- Zespół redakcyjny
- Numer 17
- Numer 18
- Numer 19
- Numer 20
- Numer 21
- Numer 22
- Numer 23
- Numer 24
- Numer 25
- Numer 26
- Numer 27
- Numer 29
- Numer 28
- Numer 29
- Numer 30
- Numer 31
- Numer 32
- Numer 33
- Numer 34
- Numer 35
- Numer 36
- Numer 37
- Numer 38
- Numer 39
- Numer 40
- Numer 41
- Numer 42
- Numer 44
- Numer 45
- Numer 46
- Numer 47
- Numer 48
- Numer 49
- Numer 50
- Numer 51
- Numer 52
- Numer 53
- Numer 54
- Numer 55
- numer 56
- Numer 57
- Numer 58
- Numer 59
- Numer 60
- Numer 63
- Numer 64
- Gazetka 65
- O szkole
Numer 36
W numerze:
- wywiad miesiąca,
- andrzejki w klasach I-III
- spotkanie opłatkowe,
- kiermasz świąteczny,
- WOŚP w Pszczewie,
- „I ty możesz zostać św. Mikołajem”
- ciekawa lekcja,
- sport,
- najważniejsze wydarzenia 2008 roku,
- moda
- krzyżówka, ratownik.
szukaj też www.spszczew.edupage.org
WYWIAD MIESIĄCA
Wywiad z księdzem Piotrem wikarym Parafii Pszczew i katechetą w naszej szkole
1. Czy w dzisiejszych czasach, pełnych pośpiechu trudno być
księdzem?
Ks. Piotr Ruta: Wydaje mi się, że pośpiech był obecny na swój sposób w każdych czasach. A bycie księdzem jest zarówno łatwe i niełatwe.
2. Jak opisałby ksiądz młodzież, z którą pracuje w gimnazjum?
Ks.P.R. : Najprościej byłoby powiedzieć "brak mi słów". A tak na poważnie
uważam, że przyszło mi pracować z bardzo wartościowymi osobami,
chociaż może sam czasami o tym zapominam, gdy dochodzi do konfrontacji
z niesfornymi uczniami.
3. W jakich wspólnotach działa ksiądz?
Ks.P.R. : Do moich zadań w parafii należy opieka nad Katolickim
Stowarzyszeniem Młodzieży, Oazą Dzieci Bożych, ministrantami. Ale gdy
słyszę słowo wspólnota przypomina mi się bliska mojemu sercu "Wiara
i Światło", czyli ruch na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym.
4. Czego szukać w okresie przedświątecznym pełnym pośpiechu
i nerwowości?
Ks.P.R. : Sam okres przedświąteczny siłą rzeczy musi być nerwowy i pełen
pośpiechu. Pytanie brzmi: Czego szukasz w świętach? I sądzę, że po prostu
szukać Boga i ludzi.
5. Co powinno być najważniejsze w życiu młodego człowieka?
Ks.P.R. : Ja już nie jestem taki młody... :) Nie wiem co jest najważniejsze
u wielu młodych ludzi, ale najważniejsze w życiu człowieka, nie zależnie
od wieku to mieć ambicje, ideały, umieć kochać i pozwolić by siebie kochano .
Dziękujemy za rozmowę
Sandra i Kacper
AndrzejkiZgodnie z tradycją „Andrzejki” to czas wróżb i zabawy. W naszej klasie, podobnie jak we wszystkich klasach I-III spotkania andrzejkowe odbywały się już w czwartek 27 listopada. W ustrojonej w klucze i balony sali odbyła się miła zabawa no i wróżby. Laliśmy wosk, buty wychodziły przez drzwi, przekłuwane były serca z imionami. Pod poduszką na karteczkach kryła się nasza przyszłość, a trzy kubeczki wróżyły szczęście. Zabawa przy ciasteczkach była wspaniała. Oby tylko wróżby się spełniły.
Klasa III a
SPOTKANIE OPŁATKOWE16 grudnia jak co roku w okresie przedświątecznym Pszczewska Grupa Wsparcia działająca przy Zespole Szkół w Pszczewie spotkała się przy wigilijnym stole w auli Gimnazjum. Przybyli rodzice i dzieci niepełnosprawne. Po raz pierwszy gościliśmy naszą absolwentkę Sandrę Szulczyńską, która przyjechała z rodzicami. Sandra pomimo bardzo trudnej sytuacji w jakiej nagle się znalazła (jeździ na wózku inwalidzkim po wypadku) jest zawsze uśmiechnięta i pełna życia. W atmosferę Bożego Narodzenia wprowadziły kolędy, w wykonaniu podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Szarczu , Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczewie i uczennic Szkoły Podstawowej. Jak zawsze najbardziej wzruszający był moment dzielenia się opłatkiem składania sobie życzeń . Po wieczerzy wspólnie śpiewaliśmy tradycyjne polskie kolędy. Na spotkanie przybył także św. Mikołaj, który obdarował dzieci różnymi prezentami. Worek z darami przywędrował aż z Holandii dzięki Christien i Wimowi.
Był to nastrojowy wieczór pełen wrażeń duchowych, śpiewania kolęd i radowania się własną obecnością. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli organizacyjnie nasze małe święto. Szczególne podziękowania należą się Piekarni „Ziomek” , która po raz kolejny obdarowała nas pysznym ciastem drożdżowym.
L. D.
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY19 grudnia 2008 r. w naszym gimnazjum obchodziliśmy swoje doroczne święto. W ten wyjątkowy dla szkoły dzień nie odbyły się lekcje, wszyscy uczestniczą w zajęciach związanych z obchodami. Tak było i tym razem. Najważniejszym punktem programu była uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona.
Uczniowie pod kierunkiem pań Małgorzaty Pańczuk i Marioli Kaźmierowskiej przygotowali inscenizację o życiu Marii Skłodowskiej-Curie. Po prezentacji odbyły się dwie konkurencje: quiz o życiu i pracy naukowej naszej patronki oraz układanie puzzli z przygotowanych wcześniej zdjęć. W tygodniu odbyły się również dwa inne konkursy: ortograficzny i przegotowanie albumu o naszej patronce Marii Skłodowskiej – Curie.
Po bardzo wyrównanej i emocjonującej rywalizacji zwyciężyła klasa III b pod wodzą p. Małgorzaty Schubert, która odebrała z rąk p. dyrektor Haliny Banaszkiewicz pamiątkowy dyplom i słodką nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców. Po programie artystycznym pani dyrektor podziękowała młodzieży i nauczycielom przygotowującym spektakl za wzruszającą lekcję umiłowania i szacunku dla nauki.
Mariola Kaźmierowska
Świąteczny Kiermasz
Już od poniedziałku 15 grudnia ruszyły intensywne przygotowania. W świetlicy szkoły podstawowej i gimnazjum wykonywaliśmy różnego rodzaju stroiki i pamiątki świąteczne. Były to między innymi choineczki, stroiki, wianuszki i świeczniki. Pomocą i radą służyły panie Agnieszka Koneczna i Urszula Skarżyńska. Przygotowaniom towarzyszyła magiczna atmosfera.
Wreszcie nadszedł upragniony czwartek. Dzień, w którym odbył się kiermasz. Od godziny 17 trwało spotkanie z kolędą które odbyło się w auli. Przybyło bardzo wiele osób by wspólnie pośpiewać, poczuć świąteczny klimat i kupić ręcznie wykonane ozdoby. Było bardzo miło, na wszystkich twarzach gościł uśmiech. Zgromadzonym w śpiewaniu kolęd pomagali chórzyści pod dyrekcją p. Sylwestra Ryczka, a akompaniował zespół p. Dominika Fryzy i p. Dominika Wilczyńskiego. Część zarobionych pieniędzy zostanie przeznaczona na pomoc Sandrze Szulczyńskiej byłej uczennicy naszej szkoły. Uważam że dla wszystkich był to mile spędzony czas.
Pysia
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W PSZCZEWIE
11 stycznia w Pszczewie jak i w innych miastach odbyła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbierane były na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. W naszej szkole i w przedszkolu zbiórka została przeprowadzona jednak już w piątek 9 stycznia. Uczniowie gimnazjum nie pokazali się z dobrej strony, zabrali zaledwie 34 zł. Nie jest to zadowalająca suma w porównaniu z przedszkolem i szkołą podstawową, które razem zebrały ok. dziesięć razy więcej. Ogólnie WOŚP w Pszczewie zebrała ok. 3200 zł. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i chętnie brali udział w licytacji. Można było wylicytować sobie oryginalny kubek, koszulkę i kalendarz z WOŚP przysłany przez Jurka Owsiaka. Dodatkowo każdy otrzymywał charakterystyczne
serduszko.
A.M
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM
Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć św. Mikołaja, biskupa Miry. 6 grudnia obdarowuje się dzieci prezentami, często w nocy z piątego na szóstego układa się prezenty do buta(koniecznie czystego) lub umieszcza się je w wełnianej, dużej skarpecie.
Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami : Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania)
Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki Mikołaja, biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym. Wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345.
W niektórych krajach Św. Mikołaj uchodzi za patrona szczęśliwych małżeństw, do którego swoje prośby zanoszą samotne panny oczekujące cudownej interwencji Opatrzności. Gdzie indziej jest on opiekunem piekarzy, na pamiątką rozdania chleba, jakie miało miejsce w Mirze dotkniętej głodem. Portretowany z kotwicą, patronuje marynarzom, rybakom i handlarzom morskim, miał zapewnić bezpieczeństwo na morzu i szczęśliwy powrót do portu.
Według popularnej miejskiej legendy, obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został opracowany w 1930 roku na zlecenie koncernu Coca-Cola przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena, jednak pierwsze wizerunki Mikołaja w tym stroju pojawiły się już w latach 20., kilka lat wcześniej zanim został użyty w reklamie napoju. Na pewno jednak reklama ta pomogła utrwalić w powszechnej świadomości ten kostium świętego.
W naszej szkole również w sposób szczególny obchodzimy to święto. Tradycją stało się już losowanie „szczęśliwca”, któremu wręczamy prezent. Razem z wychowawcą ustalamy kwotę do której robimy podarek, czasami umawiamy się, aby pozostało tajemnicą kto kogo obdaruje, lecz to wcale nie takie łatwe. Zazwyczaj paczki dajemy sobie na godzinie wychowawczej. W ten dzień wszyscy w klasie są podekscytowani i rozmawiają o prezentach. Dzięki temu wspaniałemu świętu, każdy z nas może poczuć się świętym Mikołajem.
Zuza
Co nieco o .. CZEKOLADZIE
Chyba każdy z nas lubi czekoladę. Nawet ci, którzy mają na nią uczulenie cały czas kombinują, jak by tutaj zjeść trochę i nie przybrać koloru pomidora.. Czekoladę jedzą chyba wszyscy, a przynajmniej większość populacji.
Czekoladę pierwsi produkowali Majowie, lecz była ona gorzka. Ale nawet taka gorzka czekolada składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru. Za to mleczna czekolada składa się głównie z mleka, ale w jej składzie znajduje się także wanilia i kakao. W białej czekoladzie nie ma prawie wcale masła kakaowego, dlatego niektórzy uważają, że to wcale nie czekolada.. W czekoladzie jest także kofeina (jak w kawie, lecz w mniejszych ilościach) czy teobromina (substancja uzależniająca). Uwaga! „dzięki” czekoladzie można przytyć przeciętna tabliczka tego smakołyku to 500-700 kcal! A czy wiedzieliście, że ta słodycz ma także swoje święto? Tak, tak, dobrze widzicie! Święto czekolady jest obchodzone 22 lipca. Nic dziwnego, przecież tak ją kochamy Smacznego ! GosiaCiekawa lekcja
05.12.08r. na lekcji j. polskiego w klasie VI b odegraliśmy scenki o ,,Adamie i Ewie”. Podzieliliśmy się na grupy. Mieliśmy następujące role: Ewa, Adam, wąż, Bóg, drzewo.
Za pomocą scenki próbowaliśmy przenieść się do tamtych czasów.
Wcieliliśmy się w postacie biblijne. Scenkę mieliśmy przedstawić za pomocą gestów, mimiki. Każda grupa przygotowała inne stroje, które bardzo mi się podobały.
Tę lekcję j. polskiego każdy z nas zapamięta na długo. Lekcja była udana i interesująca. Chcielibyśmy w przyszłości też mieć podobne lekcje.
P.M
Warto obejrzeć
Film "10 000 B.C." do obejrzenia w każdej chwili. Scenariusz Harald'aKloser'a który jest także reżyserem jest pełen wrażeń. Akcja jest dynamiczna, a towarzyszy jej cały czas nastrojowa muzyka. Aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role.
Czasy ludzi pierwotnych, nieposkromionych zwierząt, gdy ziemię przemierzały potężne mamuty. Czasy, w których rodziły się idee i wierzenia, które potem kształtowały całą ludzkość. Film "10 000 B.C." opowiada o młodym myśliwym (Steven Strait), który próbując przeprowadzić wojowników przez bezkresną pustynię, musi stawić czoła tygrysom szablozębnym oraz innym prehistorycznym drapieżnikom. Jednocześnie odkrywa zaginioną cywilizację i spieszy na ratunek swej ukochanej (Camilla Belle), którą chce posiąść pewien nikczemny watażka.
Film ten bardzo mi się spodobał. Jest w nim wiele akcji, ale też i romantycznych chwil. Gorąco polecam obejrzenie tego filmu, wszystkim miłośnikom kina.
Ania
Co świętują dzieci w krajach Europy?
Belgia
- festyn wiosenny z okazji święta szkoły z udziałem rodzin uczniów
- dni rowerowe: kolejne klasy przyjeżdżają do szkoły na rowerach, jeżdżą na nich podczas przerwy
Finlandia
- przyjazd Św. Mikołaja
- karnawał wiosenny z przebraniami
- dzień św. Jana 24 czerwca, gdy nie zachodzi słońce
Francja
- przybycie Noela- kolegi Św. Mikołaja
- 1 kwietnia dniem żartów i psikusów
- w szkole nie obchodzi się świąt religijnych
Holandia
- 5 grudnia przybywa św. Mikołaj
- dzień urodzin królowej 30 kwietnia świętowany na festynach i zabawach w pomarańczowych strojach.
Polska
-każdy z Was może tu wpisać te dni, które są dla polskich dzieci najważniejsze
escape_the_fate