- Zespół redakcyjny
- Numer 17
- Numer 18
- Numer 19
- Numer 20
- Numer 21
- Numer 22
- Numer 23
- Numer 24
- Numer 25
- Numer 26
- Numer 27
- Numer 29
- Numer 28
- Numer 29
- Numer 30
- Numer 31
- Numer 32
- Numer 33
- Numer 34
- Numer 35
- Numer 36
- Numer 37
- Numer 38
- Numer 39
- Numer 40
- Numer 41
- Numer 42
- Numer 44
- Numer 45
- Numer 46
- Numer 47
- Numer 48
- Numer 49
- Numer 50
- Numer 51
- Numer 52
- Numer 53
- Numer 54
- Numer 55
- numer 56
- Numer 57
- Numer 58
- Numer 59
- Numer 60
- Numer 63
- Numer 64
- Gazetka 65
- O szkole
Numer 53
W numerze:
- wywiad z księdzem Łukaszem,
- wiadomości szkolne,
- wiosna nadchodzi,
- Dzień Patrona Szkoły,
- wywiad w terenie,
- lista prymusów,
- sport,
- sukces Pauliny,
- gość w gimnazjum,
- kartka z historii Pszczewa,
- krzyżówka.
Wywiad z księdzem Łukaszem
- Czy mógłby się ksiądz przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie?
Nazywam się Łukasz Mielnik i jestem studentem IV roku teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu jest to filia Uniwersytetu Szczecińskiego. Pochodzę z niewielkiej miejscowości o nazwie Dychów. Mam jednego brata, moi rodzice pracują w elektrowni wodnej, w Dychowie. W domu jest również pies (labrador o umaszczeniu czarnym), którego jestem właścicielem jednak, ze względu na studia w WSD w Paradyżu opiekują się nim moi rodzice.
- Czym się ksiądz interesuje poza posługą duchową?
Moim hobby jest łowiectwo oraz ratownictwo wodne, ponieważ od 6 lat jestem Ratownikiem WOPR. Bardzo lubię również spędzać aktywnie wypoczynek siatkówka oczywiście nie gram zawodowo, lecz rozrywkowo, lubię też pływactwo, oczywiście nie jestem pływakiem sportowym, jednak staram się dbać o to, co do tej pory wypracowałem w tym kierunku. W życiu każdego nie może zabraknąć dobrej książki. Najczęściej jest ona ukierunkowana ku pogłębieniu życiu duchowego oraz wiedzy teologicznej.
- Jaki kierunek o Bogu jest księdzu najbliższy?
W teologii są różne kierunki podejmujące aspekt Boga jednak osobiście bardzo fascynują mnie dwa działy teologii dogmatycznej. Pierwszy trynitologia – jest to nauka zajmująca się o Bogu Jednym w Trójcy Osób oraz mariologia – nauka o Maryi z Nazaretu, Matce Jezusa Chrystusa.
- Młodych ludzi w dobie komputerów, Internetu interesuje Bóg?
Myślę, że dzisiaj ciężko jest zainteresować młodego człowieka Bogiem. Dzieję się to, dlatego że komputer, Internet i wiele innych czynników przysłania rzeczywistość formującej się młodzieży. Można rzec niejako wiele z tych gadżetów zastępuje miejsce Boga i relacji z Nim, powodując, że świat otaczający nas przestaje być rzeczywistym i opierającym się na prawdzie, a staje się wirtualny i wypatrzony. Potrzebujemy tak jak święty Paweł Apostoł, spotkać Jezusa pod naszym „Damaszkiem”, stracić wzrok, aby po jego odzyskaniu zobaczyć, że tylko prawda, czasem nawet bolesna, jednak oparta na Ewangelii, pozwoli nam ujrzeć Boga.
- Ma ksiądz jakąś receptę na życie?
Moim zdaniem naprawdę szczęśliwi są ci, którzy polegają wyłącznie na Bogu. Wszystko inne jest konsekwencją takiej postawy. Chyba najlepiej wyraził to święty Augustyn „Pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie, ale ufaj tak, jakby wszystko zależało od Boga.” Oczywiście przy tym wszystkim nie może zabraknąć radości i zdrowego poczucia humoru.
Dziękujemy za wywiad
Harcerskie Echo
- W dn. 10-11.02.2012r. w Szkole Podstawowej w Pszczewie odbył się Kurs Małej Kadry. Uczestniczyło w nim 30 harcerzy z Hufca Międzyrzecz. Podzielono nas na 4 grupy. Każda grupa brała udział w zajęciach o tej samej tematyce. Pierwsze dotyczyły sprawności harcerskich. Omawialiśmy na nich, jakie zadania należy wykonać, aby zdobyć jedną z nich. Tematem następnych zajęć były symbole harcerskie. Dalsze zajęcia dotyczyły planu zbiórki i organizacji obozowiska. Dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewem przy dźwiękach gitary i harcerskiej zabawie.
Następny dzień rozpoczęliśmy o godz. 07:00. Po śniadaniu poszliśmy na kolejne ciekawe zajęcia. Uczyliśmy się na nich jak ustawić zastęp np. do apelu. Następne zajęcia dotyczyły: plastyki, znajomości stopni harcerskich oraz harmonogramu zbiórki i historii krzyża harcerskiego. Cały nasz zastęp bawił się wspaniale i chętnie rozwiązywał otrzymane zadania. Każdy harcerz nauczył się wielu ciekawych rzeczy. Kurs zakończył wieczorny apel. Otrzymaliśmy na nich zaświadczenia o ukończenia kursu oraz wskazówki do zdobycia patentu zastępowego. To były wspaniałe dwa dni. Już czekamy na kolejne rajdy i spotkania harcerskie. Czuwaj!
Szymon Cyranik
- Już po raz czwarty odbył się Międzyrzecki Turniej Drużyn Hufca Międzyrzecz dla 19 DH WATAHA zakończony sukcesem. Pomimo, że byliśmy najmniejszym patrolem pod względem liczebności, a może to właśnie było naszą siłą, zdobyliśmy I miejsce.
Barbara Denicka
Akcja Szkolnego Koła Caritas
10 lutego, w Zespole Szkół w Pszczewie, uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili podczas przerw śródlekcyjnych sprzedaż ciasta i kart walentynkowych. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczono dla Wiktorii – poważnie chorej uczennicy ze Szkoły Podstawowej. Akcja pod hasłem „Zakochani dla Wiktorii” wywołała duże zainteresowanie wśród uczniów, zarówno dużych, jak i małych. Przepyszne, słodkie wypieki przygotowane przez rodziców uczniów należących do SKC i samych uczniów tak bardzo smakowały, że wszystkie zostały sprzedane. Piękne, oryginalne, ręcznie wykonane kartki walentynkowe, które stworzyli uczniowie gimnazjum na zajęciach pozalekcyjnych pod fachowym okiem Pani Agnieszki Konecznej, cieszyły się także wielkim powodzeniem. Część kartek walentynkowych nabyli od uczniów mieszkańcy Nowego Gorzycka i Policka. Serdeczne podziękowania składam wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej akcji oraz tym, którzy zechcieli wesprzeć finansowo ten szczytny cel.
Małgorzata Schubert
Święto Patrona Szkoły Podstawowej
1 marca Szkoła Podstawowa w Pszczewie obchodziła Święto Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika.
W uroczystości udział wzięli: dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej a także zaproszeni goście : Ksiądz Proboszcz Jerzy Gałązka, Kleryk Łukasz, Pan Wicewójt Krystian Grabowski, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Ewa Łazarska oraz Dyrektor Przedszkola Samorządowego Pani Jolanta Minge. Akademia składała się z dwóch części.
Po powitaniu gości i przybliżeniu życiorysu Mikołaja Kopernika Dyrektor Szkoły Pani Halina Banaszkiewicz podsumowała osiągnięcia uczniów w I półroczu i odczytała nazwiska uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Wyróżnieni uczniowie zostali zaproszeni do pamiątkowych zdjęć wraz z wychowawcami. Pani Dyrektor podkreśliła także inne osiągnięcia uczniów oraz nauczycieli. Na szczególną uwagę zasługuje sukces Szkolnego Zespołu Teatralnego „ O rany Julek ”, który pod kierunkiem Pani Urszuli Skarżyńskiej został uhonorowany tytułem laureata podczas tegorocznego Wojewódzkiego Przeglądu Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Na wyróżnienie zasługuje również uczeń Adam Schubert, który wziął udział w konkursie historycznym na szczeblu wojewódzkim oraz uczniowie kl. I a, którzy pod kierunkiem Pani Mirosławy Banasiak otrzymali wyróżnienie w konkursie „Bezpieczna droga do szkoły”.
Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna akademii. Uczennica Katarzyna Borek zaśpiewała piosenkę pt. „Toruńskie pierniki”. Następnie uczniowie klas II wyrecytowali wiersz o Mikołaju Koperniku. Nasze szkolne wokalistki: Aleksandra Piszczygłowa i Katarzyna Borek zaśpiewały piosenkę pt.: „Cały świat się mylił”.
Ciekawą inscenizację pt. „Pomnik Kopernika” odegrali uczniowie klas :IVa oraz VIb. W rolę Mikołaja Kopernika wcieliła się Karina Siemionkowska. Ciekawym punktem akademii była prezentacja multimedialna pt.,,Toruń – miasto Kopernika”, którą przygotował Pan Robert Judek wraz z uczniami naszego gimnazjum. Uroczysta akademia była okazją do wspomnienia o 85. rocznicy powstania Hymnu Narodowego, po czym wszyscy odśpiewali pełną jego treść.
1 marca to także rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i na tę okoliczność Aleksandra Piszczygłowa zaśpiewała pieśń „Życzenie”.
Na zakończenie akademii uczeń Jakub Kaczkowski wyrecytował wiersz pt. „Gwiazdy nad Toruniem”.
Koordynatorkami Święta Patrona były Panie: Grażyna Tankielun oraz Urszula Skarżyńska.
W przygotowanie części artystycznej włączyły się Panie :Iwona Kiona oraz Anna Klimczak. Oprawę muzyczną akademii zapewnił Pan Sylwester Ryczek, natomiast dekorację wykonała Pani Urszula Skarżyńska.
Po skończonej akademii odbył się „Festiwal nauki”, podczas którego mogliśmy obejrzeć wspaniałe prezentacje przygotowane przez nauczycieli oraz uczniów.
Pani Justyna Leśna przygotowała prezentację z biologii podczas której mogliśmy oglądać pod mikroskopem różne ciekawe rzeczy np. ludzką krew, naskórek a nawet pszczołę.
Pani Ida Baczewska w trakcie prezentacji z geografii pokazała w jaki sposób możemy wyznaczać kierunki świata np. przy pomocy kompasu.
Na prezentacji z chemii, przygotowanej przez Panią Joannę Molik, było bardzo zagadkowo, nie brakowało ciekawych doświadczeń i eksperymentów, np. „mogliśmy zobaczyć jak w probówce zrobić burzę, dym a nawet fajerwerki” – napisała Natalia Buda z klasy Vb.
Uczeń kl. VIa natomiast napisał: „tajemniczy dym przyjął postać jakby ducha”.
Panie: Wiesława Niedbalska i Lucyna Mizera przygotowały ciekawe łamigłówki z matematyki np. zadania z wykorzystaniem własności brył, układanie figur z zapałek.
Na prezentacji z języka polskiego, którą przygotowały Panie: Anna Klimczak i Edyta Brodzińska, uczniowie rozwiązywali ciekawe zagadki, łamigłówki oraz rebusy.
W trakcie prezentacji z fizyki, przygotowanej przez Pana Józefa Piotrowskiego, mogliśmy uczestniczyć w ciekawych doświadczeniach nie tylko z soczewką i pryzmatem.
„Festiwal nauki był niezwykłą okazją do poznania różnych dziedzin nauki w sposób ciekawy i zachęcający do samodzielnego pogłębiania wiedzy”- napisała Julianna Lemańska z kl. IIIa w sprawozdaniu ze Święta Patrona.
Wszyscy uczniowie już czekają na kolejne – niezwykłe - Święto Patrona Szkoły.
Izabela Ciećwiera