21 czerwca 2022 roku, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, odbyła się 12 debata szkolna.
Pierwsza wpisała się do kalendarza imprez w roku szkolnym 2010/2011. Jej temat brzmiał: „Jaka jest moja szkoła?”. I tak począwszy od roku 2011 w kolejnych latach odbywały się debaty, aż do roku szkolnego 2018/2019 włącznie (debata nr 11). Rok szkolny 2019/2020 i 2020/2021 to lata bez debat, bowiem pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizowanie tego rodzaju spotkań. Nauka odbywała się w trybie zdalnym, a nawet jeśli na krótki czas wracaliśmy do nauki w trybie stacjonarnym, to trzeba było przestrzegać zasad reżimu sanitarnego, między innymi unikać spotkań w większych grupach. W związku z tym, że od marca pracujemy nieprzerwanie już w trybie stacjonarnym, zaplanowałyśmy wspólnie z p. Katarzyną Wilkos- Zarzycką (psychologiem szkolnym) kolejną, dwunastą debatę. Temat nawiązywał do tego, o czym napisałam wcześniej, a mianowicie nauczania zdalnego. Uczniowie klas IV- VIII odpowiadali na pytanie: „Jak oceniam zdalne nauczanie?” Pomocą w udzieleniu odpowiedzi była ankieta, którą uczniowie wcześniej wypełniali w klasach pod kierunkiem wychowawców. Na wyniki ankiety czekałyśmy nie tylko my, pedagog i psycholog szkolny, jako prowadzące spotkanie, ale przede wszystkim zaproszeni goście: pani dyrektor Halina Banaszkiewicz, pani wicedyrektor Joanna Molik i przewodnicząca Rady Rodziców- pani Kamila Nowakowska.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia wyników ankiety przez reprezentantów klas (po dwóch uczniów z każdej klasy).
Uczniowie niemal po równo podzielili się na tych, którzy są zadowoleni z nauki zdalnej i tych, którym trudno jest odpowiedzieć na to pytanie.
Zdalne lekcje zostały ocenione na czwórkę i piątkę (w skali 1-6). Uczniowie klas IV- VI do wspomnianych ocen „dorzucili” jeszcze trójkę.
Umiejętność posługiwania się komputerem przez uczniów szkoły podstawowej została oceniona bardzo dobrze, bowiem większość z nich nie potrzebowała pomocy przy korzystaniu z narzędzi do zdalnego nauczania. Nieliczna jednak grupa uczniów z klas IV-VI takiej pomocy wymagała.
Respondenci uznali, że najlepszym miejscem, które sprzyja zdobywaniu wiedzy i umiejętności, jest zdecydowanie szkoła.
Uczniowie w czasie zdalnego nauczania byli najbardziej zadowoleni ze swobodnego dostępu do komputera, z warunków do nauki, jakie mieli w domu, odpowiedniego miejsca do nauki- biurka, a także nie bez znaczenia był dla nich dostęp do różnych materiałów. Z kolei czynnikami, które wpływały negatywnie na ich poziom zadowolenia ze zdalnego nauczania, to stabilność Internetu oraz brak możliwości wspólnej nauki z koleżankami i kolegami.
Ankietowani doszukali się pozytywów wynikających z takiej formy nauczania, a mianowicie mieli więcej czasu wolnego (co ma być może związek z lepszą, przemyślaną organizacją dnia) i dłuższy czas na odpoczynek. Budowali też pozytywne relacje z rodziną oraz uzyskiwali lepsze oceny, co w konsekwencji rzutowało na ich samopoczucie. Byli po prostu w dobrym nastroju. Zauważyli natomiast negatywny wpływ zdalnego nauczania na ich kontakty z koleżankami i kolegami z klasy.
Na pytanie: Co pozytywnego, Twoim zdaniem, można przenieść z doświadczeń po nauczaniu zdalnym do nauczania stacjonarnego w szkole? uczniowie najczęściej odpowiadali, że organizację dnia, ilość czasu wolnego, ilość snu, umiejętność samodzielnego uczenia się, umiejętność posługiwania się komputerem, wiedzę informatyczną, lepsze oceny, mniej zadań domowych, mniejsze obciążenie plecaka (mniej książek), możliwość swobodnego sporządzania notatek, więcej referatów i prezentacji.
Niech podsumowaniem I części debaty będzie zdanie jednego z uczniów: „W szkole jest najlepiej, bo mamy bezpośredni kontakt z nauczycielami i nie psujemy sobie wzroku przy komputerze”.
II część debaty to pytania do pani Dyrektor, które dotyczyły funkcjonowania szkoły i kwestii związanych z nauczaniem. Ta część spotkania była niewątpliwie dla dzieci ciekawa i pouczająca. Pani Dyrektor bowiem w sposób wyczerpujący odpowiedziała na wszystkie pytania nurtujące uczniów.
Rzetelne i przemyślane podejście do udziału w debacie umożliwiło sprawne jej przeprowadzenie, a przede wszystkim sprzyjało merytorycznej ocenie zdalnego nauczania.