• Kilka słów o projekcie AKADEMIA UMIEJĘTNOSCI - LEPIEJ SIĘ ZUŻYĆ NIŻ ZARDZEWIEĆ

• Celem ogólnym projektu jest stworzenie warunków równych szans edukacyjnych, zapewnienie wysokiej jakości nauczania oraz wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej.

Aby zrealizować postawiony cel, zaplanowano realizację następujących celów szczegółowych:

- podniesienie jakości procesu kształcenia dzieci poprzez dodatkowe zajęcia specjalistyczne i dydaktyczne,

- podniesienie aspiracji edukacyjnych oraz motywacji do podnoszenia poziomu wiedzy ogólnej, a zwłaszcza języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych oraz humanistyczny
          - zwiększenie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną,

- porządkowanie i łączenie wiedzy oraz wykorzystywanie jej w praktyce,

- zwiększenie sprawności językowej w zakresie języka ojczystego,

- podniesienie poziomu aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym w środowisku lokalnym oraz kraju.

Projekt kierujemy do wszystkich uczniów – 260 uczniów SP w Pszczewie, w tym 126 z klas I-III.

Biorąc pod uwagę  zmniejszenie liczby uczniów w roku szk. 2009/2010, różne wydarzenia, w tym losowe, zmianę miejsca zamieszkania, i in. zakładamy, że wsparciem zostanie objętych ok. 240 BO.

Nasi uczniowie są w wieku 7-13 lat, mają różne zainteresowania np. plastyczne, informatyczne, przyrodnicze, sportowe. Około 30 naszych uczniów  w kl.IV-VI ma  średnią ocen powyżej 4,75 , 30- w klasach I-III,

Jednak spora grupa 70 uczniów potrzebuje pomocy terapeutycznej

i edukacyjnej, wsparcia logopedy, psychologa i pedagoga(47ucz. ma opinię Poradni Psych.-Ped., 15-orzeczenie, 8- dysleksję)

Projekt w całości będzie realizowany przez Szkołę Podstawową

im. Mikołaja Kopernika w Pszczewie

Partnerem w naszym projekcie jest Towarzystwo Przyjaciół Pszczewa.

Wybraliśmy  do współpracy to Stowarzyszenie,  ponieważ działa na naszym terenie i kładzie ogromny nacisk na kultywowanie

i przekazywanie wiedzy o naszym regionie, jego historii i środowisku przyrodniczym.

Członkowie TPP będą  naszymi  prelegentami i przewodnikami podczas wycieczek regionalnych .

Zarządzanie projektem

Zarządzanie będzie polegało na nadzorowaniu i kontrolowaniu realizacji projektu od IX 09r. do VI 10r., aby przebiegał sprawnie, zgodnie z harmonogramem i był rozliczany zgodnie z zaplanowanym budżetem. Zatrudnieni zostaną koordynator i księgowy. Za całość będzie odpowiadał dyrektor szkoły.

Promocja i rekrutacja

W IX09r. zostanie zorganizowana konferencja rozpoczynająca projekt dla władz gminy, partnerów, rady rodziców, nauczycieli i pracowników oraz gości, którzy zostaną zapoznani z projektem.

Wszyscy beneficjenci otrzymają ulotki informacyjne .O zajęciach zostaną także poinformowani rodzice, którzy wyrażą pisemną zgodę na udział dzieci w zajęciach. W czerwcu 2010r. zostaną zorganizowane wystawy, wernisaże, prezentacje multimedialne zrealizowanych projektów uczniowskich, w tym z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

Wszystkie nasze działania będą na bieżąco dokumentowane na szkolnej stronie www (www.zspszczew.republika.pl)