• Piękne okoliczności przyrody

        •  

           

          Jednym tchem można wymieniać miejscowości naszego regionu, mogące poszczycić się chwalebną tradycją przeszłości i godna postawą mieszkańców w momentach dla Polski kluczowych. Do takich miejscowości należy Pszczew z okolicznymi wsiami – Stołuniem, Szarczem i Stokami.

                   Pszczew to duża wieś (ok. 2000 mieszkańców) położona w zachodniej części województwa lubuskiego. Administracyjnie należy do powiatu międzyrzeckiego.

                   Z dwudziestu jezior znajdujących się na terenie gminy większość wraz z rzeką Obrą tworzy ciag jezior polodowcowych – Rynnę Jezior Pszczewskich. Pozostałe to położone wśród pagórków, urokliwe śródleśne jeziorka. Niezwykle malownicze ukształtowanie terenu, lasy zajmujące prawie połowę powierzchni gminy, czyste wody – dodające krajobrazowi osobliwego uroku, różnorodność flory i fauny to naturalne bogactwa, które powodują, że Pszczew jest miejscowością niezwykle atrakcyjną turystycznie.

                   Pagórki, wzniesienia i położone wśród nich jeziora sprawiają, że teren Gminy, o powierzchni 178 km 2 zaliczany jest do atrakcyjniejszych na Ziemi Lubuskiej. W okolicy Brzeźna i Zielomysla oraz od jeziora Chłop do Świechocina ciągną się bardzo charakterystyczne wąskie wzniesienia o stromych zboczach (ozy). Najwyższa z nich jest góra Przyspa koło Świechocina, o wysokości 103,5 m n.p.m. Góra ta oraz góra Trębacza w Zielomyślu są naturalnymi punktami widokowymi, z których można podziwiać krajobraz gminy, zaś panoramę Pszczewa obejrzeć można z góry Wysokiej znajdującej się nad jeziorem Chłop. Od Pszczewa do Silnej i Stoków, na łagodnych wzniesieniach (sandr nowotomyski) ciągną się pola uprawne. W okolicach Pszczewa, Borowego Młyna, Policka, Rańska występują podobne pagórki (kemy), tworzące bardzo piękny, silnie pofałdowany krajobraz.

                   Większość obszaru Gminy objęta jest ochroną krajobrazową, a nawet w przypadku okolic Jezior Gołyńskich – ochroną rezerwatową. Utworzenie w roku 1986 Pszczewskiego Parku Krajobrazowego przyczyniło się do zwiększenia atrakcyjności tych terenów.

           

          Na podstawie Pszczew Oblicze Małej Ojczyzny pod red. Michała Jasińskiego