopolskiego. „Debata” to program rekomendowany przez ORE w bazie programów uniwersalnych. Adresatami tych zajęć byli uczniowie klas VI-VII szkoły podstawowej. Czas trwania warsztatów to 3 godziny lekcyjne w każdej klasie.

            Celem ogólnym programu było wzmocnienie postaw proabstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.

            Cele szczegółowe programu:

            • wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (proalkoholowych norm środowiskowych),
            • klasyfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,
            • wzmocnienie działań rodziców i nauczycieli do podejmowania abstynencji przez uczniów w sytuacjach nacisków środowiskowych.

            Ilona Biała-Bącler

             

          • Już umiem pływać 25.11.2022

          • 25 listopada 2022 roku zakończyliśmy realizację programu „Umiem pływać”, którego beneficjentami byli nasi uczniowie. Deklarację złożyło 30 uczestników z klas 3-4. Zajęcia podstawowej nauki pływania prowadzone były przez szkółkę państwa Jończyków. Dzieci z tego tytułu nie ponosiły żadnych kosztów. Środki na 20 wyjazdów do Międzyrzecza pochodziły przede wszystkim z budżetu naszej gminy. Jednak dzięki zaangażowaniu z-cy wójta pani Karoliny Korendy- Gojdź przekazano nam również na ten cel wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Historia akcji „Już umiem pływać- pszczewski narybek”, bo tak wiele lat temu nazwaliśmy nasz program, sięga lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

            Zaczynając pracę w naszej szkole, byłem zdeterminowany, aby jak najwięcej dzieci nauczyło się pływać, ponieważ w miejscu, w którym mieszkamy, czyli w  naszej gminie, znajduje się 20 jezior. Jako ratownik wodny wiem, że podstawowym gwarantem bezpieczeństwa jest umiejętność pływania. Pamiętajmy też, że już w starożytności Platon mawiał:  "Kto ani czytać, ani pływać nie potrafi, ten urzędu państwowego nie może piastować". Pływanie jest tym dla ciała, czym czytanie dla umysłu. Pierwsze nasze wyjazdowe zajęcia odbywały się na terenie obiektu sierakowskiego, gdzie wraz z panią Marią Obarską – Górką organizowaliśmy nawet mistrzostwa szkoły w pływaniu! Następnie korzystaliśmy z basenu w Świebodzinie, a teraz  kontynuujemy nasze działania, jeżdżąc do Międzyrzecza. Wiele lat temu, kiedy aura na to pozwalała użytkowaliśmy również lokalne akweny, realizując naukę pływania na Jeziorze Szarzeckim- zarówno w trakcie lekcji wychowania fizycznego jak  i na zajęciach pozalekcyjnych. Setki naszych uczniów zdobyło dzięki temu „kartę pływacką”, kiedyś bardzo ważny dokument dla każdego młodego człowieka. Zachęcam rodziców, aby wydobyć swój „patent pływacki” z kuferka i pokazać swoim dzieciakom! Na zakończenie tegorocznej edycji programu wszyscy otrzymali okolicznościowe dyplomy, a trójka z najlepszą frekwencją- upominki. W trosce o  nasz narybek oczywiście w przyszłym roku zamierzamy kontynuować działanie.

            opracował: Romuald Tankielun