W dniu 18 marca 2016 uczniowie Zespołu Szkół w Pszczewie przedstawili społeczności lokalnej widowisko słowno muzyczne połączone z pokazem multimedialnym. Przedstawienie było dużym przeżyciem zarówno dla uczestników, jak również widowni. Wszyscy zebrani poczuli, że na chwile zatrzymał się czas, a występujący zabrali ich w podróż śladami wybitnych polskich poetów. Fotorelacja w albumie fotograficznym.
Nabór 6 i 7 latków do klasy pierwszej
Dyrekcja Zespołu Szkół w Pszczewie ogłasza nabór 6 i 7 - latków do klasy I Szkoły Podstawowej w roku szkolnym 2016/2017.Zapisu należy dokonać w sekretariacie Szkoły Podstawowej na podstawieKarty zapisu dziecka.
Kartę zapisu dziecka można pobrać ze strony
link do strony
lub w sekretariacie SP oraz Przedszkolu.Termin zapisów do 31.03.2016.
Dyrektor Zespołu Szkół w Pszczewie
Halina Banaszkiewicz
Relacja z drogi do finału wojewódzkiego
Kiedy byłem w piątej klasie wziąłem po raz pierwszy udział w szkolnym konkursie z matematyki. Nie udało się, ale zainteresowałem się konkursami, no i oczywiście matematyką. Zacząłem przykładać się trochę bardziej do nauki i w szóstej klasie wystartowałem już w trzech konkursach przedmiotowych. Etapy szkolne przebrnąłem z historii, przyrody i matematyki. To było trochę za dużo, więc do etapów rejonowych postanowiłem dobrze przygotować się z przyrody i matematyki. Do finału rejonowego z matematyki dostali się także dwaj moi koledzy Błażej i Igor, z którymi wspólnie się przygotowywaliśmy. Na konkurs wymagane były zagadnienia, których jeszcze nie poznaliśmy na lekcjach. Kiedy pojechaliśmy do Świebodzina lekko się stresowałem, ale trudniejsze od rozwiązania zadań konkursu rejonowego było oczekiwanie na wyniki. W piątek, ostatni dzień przed feriami, pojawiły się nareszcie wyniki. Zdobyłem 34 punkty, co dało mi awans do finału wojewódzkiego – szkoda, że kolegom poszło tylko nieco gorzej (byłoby raźniej w przygotowaniach do finału). Po sukcesie rejonowym skupiłem się już wyłącznie na matematyce, zacząłem codziennie intensywnie rozwiązywać zadania.
W szkole wykorzystywałem każdą wolną chwilę, żeby spotkać się z panią Wiesią. Oczywiście dużo także ćwiczyłem w domu, a pani Wiesia na bieżąco sprawdzała zadane zadania, wskazywała mi co jeszcze muszę zrobić, jakie popełniam błędy. No i 24 lutego pojechałem do Gorzowa na FINAŁ. Tam, na początku konkursu strasznie się stresując, rozwiązałem wszystkie zadania. Po 6 dniach przyszły wyniki. Napisałem konkurs na 39 z 40 punktów. Z tego powodu strasznie się ucieszyłem, ponieważ nie muszę pisać sprawdzianu szóstoklasisty, a dla siebie, klasy i szkoły zarobiłem 40 punktów. Na koniec chciałbym serdecznie podziękować pani Wiesi Niedbalskiej za cierpliwość i czas, który mi poświęciła.Jakub Rój
Dzień Patrona - Mikołaja Kopernika
Dnia 19 lutego 2016 r. odbył się uroczysty apel przypominający postać patrona Szkoły Podstawowej – Mikołaja Kopernika. Uroczystość była okazją do wyróżnienia najlepszych uczniów szkoły oraz zaprezentowania najważniejszych faktów z życia astronoma. W tym roku szkolnym każda z klas przedstawiała, w formie prezentacji, dzieciństwo, edukację oraz osiągnięcia naukowe Mikołaja Kopernika. Nasi uczniowie wykazali się dużą pomysłowością oraz kreatywnością. Po części oficjalnej rozpoczęła się druga edycja konkursu Mam Talent. Na szkolnej scenie odbyło aż 16 wystąpień, uczniowie zaprezentowali umiejętności wokalne, gry na pianinie, na skrzypcach, układy taneczne, gimnastyczne, lepienie z plasteliny oraz rzeźbienie w drewnie. Oglądaliśmy pokazy indywidualne oraz dwu i trzyosobowe. Po trudnych i burzliwych obradach jury przyznało aż siedem wyróżnień, które otrzymali następujący uczniowie: Maja Nowak, Amelia Horska, Tomek Zientala, Jakub Wołoszyn, Marcel Kolański, Jakub Idziorek oraz Nikodem Semkło.
Gratulujemy wyróżnionym uczniom oraz wszystkim uczestnikom i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję gdyż:
Talent był i pozostanie darem, za który odpowiadają wszyscy, choć otrzymuje go tylko jednostka.
A. Ross-Kubrycht
Domki jak z bajki
W każdej z klas I-III szkoły podstawowej przez kilka tygodni stały domki z tektury, które były bardzo surowe i dostojne. Uczniowie klas nauczania zintegrowanego mieli za zadanie zmienić wygląd brył i przedstawić je w wybranym przez siebie stylu. Mnożyły się pomysły, chłopcy chcieli domek strachów, dziewczynki wróżki. Na szczęście wygrała demokracja i wszyscy się dogadali. Powstało 8 domków, każdy inny, zrobiony w indywidualny sposób zgodny z marzeniami i intencją twórczą poszczególnych klas.
Od 12 lutego na korytarzach szkoły podstawowej można podziwiać te małe arcydzieła, a zwiedzający co tu mówić podziwiają kunszt małych twórców. Finał całej akcji miał miejsce w Dzień Patrona 19 lutego 2016. Wtedy to komisja konkursowa powołana przez dyrektora szkoły ogłosiła, że najpiękniejsze domki wykonały klasy Ia, Ib, IIa.
Cała zabawa mogła mieć miejsce dzięki państwu Dariuszowi i Beacie Nowackim z firmy H.T.S. Z serca serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wspaniały twórczy pomysł.
R. Judek
Matematyka z przyrodą za pan brat
Czy można polubić matematykę? Czy przydaje się nam na co dzień? Co ma wspólnego z przyrodą. Na te i szereg innych pytań, próbowali znaleźć odpowiedzi, uczniowie klas szóstych naszej szkoły.
W październiku, uczniowie klas przystąpili do realizacji międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego z matematyki i przyrody. Najlepsza w całym przedsięwzięciu był „Mini pociąg” - kolejka w gospodarstwie agroturystycznym w Nietoperku. Na tym etapie realizacji najważniejsza była zabawa, ognisko i piękny jesienny dzień. Uczniowie, w czasie wesołych przejazdów kolejką, zebrali potrzebne materiały i informacje dotyczące zadań projektowych. Mierzyli czas przejazdów kolejki, dokonali pomiaru szyny kolejowe, podkładów kolejowych, jak wpływa pogoda i pora roku na tory kolejowe. Przeprowadzili wywiad z właścicielem Kolejki na temat jego pasji jaką jest kolejnictwo i jak powstał Mini Pociąg na jego posesji.
Po powrocie , uczniowie podzieleni na grupy, przystąpili do opracowywania zadań przygotowanych przez nauczycielki : p. Wiesławę Niedbalską i p. Izoldę Baczewską. Praca była niełatwa i wymagała sporo wysiłku.
Swoje prace, uczniowie zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom na początku stycznia. Pomysły były różne. Niektórzy przygotowali prezentacje multimedialne, inni opracowali zadania tradycyjnie na kolorowych planszach. Przyroda wymagała przeprowadzenia doświadczeń. Nie zawsze udało się zapalić na czas świeczkę czy sprawnie zalać wodą próbki gleby, lecz obserwacje z doświadczeń i wnioski były prawidłowe- a to chyba najważniejsze.
Projekt był czymś innym niż codzienne lekcje. Pozwolił, nie tylko na pogłębienie i utrwalenie swojej wiedzy, ale skutecznie uczył współpracy w zespołach, wskazał jak należy prezentować swoje prace i przemyślenia.
Podsumowując krótko całe przedsięwzięcie – było warto .
I. Baczewska
Nowy Numer Gazetki Szkolnej
Spragniony najnowszych wiadomości z naszej szkoły. Przejrzyj najnowszy numer gazetki szkolnej w wersji PDF.
Spotkanie z pisarzem Krzysztofem Koziołkiem
17 grudnia 2015 grupa uczniów gimnazjum w Pszczewie dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu mogła uczestniczyć w spotkaniu z pisarzem Krzysztofem Koziołkiem. Spotkanie autorskie było połączone z wykładem na temat kryminału polskiego
i kryminału skandynawskiego pt. Kryminalna zbrodnia w kuchni, czyli przepis na kryminał nieco mroczny, mocno krwisty, a czasami topograficzny.Autor zdradził słuchaczom szereg tajemnic powstawania swoich książek. Ciekawostką jest, że swoje kryminały osadza w realiach naszych lubuskich miast ( w Zielonej Górze, Sławie, Nowej Soli), nie szczędząc czytelnikom detali miejsc w których żyją, przez co jego książki stają się bliższe odbiorcom. Kolejnym elementem zachęcającym, by sięgnąć po dzieła autora jest połączenie zdarzeń z naszej bliskiej i dalszej rzeczywistości w jedną całość, co potwierdza autentyczność jego powieści. Nadal będzie to rodzaj pewnej fikcji literackiej, lecz związanej z realną rzeczywistością.
Po 90 minutach interesującego spotkania uczestnicy mogli zarówno indywidualnie porozmawiać z twórcą, jak również zakupić jego ksiązki z własnoręcznym autografem.
Robert Judek
Piernikowe warsztaty
Pieczenie i zdobienie pierników to przedświąteczna tradycja i fantastyczna zabawa. Dlatego też dzieci z klasy III a wzięły udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim były warsztaty wypieku i dekorowania pierników. Warsztaty odbyły się 18 grudnia 2015r. w świetlicy wiejskiej w Szarczu.
Dzieci pod fachowym okiem mam ugniatały ciasto, wałkowały je, a następnie z pachnącej masy wycinały różne figurki. Ciasteczka przybierały niezwykłe kształty. Były m.in.: aniołki, gwiazdki, księżyce, choinki, bałwanki, serduszka. Uczestnicy zużyli mnóstwo kolorowych ozdób i lukru do ozdabiania swoich pierników. W iście świątecznej atmosferze pachniały słodkie „ dzieła sztuki”.
Po upieczeniu pierwszych pierników odbyła się degustacja tych słodkich przysmaków, której towarzyszył zapach cynamonu, kardamonu, imbiru i goździków. Udekorowane ciasteczka wraz ze świątecznymi życzeniami dzieci zabrały dla swoich bliskich.
Serdecznie dziękujemy pani sołtys Natalii Ripie za udostępnienie świetlicy i zaangażowanie oraz mamom Oliwiera, Antka, Krzysia, Kewina, Asi, Moniki i Karoliny za udział i pomoc w zorganizowaniu warsztatów.
Kolejne … już za rok.
Wychowawczyni klasy III a Iwona Kiona
Konkurs Pięknego Czytania
16 grudnia 2015, w świątecznie przystrojonej bibliotece Szkoły Podstawowej w Pszczewie, w miłej atmosferze, odbył się „Konkurs pięknego czytania utworów o tematyce bożonarodzeniowej”.
Po dwóch przedstawicieli uczniów z klas IV – VI, korzystając ze zbiorów bibliotecznych, wybrało utwory przedstawiające m.in. „Tradycje świąteczne”, różne bajki, opowiadania takie jak: „Niezwykłe święta Kornelii”, „Dziewczynka z zapałkami” czy „Opowieść wigilijna”.
Uczestnicy wzorowo przeczytali wybrane przez siebie fragmenty utworów. Oceny prezentacji dokonała komisja w składzie: p. pedagog Liliana Dyszkant, psycholog Katarzyna Wilkos, oraz nauczyciel bibliotekarz p. Robert Judek.
Jury konkursu, po naradzie, z trudem wyłoniło trzech finalistów: Magdalenę Wacławik, Karolinę Srodecką oraz Łukasza Dylewskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zostali nagrodzeni ciekawymi książkami i drobnymi upominkami.
Już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu „Pięknego czytania” w przyszłym roku szkolnym.
- organizator Jolanta Kozar
Wigilijne Spotkanie Integracyjne
W świątecznej atmosferze przy dźwiękach kolęd 18 grudnia 2015 roku odbyło się wigilijne spotkanie integracyjne dla niepełnosprawnych obecnych oraz byłych uczniów naszej szkoły i ich rodzin. W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością Wójt Gminy Pszczew Pan Waldemar Górczyński oraz siostry zakonne wraz z podopiecznymi z Domu Pomocy Społecznej w Szarczu. Ponadto przybyli między innymi Jacek Cyranik z rodzicami, Kewin Środecki z mamą, Patryk Łuciów z mamą. Przybyłych gości powitała oraz złożyła życzenia świąteczne i noworoczne organizatorka spotkania Lilianna Dyszkant oraz Pani Wicedyrektor Joanna Molik.
W pierwszej części uroczystości zaprezentowały się dzieci z klas II-IV Szkoły Podstawowej, które pod opieką Pani Katarzyny Wałęsy-Cieślak i Małgorzaty Schubert przygotowały piękne i tradycyjne “Jasełka”. Następnie Patryk Łuciów przeczytał wzruszające opowiadanie i życzenia świąteczne, Kewin Środecki przedstawił wraz z Panią Idą Baczewską humorystyczny wierszyk Jana Brzechwy, a podopieczne DPS zaśpiewały wesołe kolędy aktywnie włączając się do programu artystycznego naszego spotkania. Oprawą muzyczną tego wieczoru zajął się Pan Dominik Fryza. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich zebranych sam św. Mikołaj, który ze swoimi elfami obdarował dzieci upominkami zakupionymi z funduszy zebranych podczas przedświątecznej akcji przeprowadzonej na terenie szkoły pod hasłem “I Ty Możesz zostać św. Mikołajem” wzbogaconymi pysznymi słodyczami od Państwa Alicji i Waldemara Górczyńskich.
Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom bardzo serdecznie dziękujemy. mamy nadzieje, że kolejne spotkanie było dla nas wszystkich nastrojowym pełnym wzruszeń przeżyciem w niepowtarzalnej atmosferze Bożego Narodzenia.
Organizatorzy
Kiermasz Świąteczny w Zespole Szkół w Pszczewie
Adwent, jako czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, obfituje w szczególne przeżycia. Jednym z nich jest Kiermasz Świąteczny, który na stałe wpisał się w kalendarz wyjątkowych wydarzeń Zespołu Szkół w Pszczewie. W tym roku miał on miejsce 17. grudnia w sali gimnastycznej.
Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem przez dzieci z klas I-IV historii narodzenia Jezusa w Betlejem. Bogaty program artystyczny eksponował umiejętności wokalno-instrumentalne naszych uczniów. Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne umilały przybyłym gościom konsumpcję wyśmienitych ciast. Na potrzeby kiermaszu korytarz SP przemienił się w stoiska z unikalnym rękodziełem artystycznym. Oryginalne świąteczne ozdoby można było nabyć w rozsądnych cenach i tym samym szlachetnie wesprzeć konto szkoły.
Organizacja kiermaszu to przede wszystkim działania rodziców, uczniów, nauczycieli i ludzi dobrej woli. To przedsmak Świąt Bożego Narodzenia w postaci promowania twórczości uczniów ale także zwrócenie uwagi na duchowe zapotrzebowanie w przygotowanie do zbliżających się Świąt. Koordynatorzy składają podziękowania za dar serca i wszelaką pomoc w przygotowaniach do tej niezwykłej uroczystości.
Anna Lemańska
Tenis stołowy w Zespole Szkół w Pszczewie
28 listopada w Zespole Szkół w Pszczewie odbyła się kolejna edycja turnieju tenisa stołowego . Od kilkunastu już lat pod patronatem Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlik” organizowane są takie rozgrywki, które cieszą się dużą popularnością wśród naszych uczniów. W listopadową sobotę rozegrano turniej o „Puchar Jesieni”, drugą tegoroczną edycję. Czterdziestu dwóch uczniów walczyło o miejsca na podium, w kategorii szkoły podstawowej: klasy I-III, klasy IV-VI oraz gimnazjum. Sędzią głównym zawodów był Romuald Tankielun. Wyniki rywalizacji:
Klasy I-III: I miejsce - Karol Sarnakowski, II miejsce – Marcin Talarek, III miejsce – Adaś Tankielun, klasy IV-VI: I miejsce – Szymon Molik, II miejsce – Dominik Zientala, III miejsce – Kacper Fiedler, klasy IV-VI dziewczęta: - I miejsce Ewelina Spiralska,
II miejsce Amelia Horska, III miejsce Magdalena Wacławik, klasy gimnazjalne dziewczęta: I miejsce Karolina Molik, II miejsce Patrycja Redlicka, chłopcy gimnazjum: I miejsce Błażej Talarek, II miejsce Kacper Sroka, III miejsce Łukasz Wolf. Najlepsi zawodnicy stanęli na podium. Okolicznościowe medale oraz dyplomy wręczyła im dyrektor Zespołu Szkół pani Halina Banaszkiewicz, natomiast pozostali uczestnicy wylosowali atrakcyjne nagrody. Cieszy tak duża frekwencja podczas zawodów sportowych. Podjęty wysiłek organizacyjny rekompensują uśmiechy na twarzach naszych dzieci.Natomiast 7 grudnia w naszej szkole odbyły się mistrzostwa powiatu międzyrzeckiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. W kategorii gimnazjum nasi chłopcy ( B. Talarek, Ł. Wolf i Ł. Dziubiński ) zajęli II miejsce, dziewczęta
(K. Molik, P. Redlicka) zajęły I miejsce. Do dalszych rozgrywek awansowały też ekipy
z naszej szkoły podstawowej, dziewczęta (E. Spiralska, M. Wacławik, J. Cyranik) oraz chłopcy (Sz. Molik, Sz. Pitura, W. Wołoszyn). Kolejnym etapem będą zawody rejonowe. Trzymajmy za nich kciuki!opracował:
Romuald Tankielun
Spotkanie z pieśnia patriotyczną
10 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Pszczewie zaprezentowali program artystyczny pn. „Spotkanie z pieśnią patriotyczną” przygotowany pod kierunkiem Sylwestra Ryczka. Z tej okazji na salę widowiskową przybyli zaproszeni goście m.in. Wójt Waldemar Górczyński, Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Gajewski, Proboszcz Stanisław Klich oraz mieszkańcy i uczniowie z pszczewskiego gimnazjum. Święto Niepodległości zostało godnie uczczone, a na koniec uroczystości odśpiewano wspólnie „Rotę”.
Ślubowanie Pierwszoklasistów
28 października 2015 w Zespole Szkół w Pszczewie odbyło się Ślubowanie Pierwszoklasistów. Jak nakazuje tradycja klasa Ia, Ib i Ic w strojach galowych zaprezentowały zaproszonym gościom krótki program artystyczny. Wiersze i piosenki zostały nagrodzone brawami. Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie, a po nim pani dyrektor Halina Banaszkiewicz „złotym piórem” dokonała pasowania na ucznia.
Później posypały się życzenia i prezenty, a od rodziców niecierpliwie oczekiwane rożki pełne słodyczy.
Mamy nadzieję, że pierwszaki spełnia dane obietnice i będą starały się być wzorowymi w nauce i zachowaniu.
Czego z całego serca im życzą wychowawczynie.
Wycieczka do Krakowa
„ Kraków uśmiecham się na samo wspomnienie. Choć jestem już w domu, sercem wciąż jeszcze pozostaję w Krakowie. Wiedziałem, że będzie wspaniale, ale aż tak…?”
W deszczowy, październikowy weekend, grupa uczniów Zespołu Szkół w Pszczewie, wraz z opiekunami p. Małgorzatą Schubert, p. Izoldą Baczewską oraz ks. Krzysztofem Osowskim, udała się w daleką podróż do dawnej stolicy Polski- Krakowa.
Mieliśmy dwa dni na to, aby zobaczyć Kraków. Chcieliśmy ten czas jak najlepiej wykorzystać. Udało się nam zobaczyć Fabrykę Schindlera – Emalię. Jest to teraz interaktywne Muzeum Narodowe Miasta Krakowa z lat drugiej wojny światowej. To miejsce szczególnie przypadło do gustu gimnazjalistom.
Na sobotę zaplanowaliśmy zwiedzanie dawnej siedziby królów Wawelu. Przewodnicy pokazali nam i opowiedzieli o Skarbcu i Zbrojowni Królewskiej. Trudno byłoby nie odwiedzić Katedry Wawelskiej, miejsca tak ważnego dla Polaków. Z wielkim szacunkiem zatrzymaliśmy się przy grobie i relikwiach Św. Jadwigi-królowej, odwiedziliśmy Kaplicę Zygmuntowską, pokłoniliśmy się relikwiom Św. Stanisława patrona Polski.
Po spacerze pięknymi ulicami miasta i po ciepłym obiedzie, zeszliśmy do podziemi Starego Rynku. Znajduje się tam interaktywne Muzeum Narodowe historii miasta, z okresu Średniowiecza. Tym razem nasi młodsi uczestnicy byli szczęśliwi. Z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodniczki o średniowiecznym Krakowie. Ważyli się i mierzyli przyrządami z tamtych czasów. Przeliczali kamienie, uncje, łokcie na kilogramy i centymetry. Najbardziej jednak podobała się inscenizacja o Smoku Wawelskim. Nawet w starszych uczestnikach i…opiekunach obudziło się wewnętrzne dziecko, które pozwoliło na chwile zabawy i marzeń.
Trzeciego dnia odwiedziliśmy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie mieści się obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany wg wizji siostry Faustyny Kowalskiej, ręką artysty malarza Adolfa Hyły oraz grób Św. Faustyny.
Byliśmy też w Sanktuarium-Centrum Jana Pawła II, gdzie znajdują się relikwie naszego Ojca Świętego. Jako, że grupa składała się z młodych, energicznych dusz, pokonaliśmy 3155 schodów, wchodząc na wieżę widokową Sanktuarium, o wysokości 77metrów.
Dzięki uprzejmości naszych krakowskich przyjaciół i Ojców Pijarów, mieszkaliśmy w starej, klimatycznej kamienicy przy Bramie Floriańskiej. Było naprawdę cudownie, gdy zwiedzaliśmy i gdy razem szykowaliśmy śniadania i kolacje. Codziennie odbywała się Msza Święta, w kaplicy Domu Rekolekcyjnego w intencji ofiarodawców, rodziców i naszych najbliższych.
Młodzież wraz z opiekunami dziękują serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tej wspaniałej podróży. Dziękujemy Urzędowi Gminy Pszczew, Parafialnemu Zespołowi Caritas, naszym rodzicom, p. Dyrektor Zespołu Szkół, a szczególnie anonimowym parafianom-ofiarodawcom, którzy wsparli finansowo naszą wycieczkę.
Uczestnicy wycieczki.
Wykształcenie to dobro, którego nikt nie jest w stanie nas pozbawić
13 października w Zespole Szkół w Pszczewie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W uroczystości udział wzięli: dyrekcja, nauczyciele, obecni i byli pracownicy szkoły. Nie zabrakło również przedstawicieli naszej gminy, które reprezentował zastępca wójta pan Krystian Grabowski oraz przewodniczący Rady Gminy pan Zbigniew Gajewski. Ponadto przybyli przedstawiciele Przedszkola oraz Rady Rodziców.
W pierwszej części spotkania uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny składający się z nastrojowych utworów muzyki dawnej zagranych na skrzypcach, pianinie, gitarze i fletach. Wystąpili: Beniamin Skarżyński, Julianna Lemańska, Kinga Starzak, Klaudia Nowacka oraz zespół w składzie: Andrzej Piotrowski, Bartłomiej Idziorek, Jakub Kaczkowski oraz Wiktor Denicki. Nie zabrakło również współczesnych piosenek w wykonaniu Aleksandry Piszczygłowy oraz zabawnych recytacji Idy Szewczuk, Nadii Olejniczak i Kacpra Sudoła. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Sylwester Ryczek. Na koniec gimnazjaliści pod opieką księdza Krzysztofa Osowskiego przedstawili kabaret z życia szkoły.
Po części artystycznej głos zabrali szanowni goście. Zastępca wójta Krystian Grabowski wręczył narody wójta pani dyrektor Halinie Banaszkiewicz oraz wyróżniającym się nauczycielom pani Agnieszce Konecznej i pani Agnieszce Skowron. Następnie dyrekcja przekazała nagrody przyznawane pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej,
a uczestnicy spotkania przy kawie mile spędzili czas.Anna Gańska-Lorenc
Robert Judek
Zakrętkowa akcja trwa dalej !!!
Denis Klepczarek urodził się 6 września 1997r z zespołem wad wrodzonych. Pomimo złożonych, głębokich niepełnosprawności jest bardzo pogodnym i ciekawym świata chłopcem. Denis pozbawiony jest całkowicie słuchu, jednak aktywność chłopca i jego orientacja w otoczeniu opiera się głównie o funkcje wzrokowe . Denis widzi i zapamiętuje wzrokowo. We wszystkich czynnościach samoobsługowych chłopiec jest całkowicie zależny od osoby drugiej.
Denis jest pod stałą opieką specjalistów, Poradni Żywienia oraz od wielu lat uczęszcza w turnusach rehabilitacyjnych, gdzie codziennie poddawany jest ćwiczeniom i zabiegom. Po każdym dwutygodniowym pobycie w ośrodku chłopiec jest w lepszej formie, mijają dolegliwości bólowe związane z bardzo dużym napięciem mięśniowym jakie ma Denis.
Głównym celem z zakrętkowej akcji jest opłacenie kolejnego turnusu rehabilitacyjnego, a jest to kwota 5.300 zł (pięć tysięcy trzysta zł za 2 tygodnie)Zachęcamy Wszystkich do zbiórki plastikowych zakrętek na rzecz naszego syna Denisa!!
W imieniu Denisa oraz własnym dziękujemy bardzo serdecznie za włączenie się do akcji, bo każda zakrętka jest na wagę zdrowia!
Za pomoc serdecznie dziękujemy
Renata i Rafał Klepczarkowie
Policko 38/1
66-330 Pszczew
tel.510591002
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...”
Pod koniec roku szkolnego 2014/2015 pożegnaliśmy wielkiego przyjaciela naszych uczniów, nauczycieli, mieszkańców całej Gminy Pszczew – założyciela holenderskiej fundacji charytatywnej – Wima Kouters, który od dłuższego czasu zmagał się z poważną chorobą. Niestety przegrał tę nierówną walkę. W ostatnim pożegnaniu Wima uczestniczyła delegacja Zespołu Szkół w Pszczewie.
Dusza nas zabolała, kiedy pod koniec tegorocznych wakacji, w sierpniu z Holandii nadeszła wiadomość o niespodziewanej śmierci Christien – żony Wima, która była „sercem i duszą” fundacji SWP. Trudno się pogodzić z taką informacją. Jeszcze pod koniec lipca była w Polsce na Jarmarku Magdaleńskim, którego atmosferę bardzo lubiła. Wspólnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie odprawionym za duszę śp. Wima. Ta śmierć wywołała w nas poczucie ogromnej pustki. Pamiętamy ją: zawsze uśmiechnięta, życzliwa, optymistycznie nastawiona do świata i ludzi, czuła na ludzką krzywdę, skora do pomocy. Pamiętamy i otaczamy serdeczną pamięcią.
Christien i Wim przez wiele lat zdobywali środki na wsparcie finansowe różnych przedsięwzięć szkoły, a zwłaszcza organizację wakacyjnych pobytów dzieci w Holandii, pomagali i wspierali w codziennych zmaganiach rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi oraz osoby potrzebujące pomocy.
Ostatnie pożegnanie Christien obyło się 26 sierpnia 2015 r. w Echt. Uczestniczyła w nim rodzina, wielu przyjaciół, znajomych oraz delegacja nauczycieli z Zespołu Szkół w Pszczewie. Żegnaliśmy z wielkim żalem i bólem w sercu naszą drogą Christien.
Niestety skończył się pewien dobry rozdział – naszej współpracy, znajomości, przyjaźni, wzajemnej sympatii z Christien
i Wimem. Pozostały cudowne, niezapomniane wspomnienia naszych uczniów i nauczycieli z ich licznych pobytów w Holandii. Wszyscy podziwiali ich ogromny wkład pracy, olbrzymie zaangażowanie i determinację z jaką działali.Pozostała pustka, smutek i ogromny żal, że ich nie ma i już nigdy z nami nie będzie.
Uczniowie oraz nauczyciele postanowili upamiętnić w naszej szkole działalność Christien i Wima, tworząc miejsce eksponujące fotografie uczniów w czasie wakacji w Holandii oraz historię działalności fundacji Stichting Werkgroep Polen.
Julian Tuwim napisał: „Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się smutno, kiedy umrzesz”. Oni tak właśnie żyli. Nam jest smutno. Na pewno pozostaną w naszych sercach i pamięci.
Halina Banaszkiewcz
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wszystkie